Wimbledon: Krejčíková a Kvitová slaví postup do 2. kola! Další tři Češi na turnaji končí

Travnatý Wimbledon nabídl v úterý bohatý český program. Barbora Krejčíková rozehrála slavný turnaj výhrou nad Belgičankou Marynou Zanevskou. Úspěšný start zaznamenala rovněž Petra Kvitová, jež otočila souboj s Italkou Paoliniovou. S turnajem se naopak rozloučili Zdeněk Kolář, Jiří Lehečka a Karolína Muchová. Na závěr nabitého dne přišlo na řadu ještě derby mezi Terezou Martincovou a Karolínou Plíškovou, které pořadatelé kvůli místnímu nařízení (nočnímu klidu) přerušili za stavu 7:6(1) a 5:5 z pohledu loňské finalistky Plíškové.

Kvitová otočila duel s Paoliniovou
Petře Kvitové (26.), které náramně vyšla generálka Wimbledonu v Eastbourne, kde získala svůj 29. titul na okruhu WTA, úspěšně vstoupila také do travnatého grandslamu v Londýně. V úvodním kole se ale její vítězství nerodilo snadno a Italku Jasmine Paoliniovou (72.) porazila až po obratu 2:6, 6:4, 6:2.

Po ztrátě úvodního setu se sice zlepšila a vstoupila do druhého dějství rychlým brejkem, ale Italka dokázala v šesté hře srovnat na 3:3. V sedmém gemu však Kvitová znovu zabrala na returnu a tuto výhodu brejku si donesla až do koncovky.

V podobném duchu pokračovala i v rozhodující sadě, do které vstoupila znovu rychlým brejkem hned v prvním gemu. Když následně odvrátila ve čtvrté hře hned tři brejkboly soupeřky, definitivně převzala iniciativu. Postupně zvýšila na 5:1 a duel posléze v osmé hře dopodávala.

„Byl to těžký zápas. Nevím, jak jsem dokázala vyhrát, asi jen díky bojovnosti. Servis jsem asi nechala v Eastbourne. Doufám, že další zápas budu hrát o něco lépe. Byla jsem nervózní, ale určitě už jsem tady zažila horší dny,“ zmínila Kvitová.

Krejčíková poprvé od svého návratu zvítězila
Česká tenistka Barbora Krejčíková (14.) se raduje z prvního vítězství od únorového turnaje v Dauhá. Na grandslamu ve Wimbledonu přerušila sérii tří porážek v řadě a poprvé od návratu po zranění oslavila výhru. V úvodním kole slavného turnaje porazila Belgičanku Marynu Zanevskou (68.) 7:6(4), 6:3.

Česká hráčka se v prvním setu dostala do vedení o dva brejky, ale náskok neudržela. Zanevské se povedlo srovnat na 5:5 a dostat se až do tiebreaku, v němž ale na favorizovanou soupeřku nestačila.

Po zisku úvodního dějství se Krejčíková ve druhém setu zlepšila na podání a Belgičance nevěnovala ani jeden brejkbol. V osmém gemu se jí povedlo prorazit Zanevské podání a duel následně dopodávat.

„Je příjemné, že jsem z kurtu odešla jako vítězka. Výhra mi určitě dodá sebevědomí, jelikož jsem za sebou neměla zápasy, které mi chybí. Jsem ráda, že se s každým tréninkem a utkáním zlepšuju. Potřebuju nabrat co nejvíc herní praxe a urvat co nejvíc vítězství,“ uvedla Krejčíková, kterou v dalším kole čeká Švýcarka Viktorija Golubicová.

Lehečka padl po téměř čtyřech hodinách
Jiří Lehečka (72.) během letošní travnaté části sezony nevyhrál ani svůj třetí zápas a ve Wimbledonu dohrál hned v prvním kole. V pořadí pátou porážku v řadě utržil během takřka čtyřhodinové bitvy se Srbem Filipem Krajinovičem (31.), jemuž podlehl po setech 7:5, 4:6, 7:6(5), 6:7(5), 4:6.

Český hráč se sice prodral do vedení 2:1 na sety, ale ve čtvrtém setu nevyužil možnosti doservírovat utkání za stavu 5:4. O výhodu brejku v klíčovém desátém gemu přišel a následně mu nevyšel podle představ ani tiebreak.

Rozhodnout tak musel až pátý set, v němž se Krajinovič dostal do vedení 3:2, ztrátu podání však Lehečka napravil hned v další hře a dál živil svou naději na postup. Tu mu sebral devátý gem, v němž se Krajinovičovi znovu povedlo prorazit servis českého tenisty a utkání vzápětí bez obtíží dopodávat.

„Jsem určitě naštvaný. Ve čtvrtém setu, který byl zlomový, jsem to měl dotáhnout do vítězného konce. Když jsem měl 5:4 na servisu, soupeř zahrál kromě prvního míčku velice dobře. Byl to poslední gem se starými míči, i proto to pro mě bylo těžké. Nicméně i s nimi musím zápas doservírovat. V tiebreaku jsem mohl srovnat na 6:6, ale prokaučoval jsem to, i když on dobře trefil stranu. Kdoví, co by se stalo potom,“ shrnul Lehečka.

