Bodové obhajoby Češek? Velká šance pro Muchovou a Vondroušovou, jiné čeká těžká šichta

- Marek Bartošík

Letošní sezona je více než z poloviny za námi, a tak se nabízí podrobněji prozkoumat vrchní patra žebříčku WTA. V elitní stovce najdeme hned devět Češek, které čekají do konce roku rozdílné bodové obhajoby. Největší šanci k vzestupu světovým pořadím mají Karolína Muchová a Markéta Vondroušová, naopak náročný úkol stojí před Kateřinou Siniakovou, Marií Bouzkovou nebo Lindou Fruhvirtovou.

Turnajový kolotoč se pohybuje velkou rychlostí, ze sezony 2023 už ubyly dva ze čtyř grandslamů a pět z devíti akcí kategorie WTA 1000. Každá z devíti Češek v Top 100 žebříčku je nyní v odlišném postavení ohledně porce bodů, které bude obhajovat do konce sezony.

Jednoznačně nejlepší výchozí pozici má pařížská finalistka Karolína Muchová (16. v žebříčku), jež do konce roku brání nicotných 154 z celkových 2294 bodů (7 procent).

Velkou příležitost na posun rankingem má také Markéta Vondroušová (53.), která loni podobně jako Muchová laborovala se zraněním. Třiadvacetiletá tenistka obhajuje do konce roku 170 z 1006 bodů, tedy přibližně 17 procent.

Na další Češky v elitní stovce čekají středně obsáhlé obhajoby. Barbora Krejčíková (12.), jež loni na podzim triumfovala v Tallinnu a Ostravě, bude chránit 939 z 2680 bodů (35 %). Osmnáctiletá Linda Nosková (49.) obhajuje do konce sezony 372 z 1046 bodů (36 %).

Dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová (9.), která si loni připsala titul v Eastbourne a finále v Cincinnati, nastřádala ve druhé polovině roku 1456 z celkových 3101 bodů (47 %). Bývalá světová jednička Karolína Plíšková (18.) bude do konce sezony chránit 994 z 2025 bodů (49 %).

Polovinu svých bodů získala od loňského léta do konce roku Linda Fruhvirtová (57.). Šampionka z turnaje v Čenaji se pokusí udržet na svém kontě 476 z 951 bodů. Ještě složitější úkol stojí před vítězkou loňského Livesport Prague Open Marií Bouzkovou (32.), která bude hájit 842 z 1258 bodů (67 %).

Největší podíl obhajuje Kateřina Siniaková (54.), jež letos chyběla od března do května na turnajích kvůli zranění zápěstí. Loni v srpnu si podmanila velký turnaj ITF v Grodzisku Mazowieckém a v září ovládla akci WTA v Portoroži. Sečteno a podtrženo, Siniaková bude do konce roku usilovat o záchranu 728 ze svých 997 bodů (73 %).

Kalendář WTA nabízí v této sezoně ještě dva grandslamy (Wimbledon, US Open), čtyři akce kategorie WTA 1000, Turnaj mistryň, WTA Elite Trophy a velké množství středních a menších turnajů.

Závěrečná poznámka: Kvůli náročnosti výpočtu obhajob se můžou uvedená čísla v řádu jednotek bodů lišit od reality. Článek vychází z žebříčku WTA a jeho systému, letošního pořadí (Race to the WTA Finals) a součtu získaných bodů podle webu WTA.