Denní menu, 7.2.2023: Plíšková postoupila za 47 minut, dominovaly i Vondroušová a Krejčíková

- Marek Bartošík

Celkem pět českých tenistek se v úterý představilo na akcích WTA. Karolína Plíšková vyprovodila na prestižní pětistovce v Abú Zabí za 47 minut z kurtu Belgičanku Ysalinu Bonaventureovou. Pouze hodinu a čtvrt potřebovala Barbora Krejčíková ve Spojených arabských emirátech na hladkou výhru nad Rumunkou Elenou-Gabrielou Ruseovou. Marie Bouzková prohrála tamtéž třísetovou bitvu s Brazilkou Beatriz Haddadovou Maiaovou. Markéta Vondroušová si v Linci bez výraznějších potíží poradila s Bulharkou Viktorijí Tomovovou ve dvou setech. Na stejném turnaji vypadla Linda Nosková, jež nenašla recept na Belgičanku Alison Van Uytvanckovou. Zdeněk Kolář postoupil do osmifinále challengeru ve Vilniusu, naopak Lukáš Rosol, Marek Gengel ani Vít Kopřiva tentokrát na ATP Challenger Tour neuspěli. Další Češi a Češky tradičně zápolí na okruhu ITF.

Krejčíková v Abú Zabí nezaváhala
Po Karolíně Plíškové vstoupila vítězně do turnaje v Abú Zabí také Barbora Krejčíková (30.). Tenistka z Ivančic si v prvním kole tamní pětistovky připsala triumf 6:1 a 6:4 nad rumunskou kvalifikantkou Elenou-Gabrielou Ruseovou (148.), když se na kurtu zdržela jen hodinu a 14 minut.

Sedmadvacetiletá Krejčíková ztratila jediný gem v prvním setu při svém podání za stavu 2:0. V úvodu druhé sady si soupeřky vyměnily podání, poté se ani jedna neprosadila na returnu až do deváté hry, kdy česká favoritka získala přes shodu rozhodující brejk. Utkání následně dopodávala ku 30.

Krejčíková vyzve v osmifinále nasazenou osmičku Ljudmilu Samsonovovou (19.) z Ruska.

Plíšková nedala šanci Bonaventureové
Karolína Plíšková má za sebou parádní vstup do turnaje kategorie WTA 500 v Abú Zabí. Světová dvacítka si v prvním kole poradila s belgickou náhradnicí Ysalinou Bonaventureovou (96.) za pouhých 47 minut 6:1 a 6:3.

Třicetiletá Češka trefila čtyři esa a ani jednou nečelila brejkbolu, sama proměnila čtyři z pěti šancí na returnu (po dvou v každém setu). V osmifinále ji čeká finalistka nedávného Australian Open Jelena Rybakinová (10.) z Kazachstánu.

Plíšková měla v dnešním utkání původně čelit španělské hvězdě Garbiňe Muguruzaové (83.), která se ale z turnaje omluvila kvůli osobním důvodům.

Bouzková nezvládla tříseťák proti Haddadové Maiaové
Marie Bouzková (26.) se rozloučila s prestižním turnajem WTA v Abú Zabí už v prvním kole, kde nestačila na Brazilku Beatriz Haddadovou Maiaovou (14.) poměrem 6:4, 3:6 a 0:6.

Čtyřiadvacetiletá Bouzková se v prvním setu dokázala oklepat z manka 1:3 a dvěma brejky si zajistila vedení. Ve druhé sadě začala opět lépe Brazilka, která uspěla na returnu ve třetí hře, a tentokrát už si náskok vzít nenechala. Na závěr druhého dějství přidala ještě jeden brejk. Rozhodující sada už byla plně v režii nasazené šestky Haddadové Maiaové, jež po dvou a půl hodině boje postoupila do osmifinále.

Vondroušová v Linci potvrdila roli favoritky
Markéta Vondroušová (89.) vstoupila do halového podniku kategorie WTA 250 v rakouském Linci správnou nohou. Třiadvacetiletá Češka porazila v utkání úvodního kola za hodinu a čtvrt dvakrát 6:3 Viktoriji Tomovovou (101.).

