Denní menu, 20.6.2023: Lehečka postupuje v Londýně. Strýcová s Noskovou dohrály v Birminghamu

Úterní program byl tradičně bohatý na turnajích všech úrovní. Jiří Lehečka vstoupil do travnaté akce kategorie ATP 500 v londýnském Queen’s Clubu vítězstvím, když porazil Španěla Davidoviche Fokinu. Kateřina Siniaková na travnaté pětistovce v Berlíně podlehla světové sedmičce Coco Gauffové, Markéta Vondroušová odehraje svůj zápas až zítra. Nasazená jednička Barbora Krejčíková a Tereza Martincová se nedostaly v úterý kvůli počasí na kurt a v Birminghamu budou hrát až ve středu, na turnaji naopak už dohrály Linda Nosková a Barbora Strýcová. Dalibor Svrčina a Tomáš Macháč skončili na challengeru v Poznani v prvním kole.

Lehečka v Queen's Clubu postupuje
Jiří Lehečka (36.) navázal na svůj postup do osmifinále ve Stuttgartu dalším vítězstvím v úvodním kole také v londýnském Queen's Clubu. V úterý si český tenista poradil se Španělem Alejandrem Davidovichem Fokinou (33.), kterého porazil za hodinu a půl 7:6(4), 6:3.

V prvním setu Lehečka přitom prohrával už 2:5, odvrátil ale dva setboly soupeře, vynutil si tiebreak a v něm vyhrál 7:4. Ve druhém setu už španělskému soupeři nenabídl žádný brejkbol, prorazil jeho servis v šesté hře a utkání dopodával do vítězného konce.

V osmifinále čeká Lehečku souboj se světovou dvojkou Carlosem Alcarazem, jenž v prvním kole porazil šťastného poraženého Arthura Rinderknecha (83.).

Strýcová nevyužila setboly a končí
Barbora Strýcová (690.) měla na turnaji v Birminghamu proti Magdaleně Frechové (72.) své šance, nedokázala je ale zužitkovat. Poté, co za stavu 5:3 nedopodávala a v desátém gemu na returnu nevyužila hned šest setbolů, se její hra trochu rozsypala. Polská hráčka na ni našla recept, výrazně eliminovala její přechody k síti a zvítězila 7:6(3), 6:1.

Nosková při premiéře na trávě prohrála
Osmnáctiletá Linda Nosková (49.) má za sebou premiéru na travnatém turnaji profesionálek. Šťastný konec však její vystoupení nakonec nemělo. S druhou nasazenou Jelenou Ostapenkovou (17.) česká hráčka prohrála 2:6, 7:5 a 1:6.

Zatímco první set byl jednostrannou záležitostí a Ostapenková si vypracovala hned zkraje dva brejky, ve druhé sadě se Nosková na servisu i returnu výrazně zlepšila. Přestože napřed nevyužila vedení 5:3, ve dvanácté hře se podruhé prosadila na returnu a vynutila si rozhodující set. V něm ovšem Nosková nedokázala navázat na svůj výkon z prostřední sady, hned třikrát si prohrála podání a na příjmu se už neprosadila.

Gauffová neztratila servis a vyřadila Siniakovou
Kateřina Siniaková (54.) v prvním kole turnaje v Berlíně marně hledala recept na světovou sedmičku Coco Gauffovou. V utkání ji nedokázala ani jednou obrat o podání a prohrála za 76 minut po setech 3:6, 4:6. Gauffové se povedlo v prvním setu prorazit Siniakové servis v šestém gemu a ve druhé sadě zapsala brejk ve třetí hře.

Svrčina v Poznani dohrál
Osmý nasazený Dalibor Svrčina (193.) nepotvrdil roli papírového favorita proti Španělovi Polovi Martinovi Tiffonovi (295.), se kterým prohrál ve dvou setech 5:7, 6:7(4). Zatímco v prvním setu český tenista neustále doháněl ztrátu, ve druhé sadě pro změnu nevyužil vedení 3:0 a s challengerem v Poznani se musí rozloučit.

Macháč nestačil na kvalifikanta
Turnaj v Poznani v prvním kole skončil také pro Tomáše Macháče (106.). Třetí nasazený nenašel recept na hru německého kvalifikanta Rudolfa Mollekera (264.), se kterým prohrál 5:7, 6:7(1).

