Denní menu, 9.1.2023: Kvitová s Bouzkovou postupují, Macháč se kvalifikoval. Plíšková končí

Petra Kvitová neprohrála sadu ani při svém třetím letošním vystoupení. V úvodním kole pětistovky v Adelaide porazila bez ztráty podání úřadující wimbledonskou vítězku Kazašku Rybakinovou. Na stejné akci naopak dohrála Karolína Plíšková, jež podlehla ve dvou setech Američance Collinsové. Padesátiprocentní úspěšnost měly české singlistky rovněž v Hobartu. Nejvýše nasazená Marie Bouzková do turnaje vstoupila výhrou nad Rumunkou Cristianovou, zatímco Tereza Martincová i popáté v kariéře podlehla Němce Siegemundové. Tomáš Macháč prošel kvalifikací v Adelaide. Dalibor Svrčina postoupil v Melbourne do druhého kola grandslamové kvalifikace. Vít Kopřiva tamtéž vypadl. Marek Gengel ztratil na challengeru v thajském Nonthaburi na úvod jen tři gemy.

Kvitová přehrála bez ztráty podání Rybakinovou
Petra Kvitová (16.) neztratila set ani při svém třetím letošním vystoupení. V úvodním kole podniku Adelaide International 2 porazila nasazená dvanáctka bez ztráty podání 6:3 a 7:5 Jelenu Rybakinovou (21.). V hodinu a 26 minut trvajícím souboji wimbledonských šampionek vzala Kvitová v každém setu protivnici jednou servis – v první sadě v šestém gemu a ve druhé v jedenáctém. Sama Češka přitom za celé střetnutí nenabídla Kazašce ani jeden brejkbol, a zaslouženě tak postoupila na jihu Austrálie do osmifinále. V tom narazí ve středu na jednu z kvalifikantek. O tom, zda jí bude Číňanka Čchin-wen Čeng (28.), či Američanka Shelby Rogersová (47.), se rozhodne v úterý.

Bouzková v Hobartu postupuje
Marie Bouzková (24.) splnila v úvodním kole podniku WTA v australském Hobartu roli výrazné papírové favoritky, byť se na postup proti soupeřce z druhé stovky žebříčku dost nadřela. Rumunku Jaqueline Cristianovou (146.) zdolala až po 2 hodinách a 7 minutách, přičemž v obou setech musela Češka dotahovat manko brejku. Ve druhém dějství prohrávala Bouzková 0:2 a v tom prvním dokonce už 2:5. V osmifinále narazí buď na Italku Bronzettiovou (54.), nebo ruskou kvalifikantku Blinkovovou (73.).

Plíšková nestačila na Collinsovou
Karolína Plíšková (31.) v Adelaide na výsledky z kvalifikace nenavázala a skončila i na druhém letošním turnaji v úvodním kole hlavní soutěže. V tom podlehla za hodinu a 16 minut 2:6 a 4:6 Danielle Collinsové (14.) ze Spojených států, s níž ztratila v utkání hned pět ze svých devíti servisů. V prvním setu prohrávala rodačka z Loun už 0:5 a 0:40, přesto dokázala snížit na 2:5. Za tohoto stavu měla na příjmu dokonce další dva brejkboly, leč Collinsová gem otočila. Ve druhém dějství dokázala Plíšková na ztracené podání ze třetí hry okamžitě reagovat, jenže finalistka posledního Australian Open loupila skrze nejdelší gem zápasu záhy znovu, přičemž tuto výhodu brejku už si Collinsová pohlídala až do samotného závěru.

Martincová prohrála se Siegemundovou i popáté
Tereza Martincová (71.) po úspěšně zvládnuté kvalifikaci vypadla na turnaji WTA 250 v Hobartu stejně jako před týdnem hned v prvním kole. Zápas proti Lauře Siegemundové (176.) nezačala dobře, ale pak se nadechla k velkému obratu ze stavu 2:5 a pěti gemy v řadě otočila první set ve svůj prospěch. Soupeřka pak zmizela v šatně a vrátila se osvěžená a jako nový člověk. V dalších dvou setech prakticky nedala Martincové šanci a povolila o více než sto míst výše postavené české tenistce jen tři gemy. Martincová tak se Siegemundovou prohrála i páté vzájemné utkání – tentokrát po výsledku7:5, 1:6 a 2:6. Pro Němku se jedná o vůbec první vítězství od srpna po šesti porážkách v řadě.

Macháč se kvalifikoval v Adelaide
Tomáš Macháč (115.) zdolal v kvalifikaci podniku v Adelaide dalšího favorita a zahraje si před Australian Open hlavní soutěž turnaje ATP 250. Sedmého nasazeného Jihokorejce Soon-wooa Kwona (84.) zdolal po setech 7:5, 3:6 a 6:3. V rozhodujícím dějství otáčel Macháč skóre 0:2.

