Roland Garros: Kolář potrápil hvězdného Tsitsipase. Plíšková senzačně končí!

Pařížský grandslam Roland Garros pokračoval ve čtvrtek zbývajícími zápasy druhých kol hlavních soutěží dvouhry. Karolína Plíšková nestačila na domácí Leolii Jeanjeanovou a s hráčkou z třetí stovky žebříčku WTA prohrála dvakrát 2:6. Kvalifikant Zdeněk Kolář bojoval proti Řekovi Stefanosovi Tsitsipasovi více než čtyři hodiny, nakonec padl ve čtyřech těsných setech. Lucie Hradecká dnes zvládla dvojboj, když uspěla v úvodním kole ženské i smíšené čtyřhry. Ve francouzské metropoli kromě toho začala kvalifikace juniorského turnaje i s bohatou českou účastí.

Kolář srdnatě vzdoroval Tsitsipasovi
Kvalifikant Zdeněk Kolář (134.) svedl ve druhém kole Roland Garros parádní bitvu s řeckým favoritem Stefanosem Tsitsipasem (4.), nakonec padl až po více než čtyřech hodinách boje 3:6, 6:7(8), 7:6(3) a 6:7(7).

Třiadvacetiletému Tsitsipasovi stačil k úspěchu v úvodní sadě brejk ze čtvrtého gemu. Ve druhém dějství udeřil na returnu o dva roky starší Kolář, náskok 4:1 ale neudržel, za stavu 6:5 na příjmu ještě nevyužil dva setboly, a rozhodnout tak musel tiebreak. Řecký favorit v něm odvrátil ještě třetí setbol, než sám využil svou třetí šanci na ukončení sady.

Následující set se obešel zcela bez brejku, v tiebreaku předvedl Kolář parádní výkon a vynutil si čtvrtou sadu. V ní se dostal první ke slovu loňský finalista Tsitsipas, jenž získal brejk na 3:2, vzápětí o něj však přišel. Potřetí v zápase musel rozhodovat až tiebreak, v němž Kolář dokonce vedl 6:2! Ani jeden ze setbolů ale nevyužil, a naopak Tsitsipas proměnil o pár chvil později svůj druhý mečbol.

„Přiváděl mě k šílenství. Byl u každého míče, což bylo frustrující. Nebylo to lehké, nebylo to vůbec lehké. Chtěl bych mu za jeho úsilí pogratulovat,“ řekl v pozápasovém rozhovoru na kurtu Tsitsipas.

„Byl to výborný zápas, užil jsem si ho. Oba jsme hráli skvělý tenis. Myslím, že to fanoušky bavilo. Ze zápasu si vezmu jen to nejlepší a budu se snažit ještě zlepšit v těch momentech, které se dneska nepovedly,“ má jasno Kolář, jehož teď čekají antukové challengery v Prostějově a Bratislavě.

Plíšková senzačně končí už ve druhém kole
Karolíně Plíškové se nepovedlo navázat na vítězství z úvodního kola Roland Garros a na pařížském grandslamu končí už v kole druhém. Nad síly světové osmičky byla členka třetí stovky světa Leolia Jeanjeanová (227.), se kterou česká tenistka prohrála dvakrát 2:6 za pouhých 75 minut hry.

Plíšková se v utkání nedokázala opřít o svou největší zbraň, kterou je servis. I kvůli tomu od stavu 2:1 v prvním setu prohrála hned devět gemů v řadě. Za stavu 2:6, 0:4 si po dlouhé době podržela podání, do zápasu se však vrátit nedokázala. Jeanjeanová totiž předváděla na podání parádní výkon, odvrátila oba brejkboly soupeřky a zaslouženě postoupila do třetího kola.

„Nehrála jsem dobře, naopak ona odehrála velmi dobrý zápas. Nedala mi moc stejných míčů, takže jsem se nemohla dostat do rytmu. A nějak jsem cítila, že podmínky byly pro mou hru příliš pomalé. Skóre je trochu brutální, mohla jsem zahrát pár míčů trochu jinak a díky tomu vyhrát mnohem více gemů,“ sdělila Plíšková.

Více se utkání věnujeme zde a zde.

Hradecká s Mirzaovou zvládly úvodní kolo RG
Lucie Hradecká se Saniou Mirzaovou postoupily na pařížském grandslamu do druhého kola! Ve svém prvním utkání na letošním Roland Garros s Italkami Jasminou Paoliniovou a Martinou Trevisanovou sice prohrály úvodní set, ale nakonec dokázaly zvítězit 4:6, 6:2, 6:1.

Zkušená deblistka Hradecká následně uspěla i ve smíšené čtyřhře po boku Ekvádorce Gonzala Escobara, když v prvním setu porazili francouzsko-indickou dvojici Elixane Lechemiaová, Ramkumar Ramanathan dvakrát 6:4.

Martincová dohrála ve čtyřhře
Tereza Martincová se na probíhajícím Roland Garros neprosadila ani ve čtyřhře. Spolu s Němkou Andreou Petkovicovou prohrály utkání prvního kola s japonsko-indonéskou dvojicí Katoovou a Sutjiadiovou, kterým podlehly po setech 6:7(2), 6:2, 2:6.

Vybrané zápasy 5. hracího dne

2. kolo dvouhry mužů
ZDENĚK KOLÁŘ (134.) – Stefanos Tsitsipas (GRE, 4.) 3:6, 6:7(8), 7:6(3), 6:7(7)
Holger Rune (DEN, 40.) – Henri Laaksonen (SUI, 96.) 6:2, 6:3, 6:3
Casper Ruud (NOR, 8.) – Emil Ruusuvuori (FIN, 61.) 6:3, 6:4, 6:2
Laslo Djere (SRB, 56.) – Daniil Medveděv (2.) 3:6, 4:6, 3:6
Miomir Kecmanovič (SRB, 31.) – Alexandr Bublik (KAZ, 42.) 4:6, 7:5, 6:2, 6:1
Roberto Carballes Baena (ESP, 89.) – Jannik Sinner (ITA, 12.) 6:3, 4:6, 4:6, 3:6

Madison Brengleová (USA, 57.) – Aryna Sabalenková (BLR, 7.) 1:6, 3:6

Katóová (JPN), Sutjiadiová (INA) – MARTINCOVÁ, Petkovicová (GER) 7:6(2), 2:6, 6:2
HRADECKÁ, Mirzaová (IND) – Paoliniová, Trevisanová (ITA) 4:6, 6:2, 6:1