Denní menu, 24.3.2022: Siniaková a Muchová v Miami uspěly proti favoritkám, Plíšková dohrála

Hned čtveřice Češek se objevila na prestižním Miami Open (kategorie WTA 1000) během čtvrtečního hracího programu. Jako první byla v akci Karolína Muchová, která ve druhém kole překvapila Kanaďanku Leylah Fernandezovovou a zvítězila ve dvou setech. Kateřina Siniaková otočila napínavý souboj se světovou třináctkou Emmou Raducanuovou z Velké Británie. Naopak Karolína Plíšková nesplnila roli favoritky proti Rusce Anně Kalinské. Na Floridě neuspěla ani zkušená deblistka Květa Peschkeová. Další čeští zástupci zápolili tradičně na challengerech a akcích ITF.

Siniaková vydřela cennou výhru nad Raducanuovou!
Opakovaně byla blízko porážky, přesto nakonec Kateřina Siniaková (53.) odešla ze souboje s Emmou Raducanuovou (13.) jako vítězka! Česká bojovnice udolala ve druhém kole Miami Open šampionku posledního US Open po bezmála třech hodinách boje 3:6, 6:4 a 7:5.

Pětadvacetiletá Siniaková prohrávala ve druhém setu už 1:3, manko ale dohnala a díky brejku z dlouhého desátého gemu poslala utkání do rozhodujícího dějství. V něm si britská hvězda vypracovala vedení už 5:3, ani to jí však k úspěchu nestačilo. Zkušenější Siniaková totiž zareagovala sérií čtyř vyhraných gemů, čímž si zajistila velmi cenné vítězství a postup do třetího kola.

Její další soupeřkou na Floridě bude Australanka Darja Savilleová (249.), jež donedávna nastupovala pod dívčím příjmením Gavrilovová.

Plíšková opět nezvládla vstup do turnaje
Karolína Plíšková (8.) dohrála i na druhém americkém turnaji kategorie WTA 1000 už ve druhém kole. Třicetiletá Češka, jež měla na úvod jako nasazená šestka volný los, prohrála na Miami Open s Annou Kalinskou (84.) po hodině a 35 minutách dvakrát 3:6.

Plíšková v obou setech nezvládla prostřední část, když od stavu 2:2 shodně prohrála tři gemy v řadě. Finalistka loňského Wimbledonu sice v zápase nastřílela deset es, zároveň ale vyrobila hned devět dvojchyb. Dvojici amerických „tisícovek“ tak opouští se zápasovou bilancí 0:2 (v Indian Wells neudržela vedení s Černohorkou Dankou Koviničovou).

Muchová si vyšlápla na Fernandezovou!
Znovu to byla velká bitva, ani tentokrát ale Karolína Muchová (74.) neztratila set! Pětadvacetiletá Češka navázala v Miami na středeční výhru nad Terezou Martincovou, když v dnešním druhém kole udolala Leylah Fernandezovou (22.) po dvou hodinách a 13 minutách 6:4 a 7:6(3).

Muchová mohla ukončit souboj s favorizovanou Kanaďankou o poznání dříve, za stavu 5:4 ve druhém setu však neproměnila mečbol při svém podání. Do tiebreaku sice vstoupila ztrátou dvou bodů, posléze už ale na dvorci dominovala. Česká tenistka se může ve třetím kole těšit na atraktivní duel s Japonkou Naomi Ósakaovou (77.).

Utkání se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Peschkeová s Mihalíkovou stále čekají na výhru
Ani třetí společné utkání nepřineslo Květě Peschkeové a Tereze Mihalíkové vítězství. Česko-slovenská dvojice podlehla v úvodním kole čtyřhry na Miami Open nasazeným čtyřkám Cori Gauffové a Caty McNallyové 0:6 a 3:6.

Peschkeová s Mihalíkovou si sice vypracovaly zkraje druhé sady vedení 2:0, americké favoritky ale zdramatizování souboje nepřipustily a bez potíží postoupily do osmifinále.

Gengel je poprvé v singlovém čtvrtfinále challengeru
Jízda Marka Gengela (431.) halovým challengerem ve švýcarském Bielu se nezastavila ani ve čtvrtém utkání! Český kvalifikant udolal v osmifinále Chorvata Bornu Goja (234.) v bezmála dvouhodinovém klání 7:6(6), 4:6 a 6:1.

Gengel si pomohl k postupu mezi nejlepší osmičku devíti esy, přičemž odvrátil hned deset z dvanácti brejkbolů soupeře. Naopak Gojo, který v úvodním kole vyřadil nejvýše nasazeného Pierra-Huguese Herberta (134.), vymazal pouze dvě z pěti brejkbolových šancí svého přemožitele.

Šestadvacetiletý Čech vyzve ve svém premiérovém čtvrtfinále dvouhry na challengeru Slováka Filipa Horanského (199.).

Svrčina v Zadaru přehrál Martina
Dalibor Svrčina (271.) pokračuje ve skvělých výkonech na úvodních antukových turnajích sezóny. Finalista dvou nedávných akcí ITF s dotací 25 tisíc dolarů porazil v osmifinále challengeru v Zadaru nasazenou trojku Andreje Martina (128.) ze Slovenska po dvou hodinách a dvou minutách 4:6, 6:2 a 6:2. Devatenáctiletý Čech si zahraje ve čtvrtfinále s polským kvalifikantem Danielem Michalským (337.).

Kolář postoupil do deblového semifinále
Zdeněk Kolář a Ital Andrea Vavassori zvládli také své druhé utkání na antukovém challengeru v Zadaru. Česko-italský pár přehrál ve čtvrtfinále čtyřhry domácí dvojici Duje Ajdukovič, Frane Ninčevič dvakrát 6:3. O místenku ve finále si Kolář a Vavassori zahrají proti jinému chorvatskému tandemu Mili Poljičak, Nino Serdarušič.

Miami Open presented by Itaú (ženy, USA, 8 369 455 USD, tvrdý povrch)
Leylah Fernandezová (CAN, 22.) – KAROLÍNA MUCHOVÁ (74.) 4:6, 6:7(3)
Emma Raducanuová (GBR, 13.) – KATEŘINA SINIAKOVÁ (53.) 6:3, 4:6, 5:7
Anna Kalinská (84.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (8.) 6:3, 6:3

Gauffová, McNallyová (obě USA) – Mihalíková (SVK), PESCHKEOVÁ 6:0, 6:3

FlowBank Challenger Biel/Bienne (muži, SUI, 45 730 EUR, hala – tvrdý povrch)
Borna Gojo (CRO, 234.) – MAREK GENGEL (431.) 6:7(6), 6:4, 1:6