Denní menu, 11.1.2023: Den plný neuvěřitelných obratů! Kvitová letos stále neprohrála set

Petra Kvitová postoupila na podniku v Adelaide do čtvrtfinále. V souboji s Čchin-wen Čeng jí k tomu stačil jediný vyhraný set. Číňanka v něm hned dvakrát podávala na jeho zisk a v tiebreaku pak vedla už 6:3, nakonec se ale po skvělém obratu radovala dvojnásobná wimbledonská vítězka. Na druhou sadu už nedošlo, Asiatka duel skrečovala. O semifinále si rodačka z Bílovce zahraje s Ruskou Kasatkinovou, která přehrála ve dvou setech Barboru Krejčíkovou. Kateřina Siniaková prohrála tamtéž se světovou čtyřkou Francouzkou Garcíaovou ve třech setech. Zajímavý souboj nabídla čtyřhra, v níž Miriam Kolodziejová s Markétou Vondroušovou porazily po obratu v rozhodujícím supertiebreaku nasazené jedničky Krejčíkovou s Australankou Hunterovou. Jiří Lehečka podlehl v Aucklandu ve třech setech favorizovanému Britu Norriemu. V Hobartu dohrála už v osmifinále nejvýše nasazená Marie Bouzková, jež nestačila na ruskou kvalifikantku Blinkovovou. Namále měl na challengeru v Nonthaburi Marek Gengel. Tuhou bitvu s Belgičanem Geertsem okořenil dvěma obraty. Ty byly ostatně k vidění i v kvalifikaci Australian Open. Blýskli se jimi Dalibor Svrčina, Brenda Fruhvirtová a Sára Bejlek. Všichni jsou tak v Melbourne jedinou výhru od premiérové účasti v hlavní soutěži.

Kvitové stačil k postupu jediný set
Petra Kvitová (16.) neztratila sadu ani při svém pátém letošním vystoupení. V souboji s Čchin-wen Čeng (30.) stačil dvojnásobné wimbledonské šampionce k postupu jediný získaný set. Číňanka dvakrát nedopodávala sadu do vítězného konce. Nejlepší tenis si schovala rodačka z Bílovce na závěr tiebreaku. Prohrávala v něm už 3:6, pěti získanými míči v řadě se ale postarala o obrat. Čeng poté avizovala zdravotní problémy a po krátké poradě s fyzioterapeutkou se rozhodla utkání skrečovat. O semifinále si Kvitová v Adelaide zahraje buď s krajankou Barborou Krejčíkovou, nebo Ruskou Kasatkinovou.

Siniaková padla s Garcíaovou
Cesta kvalifikantky Kateřiny Siniakové (48.) na turnaji kategorie WTA 500 v Adelaide skončila v osmifinále. V něm šestadvacetiletá Češka podlehla favorizované Francouzce Caroline Garcíaové (4.) po dvou a čtvrt hodině boje 3:6, 6:3 a 5:7. Garcíaová vletěla do utkání jako uragán a rychle vedla 5:0, Siniaková sice stačila snížit na rozdíl dvou gemů, její protivnice ale poté sadu dopodávala. Ve druhém setu si tenistky dlouho držely podání, nakonec rozhodl až jediný brejk z osmého setu, který získala Siniaková. V rozhodujícím dějství nejprve Siniaková stáhla manko 0:3, v klíčovém dvanáctém gemu ale opět přišla o podání. Garcíaová si pomohla k postupu do čtvrtfinále hned 14 esy, naopak Siniaková netrefila ani jedno.

Krejčíková nestačila na Kasatkinovou
České čtvrtfinálové derby se na podniku WTA 500 v Adelaide neuskuteční. Barbora Krejčíková (21.) v souboji s Darjou Kasatkinovou (8.) na druhé sezonní vítězství nedosáhla. Nasazené pětce podlehla bývalá světová dvojka za hodinu a půl po setech 2:6 a 5:7. Krejčíková vstoupila do zápasu čtyřmi prohranými gemy v řadě. Postupně se chytla a držela s Ruskou krok. Ve vyrovnaném druhém setu nevyužila Krejčíková za stavu 4:4 brejkbol. Jediný brejk se tak zrodil až při skóre 5:6, kdy rodačka z Ivančic nechala protivnici odskočit do vedení 0:40. Dva mečboly Krejčíková odvrátila, třetí už nikoliv. Kasatkinová ve čtvrtfinále narazí na Petru Kvitovou.

Lehečka padl ve třech setech s Norriem
Jiří Lehečka (78.) na podniku v novozélandském Aucklandu do třetího čtvrtfinále na okruhu ATP neprošel. V několikrát přerušeném utkání s druhým nejvýše nasazeným Cameronem Norriem (12.) prohrál 4:6, 7:6(4) a 3:6. Jednadvacetiletý Čech promarnil v úvodním setu náskok 4:2. V tom druhém neproměnil při vedení 6:5 dva setboly, a tak dospěla sada bez jediného brejku do zkrácené hry, v níž získal Lehečka od stavu 4:4 tři body v řadě. Favorizovaný Brit nicméně vstoupil do rozhodujícího dějství bleskovým brejkem a vedením o tři gemy, které už udržel do konce zápasu.

Nasazená jednička Bouzková podlehla kvalifikantce
Marie Bouzková (26.) vypadla na podniku v australském Hobartu, kde platila za nejvýše nasazenou hráčku, už v osmifinále. V tom nezískala ani set s ruskou kvalifikantkou Annou Blinkovovou (72.), s níž padla po dvou předešlých vzájemných výhrách za hodinu a 40 minut 5:7 a 4:6. Češka v utkání rychle vedla 3:0. O výhodu brejku poté přišla, další ale získala v osmém gemu, po němž mohla sadu dopodávat do zdárného konce. To se nestalo, Blinkovová se naopak čtyřmi gemy v řadě postarala o obrat. Ve druhém dějství dokázala Bouzková dvakrát reagovat na ztracený servis rebrejkem. Od stavu 4:3 už nicméně uhrála turnajová jednička jen dva fiftýny, a musela tak skousnout nečekanou porážku.

Deblové derby pro Kolodziejovou s Vondroušovou
Miriam Kolodziejová s Markétou Vondroušovou se na podniku v Adelaide blýskly skalpem nasazených jedniček. Obě jmenované otočily dramatické čtvrtfinále proti krajance Barboře Krejčíkové a Australance Storm Hunterové. V rozhodujícím supertiebreaku prohrával ryze český pár už 2:6, nakonec ale zvítězil 4:6, 6:4 a 10:8.

Gengel vydřel v Thajsku postup do čtvrtfinále
Marek Gengel (264.) zdolal na challengeru v thajském Nonthaburi po velkém boji 2:6, 7:6(0) a 7:5 Michaela Geertse (254.) z Belgie a zahraje si znovu po týdnu čtvrtfinále s nejvýše nasazeným Rakušanem Dennisem Novakem (145.). Duel se přitom pro českého tenistu nevyvíjel hned v několika případech vůbec dobře. Ve druhém setu otáčel rodák z Rakovníka stav 2:4 a v tom rozhodujícím dokonce 3:5, když se v koncovce zápasu blýskl sérií čtyř vyhraných gemů v řadě.

Grandslam

Australian Open, Melbourne (AUS, 76 500 000 AUD, tvrdý povrch)
2. kolo kvalifikace mužů
DALIBOR SVRČINA (219.) – Nicolás Kicker (ARG, 201.) 2:6, 7:6(8), 2:0, 40:15 skreč Kicker