Denní menu, 30.4.2023: Bouzková v Madridu padla se světovou trojkou, Krejčíková nezaváhala

Velký antukový turnaj ve španělském Madridu pokračoval třetím kolem, do kterého si proklestily cestu i dvě české tenistky. Marie Bouzková nedokázala překvapit proti světové trojce Jessice Pegulaové. Barbora Krejčíková naopak splnila roli papírové favoritky v duelu s Číňankou Si-jü Wang. Zdeněk Kolář vybojoval na challengeru v Ostravě svůj první singlový titul od září 2021. Nikola Bartůňková ovládla turnaj kategorie ITF W25 v italské Santa Margheritě di Pula, a slaví tak svou premiérovou trofej z ženského okruhu.

Krejčíková je poprvé v madridském osmifinále
Český tenis bude mít zásluhou Barbory Krejčíkové (12.) zastoupení i ve druhém týdnu Mutua Madrid Open. Turnajová jedenáctka si totiž v nedělním třetím kole poradila se Si-jü Wang (65.) za necelou hodinu a půl po setech 6:4 a 6:1.

Ve svém premiérovém osmifinále Mutua Madrid Open čeká na Krejčíkovou 33. hráčka světa Petra Martičová, která ve třetím kole zdolala ve třech setech Rusku Kalinskou.

Více se utkání věnujeme zde.

Bouzková recept na světovou trojku nenašla
Česká tenistka Marie Bouzková (31.) doplatila v Madridu na hodně náročný los a končí ve třetím kole. Nad její síly byla světová trojka Jessica Pegulaová, se kterou prohrála po 137 minutách 4:6 a 6:7(2).

Bouzková v utkání neprodala svou kůži lacino. Ač v první sadě prohrávala 2:5, dokázala odvrátit v devátém gemu tři setboly a získat ztracený servis zpět. Jenže hned v dalším gemu vyšla její snaha vniveč, když znovu přišla o podání a nakonec prohrála 4:6.

Ve druhém setu Pegulaová prorazila Češce servis už ve druhém gemu, ale Bouzkové se povedl ve třetí hře rychlý rebrejk. I přes dva mečboly Američanky v desátém gemu se české tenistce povedlo dovést druhou sadu až do rozhodujícího tiebreaku, v němž jí ale utekl začátek. Postupně prohrávala 0:5 a 1:6, kvůli čemuž pak čelila pěti mečbolům své soupeřky. Odvrátit dokázala ale jen jeden a zkrácenou hru prohrála 2:7, kvůli čemuž nedokázala obhájit loňské osmifinále.

Kolář je šampionem v Ostravě!
Challenger v Ostravě má po deseti letech českého šampiona! Zdeněk Kolář (206.) navázal na úspěch Jiřího Veselého z roku 2013, když v nedělním finále na ostravské antuce porazil nebezpečného Maďara Mátého Valkusze (297.) po pouhé hodině a 12 minutách 6:3 a 6:2.

Šestadvacetiletý Kolář získal už ve druhém gemu utkání brejk a postupně si vypracoval vedení 4:1. Přestože jeho soupeř ztrátu podání v sedmém gemu vymazal a snížil na 3:4, Kolář si dalším úspěchem na returnu vypracoval klíčový náskok. V posledním gemu první sady ještě odvrátil brejkbol, načež proměnil první setbol.

Druhé dějství už měl tenista z Bystřice nad Pernštejnem pod kontrolou, když vzal soupeři v prvním a sedmém gemu podání a sám nečelil ani jednomu brejkbolu.

Pro Koláře se jedná o čtvrtý singlový titul z challengeru, dosud naposledy se radoval v září 2021 v polském Štětíně.

Palán v Koreji nadělil soupeři dva kanáry
Dominik Palán (321.) se v prvním kole kvalifikace challengeru v jihokorejském Kwangdžu vůbec nezdržel, když domácímu tenistovi Seung-Min Leemu (-) nadělil dva kanáry (6:0, 6:0). Utkání trvalo pouze 44 minut a český tenista v něm nečelil ani jednomu brejkbolu. Na cestě k vítězství si 22letý tenista pomohl i pěti esy. Ve finále kvalifikace vyzve Palán dalšího Korejce Ji Sung Nama (560.).

Bartůňková slaví premiérový titul
Nikola Bartůňková (371.) se dočkala svého premiérového triumfu na ženském okruhu ITF. Sedmnáctiletá Češka přehrála ve finále antukové pětadvacítky v italské Santa Margheritě di Pula nasazenou jedničku Ylenu In-Albonovou (135.) po hodině a 44 minutách 6:0 a 7:5.

První set se stal jasnou kořistí Bartůňkové, která vzala soupeřce třikrát servis a sama odvrátila jediný brejkbol favorizované Švýcarky. Druhé dějství bylo o poznání vyrovnanější, In-Albonová dokonce vedla 5:3, česká teenagerka ale poté zabrala a ziskem čtyř gemů v řadě rozhodla o svém triumfu.

Více se utkání věnujeme v samostatném článku.

Mutua Madrid Open (ženy, ESP, 7 652 174 USD, antuka)