Denní menu, 13.6.2023: Kolář s Macháčem v Bratislavě postupují, Martincová premiéru na trávě nezvládla

Tereza Martincová zahájila travnatou část sezony v Nottinghamu tříhodinovou porážkou 6:7(5), 6:3 a 6:7(4) s domácí Britkou Burrageovou a zapsala čtvrtý nezdar v řadě. Jiří Lehečka nezvládl ve Stuttgartu úvodní kolo čtyřhry, Miriam Kolodziejová neuspěla ve stejné disciplíně v 's-Hertogenboschi. Zdeněk Kolář s Tomášem Macháčem postoupili do osmifinále antukového challengeru v Bratislavě, tamtéž zvládl první kolo čtyřhry Petr Nouza. Končí naopak vítěz z Prostějova Dalibor Svrčina. Spousta Čechů a Češek zápolí na akcích ITF s dotací od 15 tisíc do 60 tisíc amerických dolarů, jeden takový turnaj se koná i v Říčanech.

Martincová padla po tříhodinovém boji
Tereza Martincová (121.) letošní premiéru na trávě nezvládla. Česká tenistka prohrála na podniku WTA 250 v Nottinghamu po velkém boji 6:7(5), 6:3 a 6:7(4) s domácí Britkou Jodie Burrageovou (131.). Duel trval rovné tři hodiny.

V prvním a třetím setu nebylo k vidění ani jedno ztracené podání. Martincová přitom měla v rozhodujícím dějství na příjmu hned šest brejkbolů, zatímco sama musela odvracet jediný. Loňská turnajová semifinalistka tak znovu vypadla už v úvodním kole, a stále tak platí, že v hlavních soutěžích letos na elitním okruhu přešla přes první rundu pouze na březnovém podniku v Miami.

Více se utkání věnujeme v samostatném článku.

Kolář si zajistil osmifinálové derby
Zdeněk Kolář (199.) zvládl své úvodní vystoupení na antukovém challengeru v Bratislavě. Šestadvacetiletý Čech vyzrál v prvním kole na Poláka Kacpera Zuka (274.) po dvou hodinách a 13 minutách 4:6, 7:5 a 6:2.

Kolář ve druhém setu nejprve ztratil náskok 3:0, poté neproměnil za stavu 5:4 a 40:15 dva setboly na returnu. Napínavou koncovku sady ale nakonec urval pro sebe a ve třetím dějství už od začátku dominoval. Jeho soupeřem v osmifinále bude krajan Tomáš Macháč (110.).

Macháč v Bratislavě porazil loňského finalistu
Tomáš Macháč (110.) vstoupil do antukového challengeru ve slovenské Bratislavě třísetovou výhrou nad Riccardem Bonadiem (196.) z Itálie. Loňského finalistu porazil pátý nejvýše nasazený Čech za dvě hodiny a 24 minut po setech 6:4, 6:7(6) a 6:2.

Ve druhém dějství podával Macháč za stavu 5:3 na vítězství, výhodu servisu ale ztratil a zakrátko prohrál i tiebreak, ačkoliv v něm za stavu 4:6 odvrátil dva setboly. V rozhodující sadě už ale finalista nedávného prostějovského challengeru na dvorci opět dominoval a povolil notně chybujícímu soupeři jen dva gemy.

Svrčina nezvládl třísetovou bitvu s Gombosem
Vítězná šňůra Dalibora Svrčiny (192.) se zastavila na pěti zápasech. Šampion z Prostějova vypadl na navazujícím antukovém challengeru v Bratislavě už v úvodním kole. Prohrál v něm za hodinu a 54 minut s domácím Slovákem Norbertem Gombosem (150.), a to po setech 3:6, 6:3 a 4:6.

První sadu získal turnajový vítěz z roku 2019 díky jedinému brejku ze šestého gemu. Stejný scénář byl k vidění rovněž v druhém dějství, to se ale chopil šestého gemu na příjmu naopak Svrčina, a tak se šlo do rozhodujícího setu. Čech do něj vstoupil brejkem, jenže ho nezvládl potvrdit. Až do stavu 4:5 si oba aktéři drželi podání. V závěrečném desátém gemu pak Svrčina nevyužil na servisu náskok 40:15 a skrze shodu zápas prohrál.

Ve slovenské metropoli bude po boku krajana Tomáše Macháče startovat ještě v deblu.

Veselý se v Nottinghamu nepředstaví
Jiří Veselý (452.) měl dnes vstoupit do velkého travnatého challengeru v Nottinghamu, z turnaje ale na poslední chvíli odstoupil. Soupeřem Němce Dominika Koepfera (95.) v prvním kole tak bude francouzský šťastný poražený z kvalifikace Laurent Lokoli (186.).

