Denní menu, 21.2.2023: Skvělý den! Čtyři Češky postoupily v Dubaji, Siniaková v Méridě. Lehečka uspěl v Dauhá

- Marek Bartošík

Úterý 21. února je nabité českými tenisovými zápasy! Na prestižním turnaji kategorie WTA 1000 v Dubaji postoupily do osmifinále Karolína Plíšková, Barbora Krejčíková, Petra Kvitová a Karolína Muchová, poslední zmíněná udolala Rumunku Soranu Cirsteaovou. Plíšková nedala šanci světové sedmičce Marii Sakkariové. Krejčíková odvrátila čtyři mečboly a vydřela triumf nad osmou hráčkou světa Darjou Kasatkinovou! Petra Kvitová potvrdila roli favoritky proti Kazašce Julii Putincevové. S turnajem se po dvousetových prohrách proti favoritkám rozloučily Linda Fruhvirtová a Marie Bouzková. O deblové čtvrtfinále v Dubaji neúspěšně usilovala Markéta Vondroušová po boku Anny Kalinské. Jiří Lehečka vstoupil vítězně do podniku kategorie ATP 250 v Dauhá, když bez výraznějších potíží přehrál bosenského kvalifikanta Damira Džumhura. Kateřina Siniaková přešla v Méridě přes Ukrajinku Lesju Curenkovou, která po první sadě zápas skrečovala. Zdeněk Kolář pronikl do osmifinále challengeru v Roveretu, naopak Dalibor Svrčina neuspěl na challengeru v Bengalúru.

Lehečka proti Džumhurovi nezaváhal
Jiří Lehečka (52.) se poprvé od čtvrtfinále Australian Open vrátil na kurty okruhu ATP a v úvodním kole turnaje v katarském Dauhá si poradil s bosenským kvalifikantem Damirem Džumhurem (213.), kterého porazil za hodinu a půl po setech 6:3, 7:6(3). Lehečka byl lepším hráčem na dvorci, byť bylo znát, že ostrý zápas nehrál přes dva týdny. Naopak Džumhur byl z kvalifikace rozehraný.

Český tenista po ztrátě podání v prvním gemu prvního setu získal čtyři hry v řadě a úspěšně úvodní dějství dopodával. Ve druhé sadě sice přišel o vedení 5:3 a nepovedlo se mu duel doservírovat, ale nakonec žádné větší drama nepřipustil. V tiebreaku zvítězil 7:3 a může se těšit na osmifinálový duel s Finem Emilem Ruusuvuorim (51.).

V Dubaji postoupila i Kvitová!
Petra Kvitová (15.) neztratila v Dubaji sadu ani při svém druhém letošním vystoupení. Turnajová šampionka z roku 2013 porazila Kazašku Juliju Putincevovou (46.) i potřetí v kariéře – tentokrát za hodinu a půl po setech dvakrát 6:4.

V obou dějstvích stačil nasazené dvanáctce k jejich zisku jediný brejk, neboť sama vlastní podání za celé utkání neztratila (odvrátila všech šest brejkbolů).

V osmifinále Kvitová narazí v atraktivním českém derby na krajanku Barboru Krejčíkovou (30.). Do stejné fáze turnaje už postoupily také Karolíny Plíšková a Muchová.

Muchová v Dubaji porazila Cirsteaovou
Karolína Muchová (112.) zvládla náročnou bitvu ve druhém kole turnaje WTA v Dubaji a porazila Soranu Cirsteaovou (70.) 6:4, 7:6(4). Přestože se hrály jen dva sety, duel se protáhl na téměř dvě a půl hodiny.

Muchová v prvním setu prohrávala 1:3, úspěšně ale skóre otočila. Ve druhém setu byla česká hráčka lepší, ale nevyužila vedení 2:0 ani 4:3 s výhodou brejku. Duel nakonec dospěl až do tiebreaku, v němž se české hráčce povedlo využít hned první mečbol za stavu 6:4. Postupem do osmifinále si Muchová zajistila návrat do první stovky žebříčku. V dalším utkání ji čeká Švýcarka Belinda Bencicová (9.).

Krejčíková přežila čtyři mečboly!
Barbora Krejčíková (30.) vydřela na podniku kategorie WTA 1000 v Dubaji postup do osmifinále. Do utkání druhého kola s Ruskou Darjou Kasatkinovou (8.) vstoupila ziskem úvodních pěti her, přesto nasazenou sedmičku udolala až po dvou hodinách a 35 minutách, a to výsledkem 6:4, 4:6 a 7:5.

V rozhodujícím setu měla Krejčíková za stavu 3:5 namále, postupně ale odvrátila rovnou čtyři mečboly protivnice (všechny na returnu) a ziskem čtyř gemů v řadě se postarala o fantastický obrat. V dalším kole se předloňská turnajová finalistka střetne s krajankou Petrou Kvitovou (15.), šampionkou z roku 2013.

Utkání se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Plíšková v Dubaji vyřadila Sakkariovou
Karolína Plíšková (18.) si připsala na turnaji kategorie WTA 1000 v Dubaji druhé dvousetové vítězství. Zkušená Češka vyzrála po krajance Markétě Vondroušové také na Řekyni Mariu Sakkariovou (7.), kterou porazila ve druhém kole za hodinu a devět minut 6:1 a 6:2.

