Denní menu, 5.2.2023: Češi postoupili na finálový turnaj Davis Cupu! Začala kvalifikace v Emirátech i Linci

Hlavním tématem nedělního dne bylo účinkování českých tenistů v kvalifikaci Davis Cupu. Svěřenci Jaroslava Navrátila se po úspěšných sobotních dvouhrách dočkali postupu na finálový turnaj, o rozhodující třetí bod na české konto se postaral suverénní Jiří Lehečka. Rozjely se kvalifikace na turnaje kategorie WTA, ve Spojených arabských emirátech skrečovala Tereza Martincová, v Linci dohrály Miriam Kolodziejová i Denisa Hindová. Jonáš Forejtek skončil v kvalifikaci turnaje kategorie ATP v Dallasu už v prvním kole. Jiří Barnat na turnaji kategorie ITF získal první titul ze dvouhry. Gabriele Andree Knutson naopak premiérový titul na okruhu ITF unikl.

Martincová skrečovala v kvalifikaci
Tereza Martincová (87.) se nezúčastní hlavní soutěže štědře dotovaného turnaje WTA 500 v Abú Zabí. Česká tenistka v prvním kole kvalifikace vzdala utkání proti Eleně Gabriele Ruseové (144.), se kterou prohrávala 3:6, 0:3.

Hindová neudržela vedení v Linci
Denisa Hindová (622.) v kvalifikaci turnaje WTA v Linci uspět nedokázala. V prvním kole nestačila na favorizovanou Saru Erraniovou (105.), se kterou prohrála 7:6(4), 1:6, 1:6. Utkání měla přitom rozehráno výborně.

V první sadě sice přišla o vedení 4:2 a se ztrátou brejku prohrávala 4:5, ale následně si vynutila tiebreak, který vyhrála. Úspěšně vstoupila i do druhé sady, když hned v první hře prorazila servis své italské soupeřky. Další průběh střetnutí ale patřil Erraniové, která vyhrála 12 z posledních 13 odehraných gemů a nakonec suverénně postoupila do finálového kola.

Kolodziejová v kvalifikaci dohrála
Miriam Kolodziejová (520.) se na turnaji WTA v rakouském Linci do hlavní soutěže nepodívá. Její cesta kvalifikací skončila už v prvním kole, v němž nestačila na Španělsku Marinu Bassolsovou (124.), se kterou prohrála hladce 1:6, 4:6. Ve druhém setu začala Kolodziejová hrát mnohem lépe na returnu a hned třikrát prorazila Španělce podání, ale nadále jí dělal problém vlastní servis. O ten si v průběhu střetnutí přišla hned šestkrát.

Forejtek proti náhradníkovi neuspěl
Jonáš Forejtek (270.) v kvalifikaci turnaje ATP v americkém Dallasu končí hned v prvním kole. Nad síly českého hráče byl domácí Alex Rybakov (377.), který se do kvalifikačního turnaje dostal až jako náhradník. Forejtek si nedokázal v utkání vypracovat ani jeden brejkbol a za pouhých 77 minut prohrál dvakrát 4:6.

Knutson první singlový titul nevybojovala
Gabriela Andrea Knutson (479.) má za sebou na šedesátce v americkém Rome velmi úspěšný týden, který ale nakonec titulem z dvouhry neokořenila. Stejně jako ve finále čtyřhry totiž v souboji o trofej tahala za kratší konec.

Pětadvacetiletá Češka, která nastoupila na halovém turnaji už v kvalifikaci, ve finálovém klání prohrála s domácí Peyton Stearnsovou (188.) 6:3, 0:6, 2:6.

Knutson, která si v průběhu turnaje připsala například skalp 178. tenistky světa Ashlyn Kruegerové, si postupem do premiérového finále na okruhu ITF zajistila poprvé v kariéře posun do čtvrté stovky světa.

Barnat vybojoval premiérový titul
Jiří Barnat (698.) se ve dvouhře dočkal premiérové trofeje na okruhu ITF. Jednadvacetiletý Čech v nedělním finále egyptského turnaje v Šarm aš-Šajch přehrál Srba Borise Butuliju (878.), se kterým si poradil po sadách 6:3, 7:6(7).

Nuno Borges (105.) – TOMÁŠ MACHÁČ (122.) nehráno

Davis Cupu se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Dallas Open (muži, USA, 737 170 USD, tvrdý povrch)
1. kolo kvalifikace
Alex Rybakov (USA, 377.) – JONÁŠ FOREJTEK (270.) 6:4, 6:4

Mubadala Abu Dhabi Open (ženy, UAE, 780 637 USD, tvrdý povrch)
Elena Gabriela Ruseová (ROU, 144.) – TEREZA MARTINCOVÁ (87.) 6:3, 3:0 skreč Martincová

Upper Austria Ladies Linz (ženy, AUT, 259 303 USD, hala – tvrdý povrch)
DENISA HINDOVÁ (622.) – Sara Erraniová (ITA, 105.) 7:6(4), 1:6, 1:6
MIRIAM KOLODZIEJOVÁ (520.) – Marina Bassolsová (ESP, 124.) 1:6, 4:6

W60 Rome (ženy, USA, 60 000 USD, hala – tvrdý povrch)