V prvním setu přitom Macháč prohrával už 0:4 a poté i 3:5, ale dokázal se ve skóre dotáhnout. V koncovce mu ale Molleker znovu utekl. Druhý set pak dospěl až do tiebreaku, v němž se ale Macháčovi vůbec nedařilo a prohrál ho 1:7.

Cinch Championships, Londýn (muži, GBR, 2 195 175 EUR, tráva)
JIŘÍ LEHEČKA (36.) – Alejandro Davidovich Fokina (ESP, 33.) 7:6(4), 6:3

bett1open presented by ecotrans Group, Berlín (ženy, GER, 780 637 USD, tráva)
Bianca Andreescuová (CAN, 35.) – MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (53.) odloženo
KATEŘINA SINIAKOVÁ (54.) – Coco Gauffová (USA, 7.) 3:6, 4:6

Rothesay Classic, Birmingham (ženy, GBR, 259 303 USD, tráva)
LINDA NOSKOVÁ (49.) – Jelena Ostapenková (LAT, 17.) 2:6, 7:5, 1:6
Magdalena Frechová (POL, 72.) – BARBORA STRÝCOVÁ (690.) 7:6(3), 6:1
BARBORA KREJČÍKOVÁ (12.) – Cristina Bucsaová (ESP, 76.) odloženo
TEREZA MARTINCOVÁ (122.) – Viktorija Tomovová (BUL, 80.) odloženo

Enea Poznaň Open (muži, POL, 118 000 EUR, antuka)
DALIBOR SVRČINA (193.) – Pol Martin Tiffon (ESP, 295.) 5:7, 6:7(4)
Rudolf Molleker (GER, 264.) – TOMÁŠ MACHÁČ (106.) 7:5, 7:6(1)

Ilkley Trophy (ženy, GBR, 100 000 USD, tráva)
Lacyová, Xuová (obě GBR) – Chwaliňská (POL), MALEČKOVÁ odloženo

Ystad W40 (ženy, SWE, 40 000 USD, antuka)
ANETA LABOUTKOVÁ (548.) – Arina Gabriela Vasilescuová (ROU, 568.) 6:0, 6:2

Klasenová (GER), LABOUTKOVÁ – Ozová (TUR), Pereiraová (BRA) 1:6, 4:6

Open Villa De Tauste - Tomás Arrieta & Altra Logística (ženy, ESP, 25 000 USD, tvrdý povrch)
GABRIELA KNUTSONOVÁ (257.) – Diana Marcinkevičová (LAT, 395.) 6:0, 3:6, 3:6

Poprad – Tatry Open 2023 (muži, SVK, 25 000 USD, antuka)

Krajčí, Palovič (oba SVK) – APLTAUER, Michalik (SVK) 6:7(6), 3:6

Harum Energy International Tennis Championship, Jakarta (muži, INA, 15 000 USD, tvrdý povrch)
2. kolo kvalifikace (dohrávka)
Muthu Aadhitija Senthilkumar (IND, -) – PATRIK OPLUŠTIL (1603.) 2:6, 0:6

Bharath Nišok Kumaran (IND, 1432.) – PATRIK OPLUŠTIL (1603.) 2:6, 6:7(5)

M15 Kuršumlijska Banja (muži, SRB, 15 000 USD, antuka)
BARTOŇ, Schön (SUI) – Bar Birjukov, Kobierski (AUT) 6:4, 6:4

Saarland Open, Saarlouis (muži, GER, 15 000 USD, antuka)
TADEÁŠ PAROULEK (717.) – Dylan Dietrich (SUI, 1193.) 6:2, 5:7, 3:6

PAROULEK, Von Der Schulenburg (SUI) – Bjelinskyj (UKR), Calzi (LUX) 6:2, 6:7(5), 10:8

Štore Green Steel Open (muži, SLO, 15 000 USD, antuka)
DOMINIK KELLOVSKÝ (1103.) – Ivan Kremenčutskyj (UKR, -) 6:4, 4:6, 11:9

Donski (BUL), KELLOVSKÝ – Dragomirov (GER), Sorger (AUT) 6:3, 6:3
Križnik, Planinšek (oba SLO) – DONALDNICOD 6:2, 6:7(2), 3:10

Irina Begu Trophy, Bukurešť (ženy, ROU, 15 000 USD, antuka)
Alexandra Iordacheová (ROU, 786.) – LINDA ŠEVČÍKOVÁ (911.) 5:7, 5:7