28. 1. 2023
Zpravodajství Grandslam

Australian Open? Opět lidské mraveniště bez omezení, libují si české tenistky

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Po třech podivných a v jistých ohledech neveselých ročnících Australian Open se fanoušci i tenisté dočkali standardního vydání prvního grandslamu roku. Po Melbourne Parku se opět bezstarostně pohybují desetitisíce lidí, pouze mizivé procento z nich si raději kryje obličej rouškou či respirátorem. A pořadatelé si můžou mnout ruce nad vyššími zisky a celkově veselejší imagí turnaje, jemuž se přezdívá „happy slam“ (šťastný grandslam). Jak vnímají rozdíly mezi předchozími ročníky Australian Open a tím aktuálním české tenistky?

Před třemi roky sužovaly Austrálii rozsáhlé lesní požáry, které ovlivňovaly i dění v Melbourne. Loni a předloni bylo ještě hůř: s plány všech zúčastněných nemilosrdně zatočil covid, kvůli němuž museli organizátoři Australian Open nebývale improvizovat (a také zakazovat).

„Na covidové období už nechci vzpomínat, bylo to pro všechny něco hrozného a vzalo mi opravdu spoustu energie. Za znovu plné stadiony jsem ráda,“ vyjádřila se někdejší turnajová finalistka Petra Kvitová, která na letošním Australian Open odehrála dvě utkání ve velké aréně Johna Caina.

Spoustu omezení a strachu z onemocnění nedobře snášela také Markéta Vondroušová, jež letos skončila ve třetím kole na raketě krajanky Lindy Fruhvirtové. O rundu dříve zaujala stříbrná olympijská medailistka z Tokia senzační výhrou nad Uns Džábirovou v hlavní aréně Roda Lavera.

„Bez roušky je to příjemnější. Austrálie byla v covidu šílená a karanténa hrozná. Teď je tady moc lidí a je to, jak to bylo dříve, takže super,“ radovala se třiadvacetiletá Vondroušová.

Pořadatelé pravidelně informují o návštěvnosti, která se v sobotu 21. ledna vyšplhala na 94 854 diváků, což je nový absolutní denní rekord v historii turnaje. Celkový souhrn za první týden hlavní soutěže činil 534 528 fanoušků. Už to je o poznání více, než kolik příznivců dorazilo na poslední dvě kompletní vydání Australian Open (2022: 346 468 fanoušků, 2021: 130,374).

A mnohem vyšší počet fanoušků v jinak rozlehlém areálu pociťují i tenistky a tenisté. „Po svém tréninku jsem se chtěla na chvilku podívat i na nějaké zápasy krajanů, abych trochu nasála atmosféru, ale okamžitě jsem se otočila a šla zpátky. Bylo to velké lidské mraveniště,“ informovala o hemžení v areálu Tereza Martincová. „Lidi tady sport opravdu milují a užívají si to,“ doplnila tenistka z Prahy.

Zatímco prodírání se zaplněným Melbourne Parkem může být složitější, pobyt na kurtu je při vyšší návštěvnosti rozhodně lepší. „Určitě je to příjemné a jsem ráda, že už žádná omezení nejsou. Je skvělé zase vidět plno fanoušků, kteří třeba i přes nepříznivé počasí přišli a fandili,“ zmínila Barbora Krejčíková.

„Nemůžu ale říct, že bych si ty poslední tři ročníky s omezeními nějak neužila. Přece jen je to grandslam a svátek tenisu,“ dodala s úctou Krejčíková, jež dokráčela stejně jako Linda Fruhvirtová do osmifinále.

Ještě o kolo dále se probojovali Karolína Plíšková a Jiří Lehečka, kteří účastí ve čtvrtfinále zaznamenali nejlepší český výsledek v singlu na veselém Australian Open 2023.

Petra Kvitová Tereza Martincová Barbora Krejčíková Markéta Vondroušová

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

WTA Miami: Češky v plné sestavě! Nosková si zahraje o derby, Siniaková může vyzvat světovou jedničku

Nejméně devět českých tenistek se představí v hlavní soutěži prestižního Miami Open, které spadá do kategorie WTA 1000. Velkou premiéru na tisícovce zažije patnáctiletá Brenda…

Česká zlepšení i španělské eskapády. Na světě jsou po dvou týdnech nové žebříčky

Netradičně po dvoutýdenní odmlce došlo v pondělí k aktualizaci žebříčků ATP a WTA. Do popředí toho mužského se po sedmi týdnech znovu vrátil Carlos Alcaraz. Devatenáctiletý Španěl…

Bez ztráty setu. Alcaraz si podmanil Indian Wells a je znovu světovou jedničkou

Turnaj ATP 1000 v Indian Wells ovládl bez ztráty jediného setu Carlos Alcaraz. Devatenáctiletý Španěl přehrál ve finále hladce 6:3 a 6:2 Daniila Medveděva z Ruska, kterému za celé…

Odplata za grandslam! Rybakinová na pátý pokus poprvé vyzrála na Sabalenkovou a ovládla Indian Wells

Vítězkou ženské části prestižního podniku v americkém Indian Wells se stala poprvé v kariéře Jelena Rybakinová. Třiadvacetiletá Kazaška oplatila Aryně Sabalenkové porážku z…

Denní menu, 19.3.2023: Suverénní začátek v Miami! Martincová vyhrála za 73 minut, Muchová ztratila jen dva gemy

Zatímco vrcholí turnaj v Indian Wells, v Miami se v neděli rozehrála kvalifikace další americké tisícovky. Do bojů o hlavní soutěž vstoupily také Karolína Muchová s Terezou…

VIDEO: Jedna výměna za všechna slova. V čem tkví Alcarazova herní genialita?

Dlouhé roky se o něm hovořilo jako o supertalentu, který má před sebou zářnou budoucnost. Ačkoliv je mu teprve 19 let, tato budoucnost se stala jeho současností už v minulé sezoně…

Další články