Krejčíková zvládla deblové drama
Barbora Krejčíková vstoupila do nové tenisové sezony zápasem ve čtyřhře. V Adelaide porazila po boku domácí Australanky Storm Hunterové po obratu 3:6, 6:3 a 10:6 kazašsko-indickou dvojici Anna Danilinová, Sania Mirzaová. Ve čtvrtfinále mohou nasazené jedničky narazit na český pár Kolodziejová, Vondroušová. Ten ovšem vstup do turnaje teprve čeká.

Gengel prolétl do osmifinále
Marek Gengel (264.) naprosto suverénně postoupil do osmifinále challengerového turnaje v thajském Nonthaburi. Sedmadvacetiletý Čech po výborném výkonu ztratil jen tři hry, na jeho raketě po výsledku 6:1, 6:2 skončil Hiroki Morija (274.). Gengel se nakopl hned v úvodu zápasu, kdy nejprve při vlastním podání odvrátil stav 0:30, aby při prvním gemu na returnu stáhl tři gemboly v řadě a chvíli po nich vybojoval úvodní brejk. Na podání působil dominantně, soupeři nedával příliš šancí na úspěch. Morija před druhým setem strávil více než pět minut v šatně a zprvu i vypadalo, že mu to pomohlo. Od agresivní hry ale postupně ustoupil, ve třetí hře navíc potřetí v zápase přišel o podání. Český soupeř poté za stavu 3:2 i s trochou štěstí odvrátil brejkbol a vzápětí šel po úspěšném gemu na returnu podávat na vítězství v zápase. Sice čelil brejkbolu, i druhou hrozbu v utkání ovšem odvrátil. Rodák z Rakovníka bude o druhé čtvrtfinále v letošní sezoně bojovat proti Michaelu Geertsovi (254.). Belgický tenista teprve dnes absolvoval první utkání v probíhajícím ročníku.

Kolář ztratil dobře rozehrané sety
Zdeněk Kolář (237.) si po neúspěšné kvalifikaci v Puné nepřipsal první letošní výhru v hlavní soutěži ani na challengeru v thajském Nonthaburi. V duelu úvodního kola prohrál čtvrtý nejvýše nasazený Čech dvakrát 3:6 s indickým náhradníkem Prajneshem Gunneswaranem (343.). Do utkání vstoupil Kolář ziskem tří úvodních her, pak ale pro změnu sedm gemů v řadě ztratil. Rychle nabytou výhodu brejku promarnil Kolář rovněž ve druhém dějství.

Grandslam

Australian Open, Melbourne (AUS, 76 500 000 AUD, tvrdý povrch)
1. kolo kvalifikace mužů
Paul Jubb (GBR, 218.) – DALIBOR SVRČINA (219.) 3:6, 6:1, 4:6
Dane Sweeny (AUS, 240.) – VÍT KOPŘIVA (152.) 6:1, 6:1

Více se kvalifikaci Australian Open věnujeme v samostatném článku.

Adelaide International 2 (ženy, AUS, 780 637 USD, tvrdý povrch)
PETRA KVITOVÁ (16.) – Jelena Rybakinová (KAZ, 21.) 6:3, 7:5
Danielle Collinsová (USA, 14.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (31.) 6:2, 6:4

Hunterová (AUS), KREJČÍKOVÁ – Danilinová (KAZ), Mirzaová (IND) 3:6, 6:3, 10:6

Hobart International (ženy, AUS, 259 303 USD, tvrdý povrch)
TEREZA MARTINCOVÁ (73.) – Laura Siegemundová (GER, 170.) 7:5, 1:6, 2:6
MARIE BOUZKOVÁ (26.) – Jaqueline Cristianová (ROU, 143.) 7:6(2), 6:3

Adelaide International 2 (muži, AUS, 642 735 USD, tvrdý povrch)
TOMÁŠ MACHÁČ (115.) – Soon-woo Kwon (KOR, 84.) 7:5, 3:6, 6:3

Bangkok Open 2, Nonthaburi (muži, THA, 80 000 USD, tvrdý povrch)
MAREK GENGEL (264.) – Hiroki Morija (JPN, 274.) 6:1, 6:2
ZDENĚK KOLÁŘ (237.) – Prajnesh Gunneswaran (IND, 343.) 3:6, 3:6

Tallink Open 2023 (ženy, EST, 40 000 USD, hala – tvrdý povrch)
TEREZA SMITKOVÁ (426.) – Lian Tranová (NED, 899.) 6:4, 6:7(1), 2:4 skreč Smitková
LUCIE HAVLÍČKOVÁ (389.) – Nora Pariková (EST, -) 6:3, 6:0
ANETA LABOUTKOVÁ (449.) – Milana Maslenkovová (UZB, 1255.) 6:3, 6:4

ITF Manacor (muži, ESP, 15 000 USD, tvrdý povrch)