S bulharskou kvalifikantkou neztratila sadu ani ve třetím vzájemném střetnutí. V prvním setu vzala Vondroušová soupeřce dvakrát servis. Druhý set, ačkoliv skončil stejným poměrem, byl podstatně vyrovnanější. Vondroušová v něm po brejku prohrávala 1:2 a 15:40, přesto dokázala otočit na 4:2. Vzápětí ztratila vlastní servis podruhé, od stavu 4:3 ale získala závěrečné dvě hry pro sebe.

V osmifinále narazí na španělskou kvalifikantku Rebeku Masárovou (99.).

Nosková v Linci prohrála s Van Uytvanckovou
Linda Nosková (50.) vypadla na halovém podniku v rakouském Linci už v úvodním kole. V tom osmnáctiletá Češka podlehla z pozice papírové favoritky o deset let starší Alison Van Uytvanckové (76.) po setech 6:7(3) a 2:6.

V první sadě prohrávala Nosková o dva brejky 2:5. Poté srovnala na 5:5, aby vzápětí servis znovu ztratila. Van Uytvancková ale dějství ani na třetí pokus nedopodávala, a tak musel rozhodnout až tiebreak, v němž byla Belgičanka přeci jen úspěšnější hráčkou. Zkraje druhého setu se Nosková rychle ujala vedení 2:0, jenže poté prohrála šest gemů v řadě, čímž pro ni turnaj skončil.

Kolář na úvod neztratil servis
Zdeněk Kolář (214.) ve Vilniusu navázal na kvalitní výkony z minulého týdne, kdy postoupil až do semifinále v Koblenci. Šestadvacetiletý Čech na úvod challengeru v litevské metropoli vyzrál na německého kvalifikanta Daniela Masura (272.) po hodině a 45 minutách 7:6(3) a 6:4.

Kolář se mohl v utkání spolehnout a svůj servis, když odvrátil všechny tři brejkboly soupeře. V první sadě se dostal k setbolu už za stavu 5:4 a 40:30 na returnu, nakonec se ale radoval ze zisku sady až v tiebreaku. Hned zkraje druhého dějství získal Kolář brejk a tuto výhodu si podržel až do konce zápasu.

Jeho soupeřem v osmifinále bude třetí nasazený Jurij Rodionov (122.) z Rakouska.

Kopřiva letos prohrál i podruhé
Vít Kopřiva (179.) neuspěl ani ve svém druhém letošním utkání. Na halovém challengeru v litevském Vilniusu se musel člen české daviscupové reprezentace vypořádat s nelehkým přechodem z antuky. V souboji s Evanem Furnessem (220.) se sice zmocnil prvního brejku a vedl v úvodním dějství 4:2, nakonec ale s francouzským tenistou prohrál za hodinu a 13 minut i podruhé v kariéře – tentokrát po setech 4:6 a 2:6.

Na Tenerife končí i Gengel
Po Daliborovi Svrčinovi a Lukášovi Rosolovi vypadl v prvním kole challengeru na Tenerife také Marek Gengel (258.). Sedmadvacetiletý český tenista nečekal prohrál s brazilským náhradníkem Oscarem Josem Gutierrezem (445.) 6:1, 0:6 a 3:6, když ve druhém a třetím setu ztratil celkem pětkrát podání.

Po nevydařené druhé sadě se zkraje té rozhodující dostal Gengel do vedení 1:0 s brejkem, o náskok ale rychle přišel a Brazilec si dalším brejkem z osmé hry zajistil výhru a postup do osmifinále.

Rosol neuspěl na challengeru
Lukáš Rosol (230.) dohrál na challengeru na Tenerife hned v úvodním kole, kde byl nad jeho síly po setech 3:6 a 1:6 Ital Francesco Maestrelli (183.). Zkušený Čech vzdoroval nasazené osmičce pouze 52 minut, v utkání přišel celkem čtyřikrát o servis a sám se nedostal ani k jednomu brejkbolu.