Dvacetiletý Čech tak vypadl navzdory slušnému výkonu i při své třetí grandslamové účasti v úvodním kole. Na Australian Open padl 1:3 na sety s Grigorem Dimitrovem, stejným výsledkem skončil i jeho duel s Davidem Goffinem na Roland Garros.

„Není to nic jednoduchého. Na grandslamy jezdím proto, abych něco uhrál. Zároveň je potřeba zmínit, že všechny losy nebyly nejpřívětivější. Krajinovič není úplně travař, ale byl ve finále Queen’s. Nedá se nic dělat, musím to brát pozitivně a i z těchto zápasů vypíchnout něco, abych se poučil. Doufám, že na US Open už to dotáhnu do vítězného konce.

Muchová uhrála jen pět her
Karolíně Muchové (81.) los Wimbledonu příliš nepřál a přisoudil jí šampionku z roku 2019 Simonu Halepovou (18.). Proti favorizované Rumunce se Češka nedokázala prosadit, nevypracovala si ani jeden brejkbol a po 66 minutách prohrála 3:6, 2:6.

„Přijde mi, že mi nešlo skoro nic. Podala jsem nesoustředěný výkon a dělala hodně lehkých chyb. V posledních dnech jsem sice na trávě trénovala suprově, ale do zápasu jsem to dnes nepřevedla. Ona hrála tak, jak potřebovala,“ řekla zklamaná Muchová.

Česká hráčka trochu doplatila na sérii zdravotních obtíží, s nimiž se potýká od loňského Australian Open. Kvůli tomu neodehrála tolik zápasů a turnajů, kolik by potřebovala, což mělo za následek výrazný propad žebříčkem, ztrátu pozice mezi nasazenými, a tím pádem i možnost horšího losu hned v prvním kole.

Nyní se pětadvacetiletá Češka může soustředit na betonové turnaje, na kterých se pokusí o návrat mezi elitu.

Kolář se loučí v prvním kole
Šťastný poražený z kvalifikace Zdeněk Kolář (119.) se loučí s letošním Wimbledonem v prvním kole. Nad jeho síly byl Francouz Benjamin Bonzi (47.), jemuž ve svižném utkání podlehl 3:6, 3:6, 1:6.

Kolářovi se nepovedlo vybojovat v souboji ani jeden brejkbol, což se ukázalo být hlavním problémem. Oproti tomu Bonzi si vypracoval hned 10 brejkbolů, z nichž polovinu proměnil a postoupil do druhého kola.

Serena Williamsová se vrátila porážkou
Legendární Američanka Serena Williamsová (1204.) má za sebou své první singlové utkání od loňského Wimbledonu, kdy skrečovala kvůli zranění. Na letošním travnatém grandslamu podlehla sedminásobná turnajová šampionka v prvním kole Francouzce Harmony Tanové (115.) po více než tříhodinové bitvě 5:7, 6:1 a 6:7 (7:10).

Holger Rune (DEN, 29.) – Marcos Giron (USA, 65.) 3:6, 5:7, 4:6
Félix Auger-Aliassime (CAN, 9.) – Maxime Cressy (USA, 45.) 7:6(5), 4:6, 6:7(9), 6:7(5)
Francisco Cerundolo (ARG, 41.) – Rafael Nadal (ESP, 4.) 4:6, 3:6, 6:3, 4:6
Liam Broady (GBR, 132.) – Lukáš Klein (SVK, 243.) 4:6, 6:3, 7:5, 6:7(2), 6:3
Denis Shapovalov (CAN, 16.) – Arthur Rinderknech (FRA, 62.) 6:1, 6:7(6), 6:7(4), 6:4, 6:1
Lorenzo Musetti (ITA, 70.) – Taylor Fritz (USA, 14.) 4:6, 4:6, 3:6
Alexander Ritschard (SUI, 188.) – Stefanos Tsitsipas (GRE, 5.) 6:7(1), 3:6, 7:5, 4:6

1. kolo ženské dvouhry
Maryna Zanevská (BEL, 68.) – BARBORA KREJČÍKOVÁ (14.) 6:7(4), 3:6
Jasmine Paoliniová (ITA, 72.) – PETRA KVITOVÁ (26.) 6:2, 4:6, 2:6
KAROLÍNA MUCHOVÁ (81.) – Simona Halepová (ROU, 18.) 3:6, 2:6
TEREZA MARTINCOVÁ (61.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (7.) 6:7(1), 5:5x dohrávka 29.6.
Alizé Cornetová (FRA, 37.) – Julia Putincevová (KAZ, 33.) 6:3, 7:6(5)
Kristína Kučová (SVK, 91.) – Laura Pigossiová (BRA, 124.) 7:5, 6:0
Serena Williamsová (USA, 1204.) – Harmony Tanová (FRA, 115.) 5:7, 6:1, 6:7 (7:10)
Emina Bektasová (TUR, 224.) – Bianca Andreescuová (CAN, 56.) 1:6, 3:6
Rebecca Petersonová (SWE, 96.) – Anna Karolína Schmiedlová (SVK, 84.) 5:7, 6:0, 3:6