14. 7. 2022
Zpravodajství

Navzdory blížícímu se návratu. Doma jsem šťastný, tenis k tomu nepotřebuji, svěřil se Federer

Roger Federer je plně připraven na život po tenisové kariéře. V rozhovoru pro Algemeen Dagblad uvedl, že byť chystá ještě jeden návrat na tenisové kurty, vášeň ke sportu jej pomalu opouští. „Raduji se z maličkostí,“ podotkl k tomu, že vše, co ke štěstí potřebuje, má doma.

Dvacetinásobný grandslamový šampion schází na okruhu už přes rok. Naposledy hrál loni v červenci ve Wimbledonu, kde jeho pouť skončila ve čtvrtfinále. Po turnaji v All England Clubu se podrobil už třetí operaci kolene a od té doby dává čas pořádnému doléčení a pečlivé přípravě na návrat.

K němu by mělo dojít v září na Laver Cupu. Exhibiční turnaj mezi týmy Evropy a Světa je ideální z toho hlediska, že Federer nebude pod tlakem kvůli výsledkům. Ostrý comeback na profesionální okruh si schovává na domácí podnik v Basileji, kde se pokusí navrátit na žebříček ATP, z něhož v pondělí po dlouhých 25 letech vypadl.

I kdyby ovšem čtyřicetiletá hrající legenda už na tenisovém kurtu nestanula, se svým životem bez tenisu je naprosto spokojena.

„Jasně, že miluju pocity z vítězství, ale pokud by člověk už neměl být konkurenceschopný, je lepší skončit,“ podotkl s tím, že na případný konec je připraven. „Nemyslím si, že bych ke štěstí potřeboval tenis. Raduji se z maličkostí, jako třeba když syn udělá něco dobře, nebo když dcera přinese dobrou známku.“

„Tenis je samozřejmě mou součástí, ale ne celou mou identitou. Chci být a zůstat úspěšný, chci do toho dát hodně energie. Někdy možná víc, než bych měl,“ řekl o své snaze ještě jednou se vrátit na kurty a pokusit se dosáhnout dobrých výsledků. „Vím, že profesionální kariéra nemůže trvat věčně, to je v pořádku,“ podotkl, že je smířený s nezadržitelně se blížícím koncem.

I proto si chce poslední turnaje, ať už jich bude jakékoliv množství, užít. Prozatím totiž plánuje, že by absolvoval ještě příští ročník, možná jako rozlučkovou tour. S tím se pojí i hodně opatrné skládání kalendáře, i s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu.

„Tenisový itinerář byl někdy přehnaný, obzvlášť, když jsme ho museli organizovat i pro děti. Je hezké si od toho teď odpočinout, a to i pro ně, i když jim cestování chybí,“ uvedl ke svým čtyřem dětem. „Už několik let jsme ale neviděli naše přátele v New Yorku a Melbourne,“ naznačil, kam by jej tenisové kroky i s rodinou mohly příští rok zavést.

Pokud však byl nucen ze dne na den s tenisem skončit, neváhal by. „Mohu upřímně říci, že jsem doma velmi šťastný. Je také velká výhoda, že se teď mohu domluvit, co budu dělat za tři týdny v úterý dopoledne,“ poznamenal s příkladem, co při cestování mezi turnaji rozhodně nemohl dělat. „Ano, občas nám chybí cestování po světě a samozřejmě mi také chybí sport, ale pocit, že žiju doma normálním způsobem, je také dobrý,“ dodal.

Roger Federer

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Hrající i nehrající kapitáni. Kdo povede jednotlivé týmy na United Cupu?

Jak už je u týmových soutěží tradicí, také na premiérovém United Cupu bude mít každý účastnický výběr svého kapitána či kapitánku. Domácí Australany povedou na přelomu prosince a…

Stříbrná obhajoba. Češky letos v počtu titulů opět zazářily, lepší byly pouze Američanky

České tenistky i v této sezóně potvrdily, že se řadí mezi absolutní špičku na okruhu WTA. Stejně jako loni a předloni nasbíraly v součtu druhý nejvyšší počet trofejí (15), lepší…

Denní menu, 7.12.2022: Vondroušová v Angers opět neztratila set a postoupila do čtvrtfinále

Markéta Vondroušová si ve středu večer na halovém podniku kategorie WTA 125 ve francouzském Angers zajistila další dvousetovou výhrou postup do čtvrtfinále, tentokrát vyzrála…

Odplata za zákaz pro Rusy a Bělorusy. ATP udělila Britskému tenisovému svazu pokutu

AKTUALIZOVÁNO – Bezmála pět měsíců po vyvrcholení travnaté části sezóny ve Wimbledonu dostal Britský tenisový svaz (LTA) pokutu od ATP za zákaz startu ruských a běloruských…

Rekord pokořen! Britové zakončili fantastický rok se 14 deblovými trofejemi

Pokud můžou být Britové v tenise s něčím spokojení, je to určitě množství kvalitních deblových specialistů. Mezi elitou světového pořadí se nacházejí první Neal Skupski, čtvrtý…

Dvojnásobné české zastoupení! Fanoušci vybrali nejlepší ženský zápas roku

Tenisoví příznivci po celé planetě hlasovali v anketě WTA o nejlepší ženský zápas letošního tenisového ročníku. Se 71 procenty zvítězilo klání, které má hned dvojí českou stopu.

Další články