Mubadala Abu Dhabi Open (ženy, UAE, 780 637 USD, tvrdý povrch)
Beatriz Haddadová Maiaová (BRA, 14.) – MARIE BOUZKOVÁ (26.) 4:6, 6:3, 6:0
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (20.) – Ysaline Bonaventureová (BEL, 96.) 6:1, 6:3
BARBORA KREJČÍKOVÁ (30.) – Elena-Gabriela Ruseová (ROU, 148.) 6:1, 6:4

Upper Austria Ladies Linz (ženy, AUT, 259 303 USD, hala – tvrdý povrch)
LINDA NOSKOVÁ (50.) – Alison Van Uytvancková (BEL, 76.) 6:7(3), 2:6
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (89.) – Viktorija Tomovová (BUL, 101.) 6:3, 6:3

Challenger Tour

Vitas Gerulaitis Cup, Vilnius (muži, LTU, 118 000 USD, hala – tvrdý povrch)
ZDENĚK KOLÁŘ (214.) – Daniel Masur (GER, 272.) 7:6(3), 6:4
VÍT KOPŘIVA (179.) – Evan Furness (FRA, 220.) 4:6, 2:6

Tenerife Challenger 3 (muži, ESP, 73 000 USD, tvrdý povrch)
LUKÁŠ ROSOL (230.) – Francesco Maestrelli (ITA, 183.) 3:6, 1:6
Oscar Jose Gutierrez (BRA, 445.) – MAREK GENGEL (258.) 1:6, 6:0, 6:3

Garcia (ESP), Rousseau (USA) – Moroni (ITA), ROSOL 3:6, 4:6

13ème Engie Open de l'Isère, Grenoble (ženy, FRA, 60 000 USD, hala – tvrdý povrch)
LABOUTKOVÁ, Maloneyová (GBR) – Lansereová, Timofejevová (-) 0:6, 2:6

1º Open Internacional de Tenis de Vila real de Santo António (muži, POR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
MATĚJ VOCEL (882.) – Tomas Curras Abasolo (ESP, 1539.) 6:3, 6:2
Mario Mansilla Diez (ESP, 1155.) – JAN JERMÁŘ (-) 6:0, 6:2

MICHAEL VRBENSKÝ (375.) – Benjamin Winter Lopez (ESP, 665.) 6:4, 6:3

Perez Contri, Winter Lopez (oba ESP) – JERMÁŘ, PECÁK 3:6, 7:6(4), 8:10
VOCEL, VRBENSKÝ – Barroso Campos, Lopez Morillo (oba ESP) 7:5, 6:4

Bath W25 Pro-Series (ženy, GBR, 25 000 USD, hala – tvrdý povrch)
Jenny Dürstová (SUI, 336.) – ANNA SISKOVÁ (353.) 2:6, 6:3, 7:5
Danielle Daleyová (GBR, 1077.) – TEREZA SMITKOVÁ (443.) 2:6, 2:6

Benoitová (BEL), Silvaová (GBR) – Morvayová (SVK), SISKOVÁ 3:6, 7:5, 2:10

Palm Coast 15k Men´s Open (muži, USA, 15 000 USD, antuka)
Oren Vasser (USA, 1806.) – JIŘÍ JENÍČEK (1450.) 1:6, 1:6

JENÍČEK, PÁTÝ – Bueno (PER), Prado Angelo (BOL) 6:1, 6:4

Sharm Elsheikh Men's Future, Šarm aš-Šajch (muži, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Dev, Ganta (oba IND) – PETR, Pichler (AUT) 1:6, 5:7
Bašič, Kalender (oba CRO) – BARNAT, DUDA 2:6, 4:6

Sharm Elsheikh Men's Future, Šarm aš-Šajch (ženy, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
MICHÁLKOVÁ, Smoleňová (SVK) – Čilakalapudiová (IND), Natsvlišviliová (GEO) 6:4, 3:6, 10:4
BENEŠOVÁ, Formellaová (POL) – HRDINKOVÁ, ŠEBESTOVÁ 0:6, 0:6