25. 3. 2023
Zpravodajství

Američané chtějí revoluci tenisové etikety! S jakým návrhem přišli?

Američtí tenisté by rádi zpřístupnili tenis širšímu okruhu fanoušků, zejména pak mladší generaci. Toho by chtěli docílit tím, že by se publikum mohlo na turnajích chovat stejně jako v jiných sportech. Tím by podle nich vytvořili mnohem atraktivnější atmosféru. Znamenalo by to ale absolutní překopání tenisové etikety.

Tenis je jedním z nejkonzervativnějších sportů. Novinky sice připouští, ale hodně opatrně. Naopak se snaží co nejvíce držet tradic, což s sebou ale přináší i trochu menší zájem ze strany mladšího publika. Jedním z důvodů může být i to, že před začátkem výměny a během ní musí být ticho.

V tenisovém prostředí se dlouhodobě hovoří o změnách, které by tento sport více zpřístupnily i novým generacím fanoušků. Veškeré snahy však zatím naráží na odpor. Dlouhodobě se například testují na Next Gen ATP Finals kratší a rychlejší zápasy na tři vítězné sety, avšak pouze do čtyř gemů. Byť se jedná o atraktivní oživení tenisových zápasů, na turnajích tento formát aplikovaný není, což řada příznivců a také samotných hráčů kvituje.

Podle amerického tenisty Francese Tiafoea však existuje způsob, jak více zpřístupnit tenis mladší generaci a přitom nezasáhnout nijak do zavedených tradic. Stačí, aby se upustilo od přísných pravidel, podle kterých musí na ochozech tenisových stadionů vládnout před výměnami ticho a diváci například nesmí vstávat ze svých sedaček.

Není přitom divu, že podobný návrh přišel právě z úst Tiafoea. Pětadvacetiletý rodák z Hyattsvillu v Marylandu patří k tenistům, kteří si užívají elektrizující atmosféru a na kurt s sebou vždy přináší obrovskou energii. Jinými slovy, dokáže publikum pobláznit.

„Vždycky budu bojovat s úsměvem na tváři. Je mým cílem, abych do toho dostal i publikum, abych lidi přiměl, aby se cítili součástí této bláznivé cesty,“ cituje je jej deník Forbes. „Myslím, že fanoušci by měli mít možnost, aby během zápasů chodili po tribunách, přecházeli mezi sektory a bavili se spolu. Představte si, že přijdete na basketbalový zápas a nebudete smět říct ani slovo,“ použil příměr k basketbalu, který je zejména ve Spojených státech díky profesionální NBA, ale například i univerzitní NCAA nesmírně populární.

Ač připouští, že některé akce typu Wimbledonu by si své tradice měly zanechat, jinak je rozhodně pro změny, které zpřístupní tenis širším masám. „Začněme měnit věci tak, abychom přivedli do hry mladší fanoušky,“ dodal.

S jeho slovy souhlasí také světová trojka Jessica Pegulaová. Nejbohatší tenistka na okruhu, čemuž vděčí hlavně tomu, že je dcerou amerického miliardáře Terryho Peguly, si rovněž dokáže představit, že by na turnajích byla o poznání živější atmosféra, která publikum pohltí. A pomůže tomu, aby tento sport milovaly i nastupující generace.

„Ten návrh se mi líbí. Opravdu mě vůbec neruší, když lidé vstávají, křičí nebo mluví. No, křičet možná nemusí. Ale ano, je to skvělý způsob, jak prožívat tenisové zápasy,“ řekla během tiskové konference v Miami. „Myslím, že se musíme dívat po nejrůznějších možnostech, abychom se dotkli mladší generace,“ dodala.

Jessica Pegulaová Frances Tiafoe

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Roland Garros: Nosková nevyzrála na Rybakinovou. Hrát bude ještě Lehečka

Nosková už od 11:00 čelila čtvrté nasazené Jeleně Rybakinové, favoritku utkání však nepřekvapila. Lehečka naopak bude favoritem proti Američanovi Marcosu Gironovi. V mužské…

ATP vynesla rozsudek za zničení umpiru. Švéd zaplatí čtyřnásobek výdělku na turnaji

Švédský tenista Mikael Ymer asi nikdy neviděl své jméno ve světových médiích tolik jako v posledních dnech. Světová šestapadesátka, kterou neslavně „proslavilo“ zničení umpiru na…

Zklamání v Paříži. Šampionka nebyla stoprocentní, Noskové ale selhala hlavní zbraň

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Po Brendě Fruhvirtové nenašla na wimbledonskou vítězku Jelenu Rybakinovou recept ani Linda Nosková. Osmnáctiletá Češka se na sluncem ozářeném…

Monfils po velkém comebacku odstoupil z Roland Garros!

Vydřel velký postup, ve druhém kole domácího Roland Garros si však nezahraje. Gael Monfils vinou zranění zápěstí odstoupil z druhého grandslamového turnaje sezony. Jeho čtvrteční…

Roland Garros: Muchová utržila kanára, přesto pokořila argentinskou antukářku! Vondroušová padla se světovou devítkou

Karolína Muchová dokázala během středečního programu Roland Garros porazit argentinskou antukářku Nadiu Podoroskou, a to navzdory kanáru, který ve druhém setu utržila. Naopak…

Třetí kolo a neoblíbená protivnice? Chci se kouknout dál, říká konzistentní Muchová

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Karolína Muchová rozhodně není zvyklá na to, že by jí soupeřky nadělovaly kanáry. I když poprvé v kariéře prohrála set na grandslamu poměrem 0:6,…

Další články