Dramatická čtyřhra skončila pro Lehečku porážkou
Poprvé od letošního Australian Open odehrál Jiří Lehečka soutěžní utkání v deblu. Na trávě ve Stuttgartu podlehl ve dvojici s Aslanem Karacevem z Ruska 6:3, 6:7(3) a 7:10 favorizovaným Rakušanům Alexanderu Erlerovi a Lucasi Miedlerovi. K vidění byl v prvních dvou setech pouze jeden brejk. V supertiebreaku pak vedli prvně jmenovaní už 6:3, od té doby ale vyhráli už jen jedinou výměnu.

Kolodziejová v deblu neuspěla
Miriam Kolodziejová vypadla na travnatém podniku WTA 250 v nizozemském 's-Hertogenboschi v úvodním kole čtyřhry. Češka startovala vůbec poprvé v páru se zkušenou Ruskou Alexandrou Panovovou. Obě jmenované podlehly dvakrát 3:6 třetím nejvýše nasazeným Japonkám Šuko Aojamaové a Eně Šibaharaové.

BOSS Open, Stuttgart (muži, GER, 718 410 EUR, tráva)
Erler, Miedler (oba AUT) – Karacev, LEHEČKA 3:6, 7:6(3), 10:7

Libema Open, 's-Hertogenbosch (ženy, NED, 259 303 USD, tráva)
KOLODZIEJOVÁ, Panovová – Aojamaová, Šibaharaová (obě JPN) 3:6, 3:6

Rothesay Open, Nottingham (ženy, GBR, 259 303 USD, tráva)
TEREZA MARTINCOVÁ (121.) – Jodie Burrageová (GBR, 131.) 6:7(5), 6:3, 6:7(4)

Rothesay Open, Nottingham (muži, GBR, 145 000 EUR, tráva)
Dominik Koepfer (GER, 95.) – JIŘÍ VESELÝ (452.) zrušeno, Veselý odstoupil

Bratislava Open (muži, SVK, 118 000 EUR, antuka)
Riccardo Bonadio (ITA, 196.) – TOMÁŠ MACHÁČ (110.) 4:6, 7:6(6), 2:6
Kacper Zuk (POL, 274.) – ZDENĚK KOLÁŘ (199.) 6:4, 5:7, 2:6
DALIBOR SVRČINA (192.) – Norbert Gombos (SVK, 150.) 3:6, 6:3, 4:6

Drzewiecki (POL), NOUZA – Coppejans (BEL), Nagal (IND) 7:6(4), 7:6(5)

Engie Open Biarritz Pays Basque (ženy, FRA, 60 000 USD, antuka)
ANNA SISKOVÁ (341.) – Nahia Berecoecheaová (FRA, 591.) 6:1, 6:0

Dürstová (SUI), Rouvroyová (FRA) – Perrinová (SUI), SISKOVÁ 0:6, 4:6

BMW Roma Cup, Řím (ženy, ITA, 60 000 USD, antuka)
LUCIE HAVLÍČKOVÁ (197.) – Astra Sharmaová (AUS, 285.) odloženo na 14.6.

Bracková (GER), Marchianiová (ITA) – HAVLÍČKOVÁ, PALICOVÁ odloženo na 14.6.

Agel Říčany Open 2023 (ženy, CZE, 60 000 USD, antuka)

KUBÁŇOVÁ, KUČMOVÁ – HINDOVÁ, SMITKOVÁ 7:6(2), 2:6, 10:6
Erjavecová (SLO), ŠALKOVÁ – Meyerová auf der Heideová (GER), Schollová (USA) 6:2, 6:3
BAYERLOVÁ, ŠTRUPLOVÁ – Potočniková (SLO), Samirová (EGY) 6:7(3), 6:2, 8:10

Více se turnaji věnujeme v samostatném článku.

M25 Risskov/Aarhus (muži, DEN, 25 000 USD, antuka)
Lewie Lane (GER, 1028.) – ŠTĚPÁN PECÁK (-) 6:0, 6:3

Cheyenne Mountain Resort Women's Pro Tennis Classic, Colorado Springs (ženy, USA, 25 000 USD, tvrdý povrch)
LUDMILA KAREISOVÁ (-) – Dylan Clineová (USA, -) 6:4, 6:2

LUDMILA KAREISOVÁ (-) – Anna Freyová (USA, -) 6:1, 3:6, 3:10