Denní menu, 15.4.2023: Martincová se vrátí do Top 100! Kopřiva se v Mnichově rval přes tři hodiny

Sobotní program bude na tenisových kolbištích nesmírně bohatý. České tenistky porazily v kvalifikaci BJK Cupu Ukrajinu 3:1 na zápasy! Tereza Martincová vybojovala v Zaragoze postup do prvního finále od července 2021 a zároveň si zajistila návrat do elitní světové stovky. Tomáš Macháč na challengeru v Sarasotě končí v semifinále, když v semifinále prohrál s obhájcem titulu Danielem Galanem. Rozehrály se kvalifikace turnajů ATP a WTA. Linda Fruhvirtová se nadřela na postup v německém Stuttgartu. Přes tři hodiny bojoval o postup také Vít Kopřiva na mnichovské antuce.

Martincová se vrátí do elitní stovky! V Zaragoze je ve finále
Česká tenistka Tereza Martincová (103.) se v pondělí vrátí do první světové stovky! Rozhodla o tom v sobotním semifinále turnaje ITF W80 ve španělské Zaragoze, ve kterém porazila Francouzku Jessiku Ponchetovou (133.) 7:6(7), 6:3.

V utkání plném brejků Martincová nedokázala v prvním setu udržet vedení 3:0 a poté ani vedení 5:4, když podávala na zisk úvodního dějství. V tiebreaku ale dotáhla svou snahu do úspěšného konce a v sadě druhé pak bylo rozhodující, že si vypracovala vedení 5:1, které dokázala v koncovce využít.

Martincová vypadla z první stovky v polovině února, nyní má ale jistotu, že se v pondělí objeví na 98. místě světa. Dopomohl jí k tomu první postup do finále od července 2021, kdy si zahrála o titul na turnaji WTA v Praze.

Macháč dohrál v Sarasotě v semifinále
Pouť Tomáše Macháče (125.) challengerem v Sarasotě končí v semifinále. Český tenista nedokázal najít recept na obhájce titulu Daniela Elahiho Galana Riverose (92.), se kterým prohrál 4:6, 1:6.

Klíčový pro vývoj celého zápasu se ukázal být desátý gem první sady. Macháč proti setbolu kolumbijského soupeře trefil dvojchybu (těch v utkání zahrál celkem šest), což jej hodně nalomilo. Jelikož Galan Riveros odváděl velmi slušný výkon, výsledkem všech proměnných byla ztráta dvou servisů ve druhém setu a skóre 0:5.

Až v šestém gemu dokázal Macháč zastavit nápor svého soupeře, což ale bylo pozdě. Hned v další hře Galan Riveros utkání dopodával čistou hrou.

Fruhvirtová udolala osmnáctiletou Němku
Linda Fruhvirtová (59.) zvládla vstup do kvalifikace turnaje WTA ve Stuttgartu. V úvodním kole se ale nejspíš nadřela víc, než sama čekala. Osmnáctiletou domácí tenistku Ellu Seidelovou (496.) porazila až po 139 minut trvajícím boji 7:6(5), 7:6(4), přičemž v prvním setu prohrávala dokonce už 2:5 se ztrátou dvou brejků.

Těžké chvíle ovšem zvládla a první sadu získala na své konto. Druhý set nabídl zcela opačný obrázek. Byla to Fruhvirtová, kdo se dostal do vedení o dva brejky, ovšem ani česká hráčka nedokázala svůj náskok udržet, přičemž v devátém gemu dokonce nevyužila čtyři mečboly. Talentovaná Češka ovšem zvládla i druhý tiebreak v utkání a nakonec hrozbu třetího setu odvrátila.

Kopřiva po více než třech hodinách postupuje kvalifikací
Ohromně náročný zápas v kvalifikaci turnaje ATP v německém Mnichově má za sebou Vít Kopřiva (169.). Český tenista se rval se Španělem Alvarem Lopezem San Martinem (302.) 197 minut, než se mohl začít radovat z vítězství 6:7(3), 6:3 a 7:6(3).

Jelikož se v prvních dvou setech nerozhodlo, muselo se jít do třetí sady, která byla neskutečně divoká. Kopřiva prohrával 0:2, načež vybojoval tři brejky v řadě a otočil na 5:2. Ani nadvakrát se mu ale nepovedlo duel dopodávat a Martin se po dvou vlastních brejcích ve skóre dotáhl na 5:5. Rozhodnout tak nakonec musel tiebreak, který si ale Kopřiva zcela podmanil. Vypracoval si hned pět mečbolů a třetí v pořadí dokázal využít.

Kolář v Mnichově postupuje
Zdeněk Kolář (188.) zvládl v kvalifikaci antukového turnaje ATP v německém Mnichově třísetový duel s Norem Viktorem Durasovicem (316.) a zahraje si o postup do hlavní soutěže. Český tenista svého soupeře porazil za 138 minut po setech 6:4, 6:7(5), 6:3.

Kolářovi se ve druhém setu nepovedlo za stavu 5:4 dopodávat utkání a následně ztratil i rozhodující tiebreak. Musel tedy o postup bojovat ještě ve třetí sadě, ve které ale dokázal už ve druhém gemu prorazit Durasovicovi servis a ve zbytku střetnutí žádné komplikace nepřipustil.

Gengel Kovalíka v Barceloně nepřekvapil
Marek Gengel (279.) v kvalifikaci turnaje ATP v Barceloně nedokázal najít recept na favorizovaného Slováka Jozefa Kovalíka (155.). český tenista si nedokázal vypracovat ani jeden brejkbol a po 66 minutách prohrál 3:6, 2:6.

Rosol uhrál jen tři hry
Lukáš Rosol (287.) se loučí s kvalifikací turnaje ATP v Mnichově hned v prvním kole. Za pouhých 50 minut podlehl Italovi Flaviovi Cobollimu (204.), proti němuž získal jen tři gemy a prohrál 1:6, 2:6.