Australian Open: Vondroušová je ve 3. kole! Macháč další výhru nepřidal, dohrála i Bouzková

Ve čtvrtek se na Australian Open rozhodovalo o zbylých účastnících třetího kola hlavní soutěže dvouhry. Markéta Vondroušová porazila nebezpečnou Rusku Ljudmilu Samsonovovou ve dvou setech, posléze ještě uspěla ve čtyřhře po boku kamarádky Terezy Martincové. Tomáš Macháč letos poprvé našel přemožitele, po čtyřsetové bitvě se jím stal Američan Maxime Cressy. V akci byla ještě Marie Bouzková, jež nestačila na zkušenou Estonku Kaiu Kanepiovou. V deblové soutěži se dařilo nejvýše nasazenému duu Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková.

Macháč nestačil na bombarďáka Cressyho
Až ve svém desátém letošním duelu našel Tomáš Macháč (132.) přemožitele. Úspěšný kvalifikant prohrál ve druhém kole Australian Open s rozjetým Američanem Maximem Cressym (70.) 1:6, 6:3, 1:6 a 6:7(5).

Jednadvacetiletý Macháč si v utkání poněkud překvapivě prohrál hned pětkrát servis. Ve čtvrtém setu prohrával na returnu už 5:6 a 0:30, přesto ještě vydřel tiebreak. V něm byl ale šťastnější čtyřiadvacetiletý Cressy, který si k postupu do třetího kola pomohl 18 esy a celkem 61 vítěznými údery. Na síť se vydal přesně 100krát, úspěch slavil v 67 případech.

„Soupeř teď hraje dobře, já taky, do zápasu jsme šli oba sebevědomě. Nebylo to špatné utkání. On hrál první a druhý servis prakticky stejně. Šance jsem měl, musel bych ale lépe servírovat. Z jedné strany svítilo přímo na nadhozu hodně sluníčko, laboroval jsem s tím,“ zhodnotil Macháč, kterého čeká v Melbourne ještě smíšená čtyřhra po boku přítelkyně Kateřiny Siniakové.

Vondroušová udolala nebezpečnou Samsonovovou
Markéta Vondroušová (41.) se po krajance Krejčíkové stala druhou českou postupující do třetího kola Australian Open. Sokolovská rodačka neztratila set ani při svém druhém vystoupení na turnaji, když porazila 6:2 a 7:5 Rusku Ljudmilu Samsonovovou (37.) a oplatila jí porážku z loňského podniku v Berlíně.

Vondroušová vlétla do utkání dvěma brejky a rychlým vedením 4:0, které už si ve zbytku dějství pohlídala. Druhý set byl vyrovnanější. Vondroušová nejprve musela dotahovat z 1:3 na 3:3. Zakrátko se octla v ještě svízelnější situaci, když prohrávala 3:5. Nasazená favoritka ale třetí sadu nepřipustila a skvělou sérií čtyř získaných gemů v řadě dovršila parádní obrat.

„Myslím, že to byl dobrý zápas. Ona v prvním setu docela kazila, nedávala tolik prvních servisů a udělala pár dvojchyb, takže jsem ji dvakrát brejkla. Ale ve druhém setu se zvedla, začala líp podávat, chodila do toho pořád stejně a něco jí vyšlo. Vždy, když mě brejkla, jsem se hned vrátila. Ustála jsem to, což bylo důležité,“ těšilo Vondroušovou, jež si o vyrovnání svého loňského maxima zahraje s Běloruskou Arynou Sabalenkovou (2.).

Bouzková nestačila na Kanepiovou
Marie Bouzková (86.) své grandslamové maximum nevylepšila. Houževnatá Češka prohrála ve druhém kole Australian Open s estonskou ranařkou Kaiou Kanepiovou (115.) za hodinu a 36 minut 2:6, 6:7(3).

Bouzková ve druhé sadě prohrávala už 2:4 a čelila postupně dvěma brejkbolům na 2:5. Přesto set dotáhla do tiebreaku, kde ale dominovala její soupeřka. Kanepiová si pomohla k postupu mezi 32 nejlepších účastnic turnaje 27 vítěznými údery (Bouzková jich nasbírala 14).

Krejčíková a Siniaková začaly hladkou výhrou
Pouhé dva gemy ztratily na úvod Australian Open Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Elitní české deblistky vstoupily do turnaje výhrou 6:0 a 6:2 nad nizozemsko-australským párem Lesley Pattinamaová Kerkhoveová, Arina Rodionovová. Populární dvojice K+S dnes odvrátila všechny tři brejkboly soupeřek, sama „loupila“ na returnu hned pětkrát.

Martincová a Vondroušová skolily nasazené sedmičky
Tereza Martincová a Markéta Vondroušová potvrdily, že se jim spolu ve čtyřhře daří. Finalistky z turnaje v Adelaide přehrály v prvním kole Australian Open sedmou nejvýše nasazenou dvojici Darija Juraková Schreiberová, Andreja Klepačová 6:4 a 6:3. Češky si k postupu pomohly pěti esy.

Muguruzaová ztroskotala na Cornetové!
Jedna z hlavních favoritek turnaje Garbiňe Muguruzaová končí už ve druhém kole Australian Open! Světová trojka v něm senzačně podlehla zkušené Francouzce Alizé Cornetové (61.) po hodině a půl hry dvakrát 3:6. Muguruzaová dnes napáchala v aréně Roda Lavera 33 nevynucených chyb, Cornetová chybovala při stejném počtu vítězných úderů (17) pouze 16krát.

Vybrané zápasy čtvrtého hracího dne

2. kolo mužské dvouhry
TOMÁŠ MACHÁČ (132.) – Maxime Cressy (USA, 70.) 1:6, 6:3, 1:6, 6:7(5)
Norbert Gombos (SVK, 117.) – Marin Čilič (CRO, 27.) 2:6, 3:6, 6:3, 6:7(6)
Andrej Rubljov (RUS, 6.) – Ricardas Berankis (LTU, 93.) 6:4, 6:2, 6:0
Alex Molčan (SVK, 74.) – Pablo Andújar (ESP, 83.) 4:6, 6:7(6), 6:0, 1:6
Sebastián Báez (ARG, 88.) – Stefanos Tsitsipas (GRE, 4.) 6:7(1), 7:6(5), 3:6, 4:6
Alejandro Davidovich Fokina (ESP, 50.) – Félix Auger-Aliassime (CAN, 9.) 6:7(4), 7:6(4), 6:7(5), 6:7(4)
Andy Murray (GBR, 113.) – Taro Daniel (JPN, 120.) 4:6, 4:6, 4:6
Nick Kyrgios (AUS, 115.) – Daniil Medveděv (RUS, 2.) 6:7(1), 4:6, 6:4, 2:6
Steve Johnson (USA, 104.) – Jannik Sinner (ITA, 10.) 2:6, 4:6, 3:6

2. kolo ženské dvouhry
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (41.) – Ljudmila Samsonovová (RUS, 37.) 6:2, 7:5
Kaia Kanepiová (EST, 115.) – MARIE BOUZKOVÁ (86.) 6:2, 7:6(3)

1. kolo ženské čtyřhry
KREJČÍKOVÁ, SINIAKOVÁ – Pattinamaová Kerkhoveová (NED), Rodionovová (AUS) 6:0, 6:2
Juraková Schreiberová (CRO), Klepačová (SLO) – MARTINCOVÁ, VONDROUŠOVÁ 4:6, 3:6
V. Kužmová (SVK), Zvonarevová (RUS) – Gračevová (RUS), Kalininová (UKR) 6:2, 6:4