Denní menu, 17.1.2023: Plíšková i Fruhvirtová prolétly do druhého kola Australian Open

Úterní tenisový program byl jednoznačně o druhé polovině prvního kola Australian Open. V Melbourne se úspěšně představily Karolína Plíšková a Linda Fruhvirtová, které shodně ztratily pouhé čtyři gemy. Na velkou favoritku si naopak nevyšlápla Tereza Martincová, kterou na úvod grandslamu zastavila Aryna Sabalenková. Tomáš Macháč nezaskočil favorizovaného Caspera Ruuda, Markéta Vondroušová pak svůj zápas dohraje až ve středu. Čeští tenisté se představili na challengerech, silné soky porazili Zdeněk Kolář a Jakub Menšík. Kvalifikant Dominik Palán naopak dohrál. Na turnajích nižších kategorií nastoupila řada dalších Čechů.

Menšík si vyšlápl na nasazenou dvojku!
Jakub Menšík (415.) si na challengeru v Nonthaburi poradil s druhým nasazeným hráčem turnaje! Úspěšný hráč z kvalifikace neztratil set ani ve třetím zápase na turnaji, Švýcara Alexandera Ritscharde (180.) udolal po sadách 7:6(5), 7:5. Menšík v prvním setu prohrával 3:5, v desáté hře odvracel tři setboly, set nakonec dotáhl do tiebreaku, ve kterém uspěl. Sedmnáctiletý Čech zažil parádní vstup do druhé sady, vedl 4:0 Náskok sice ztratil, zvládl však také koncovku druhého dějství. O druhé čtvrtfinále na challengeru bude hrát proti Arthurovi Cazauxovi (265.).

Kolář se skrze odvrácený mečbol nadechl k obratu
Zdeněk Kolář (242.) otočil na challengeru v thajském Nonthaburi souboj s favorizovaným Rusem Jevgenijem Donským (321.) a zaznamenal svou premiérovou letošní výhru v hlavní soutěži. Po rychle nabytém vedení 2:0 ztratil Kolář v úvodním setu hned třikrát servis. Ten druhý dospěl bez jediného brejku do zkrácené hry, v níž čelil šestadvacetiletý Čech mečbolu. Ten ale odvrátil a v rozhodujícím setu už na kurtu jasně dominoval. Po výhře 3:6, 7:6(7) a 6:2 narazí v osmifinále buď na Brita Choinskiho, nebo domácího držitele divoké karty Navasirisomboona.

Palán po kvalifikaci dohrál v prvním kole
Dominik Palán (413.) nedokázal navázat na úspěšnou kvalifikaci v thajském Nonthaburi, na challengeru dohrál v prvním kole hlavní soutěže. Dvaadvacetiletý Čech prohrál s favorizovaným Danielem Michalskim (250.) po setech 4:6, 2:6. Palán čelil v zápase čtyřem brejkbolům, tři neodvrátil, na returnu se nedostal k jediné šanci.

Grandslam

Australian Open, Melbourne (AUS, 76 500 000 AUD, tvrdý povrch)
1. kolo dvouhry mužů
TOMÁŠ MACHÁČ (110.) – Casper Ruud (NOR, 3.) 3:6, 6:7(6), 7:6(5), 3:6

1. kolo dvouhry žen
Aryna Sabalenková (5.) – TEREZA MARTINCOVÁ (74.) 6:1, 6:4
LINDA FRUHVIRTOVÁ (82.) – Jaimee Fourlisová (AUS, 160.) 6:0, 6:4
Si-jü Wang (CHN, 53.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (31.) 1:6, 3:6
Alison Riskeová-Amritrajová (USA, 49.) – MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (86.) 4:1x dohrávka 18.1.

Více se Australian Open věnujeme v samostatném článku.

Bangkok Open 3, Nonthaburi (muži, THA, 80 000 USD, tvrdý povrch)
Jevgenij Donskoj (321.) – ZDENĚK KOLÁŘ (242.) 6:3, 6:7(7), 2:6
JAKUB MENŠÍK (415.) – Alexander Ritschard (SUI, 180.) 7:6(5), 7:5
Daniel Michalski (POL, 250.) – DOMINIK PALÁN (413.) 6:4, 6:2

Vero Beach International Tennis Open (ženy, USA, 60 000 USD, antuka)
Anna Rogersová (USA, 676.) – VICTORIA BERVID (-) 7:5, 7:5

BERVID, Karatančevová (BUL) – Pierreová-Louisová, Renaudová (obě USA) 7:6(9), 2:6, 5:10

PAF Open, Tallinn (ženy, EST, 40 000 USD, hala – tvrdý povrch)
Eden Silvaová (GBR, 309.) – ANETA KUČMOVÁ (378.) 6:3, 6:2
ANNA SISKOVÁ (355.) – Cristina-Andreea Mituová (ROU, 800.) 1:6, 2:6
DOMINIKA ŠALKOVÁ (312.) – Lisa Pigatová (ITA, 405.) 6:4, 6:2
Berfu Cengizová (TUR, 340.) – LUCIE HAVLÍČKOVÁ (382.) 6:7(1), 4:6

Aneyová (USA), SISKOVÁ – Kiviová, Mandmaová (obě EST) 6:0, 6:2

ITF Rafa Nadal Academy by Movistar, Manacor (muži, ESP, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Amaury Reynel (FRA, 869.) – DOMINIK KELLOVSKÝ (1630.) 6:1, 6:3
ANTONÍN BOLARDT (1132.) – Nikolaj Nedelchev (BUL, 1437.) 4:6, 6:7(5)