Třicetiletá Plíšková v první sadě sice ztratila za stavu 2:0 výhodu brejku, následně ale set ziskem čtyř gemů v řadě suverénně uzavřela. Ve druhém dějství Plíšková odskočila do vedení 3:0 se dvěma brejky, které už si bez potíží pohlídala. V osmifinále narazí na Ukrajinku Anhelinu Kalininovou (33.).

Utkání se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Bouzková nestačila na Rybakinovou
Marie Bouzková (26.) na favorizovanou Kazašku Jelenu Rybakinovou (10.) nevyzrála a s turnajem v Dubaji se loučí po porážce 5:7 a 2:6 ve druhém kole.

Česká tenistka sice v prvním setu dohnala brzkou ztrátu podání a v jednu chvíli vedla 5:4 bez výhody brejku, v závěru setu ale získala její soupeřka tři gemy v řadě.

I ve druhé sadě udeřila wimbledonská šampionka Rybakinová na returnu hned v prvním gemu a tentokrát tuto výhodu držela. Svůj postup do osmifinále stvrdila dalším brejkem v sedmé hře, k výhře si pomohla celkem šesti esy (Bouzková netrefila ani jedno).

L. Fruhvirtová neměla šanci proti Ostapenkové
Linda Fruhvirtová (52.) na podniku WTA 1000 v Dubaji na výhru nad bývalou světovou sedmičkou Collinsovou ve druhém kole nenavázala. S turnajovou třináctkou Jelenou Ostapenkovou (20.) držela krok pouze na začátku úvodního setu, kdy dokázala po ztraceném podání dvěma gemy otočit na 2:1. Od té doby už ale sedmnáctiletá držitelka divoké karty nezískala ani jednu hru, a utrpěla tak s někdejší vítězkou Roland Garros prohru 2:6 a 0:6. Fruhvirtová nestíhala agresivní hře protivnice, která si vítězství zajistila za pouhých 55 minut.

Siniakové stačil k postupu jediný set
Kateřina Siniaková (47.) postoupila na podniku WTA 250 v mexické Méridě do osmifinále. Česká tenistka odehrála první soutěžní utkání od Australian Open proti Lesje Curenkové (100.), finalistce nedávného podniku v Hua Hinu, s níž měla zápornou vzájemnou bilanci 0:2. Tentokrát už se ale radovala z vítězství čtvrtá nasazená Siniaková. V prvním setu nejprve promarnila náskok 5:3 a zahodila postupně čtyři setboly, nakonec ale samotnou koncovku zvládla a dotáhla dějství poměrem 7:5. Curenková následně zápas pro zdravotní problémy skrečovala. V příštím kole narazí královéhradecká rodačka na Ysaline Bonaventureovou (95.) z Belgie.

Vondroušová v deblu končí
Soutěž čtyřhry na turnaji v Dubaji bude pokračovat bez české účasti. Markéta Vondroušová a její parťačka Anna Kalinská podlehly v napínavém osmifinále tchajwanské dvojici Chao-čching Čchan, Latisha Čchan poměrem 6:7(5) a 6:7(7).

Vondroušová s Kalinskou v prvním setu nevyužily vedení 5:3, ve druhé sadě naopak hned čtyřikrát dohnaly manko brejku. V závěrečném tiebreaku vedly už 5:1 a poté se dostaly za stavu 6:5 k setbolu při vlastním podání, ten ale neproměnily.

Kolář na úvod neztratil servis
Zdeněk Kolář (190.) vstoupil suverénně do challengeru v italském Roveretu. Tenista z Bystřice nad Pernštejnem přehrál v prvním kole Rusa Ivana Gachova (244.) po necelé hodině a půl hry 6:3 a 6:4.

Šestadvacetiletý Kolář získal v obou setech po jednom brejku, sám odvrátil oba brejkboly svého soupeře (jeden v prvním a jeden ve druhém setu). Český reprezentant se v osmifinále střetne s vítězem francouzského derby mezi Titouanem Droguetem (247.) a Evanem Furnessem (219.).

Svrčina se v Indii trápil na podání
Dalibor Svrčina (181.) dohrál na větším challengeru v indickém Bengalúru už v prvním kole. Dvacetiletý český tenista se v duelu s Američanem Nicolasem Morenem De Alboranem (188.) vůbec nemohl spolehnout na své podání, když napáchal 15 dvojchyb a nakonec prohrál 5:7 a 2:6.

Dubai Duty Free Tennis Championships (ženy, SAE, 2 788 468 USD, tvrdý povrch)
Darja Kasatkinová (8.) – BARBORA KREJČÍKOVÁ (30.) 4:6, 6:4, 5:7
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (18.) – Maria Sakkariová (GRE, 7.) 6:1, 6:2
KAROLÍNA MUCHOVÁ (112.) – Sorana Cirsteaová (ROU, 70.) 6:4, 7:6(4)
Julia Putincevová (KAZ, 46.) – PETRA KVITOVÁ (15.) 4:6, 4:6
Jelena Ostapenková (LAT, 20.) – LINDA FRUHVIRTOVÁ (52.) 6:2, 6:0
Jelena Rybakinová (KAZ, 10.) – MARIE BOUZKOVÁ (26.) 7:5, 6:2