LOH Tokio: Vondroušová i Krejčíková se Siniakovou jsou v semifinále!

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z TOKIA: Obrovského úspěchu dosáhla na olympijských hrách v Tokiu Markéta Vondroušová! Po prvním vyhraném setu jí vzdala Španělka Paula Badosaová, a Češka si tak zahraje o medaile. Velkou bitvu o semifinále svedly i české deblistky Krejčíková se Siniakovou, které otočily zápas s Australankami Bartyovou a Sandersovou. První sadu prohrály a teprve v desáté hře druhého setu si za stavu 5:4 vypracovaly první brejkbol, který proměnily. Supertiebreak nabídl nervózní podívanou, ale Češky nakonec těžkou bitvu zvládly. Do čtvrtfinále mužské dvouhry postoupil bez ztráty setu první hráč žebříčku ATP Novak Djokovič. Končí naopak světová čtyřka Tsitsipas, Řek překvapivě podlehl ve třech setech Francouzi Humbertovi.

Markéta Vondroušová zatím na tokijské olympiádě vyřadila Kiki Bertensovou, Mihaelu Buzarnescuovou a také domácí superhvězdu Naomi Ósakaovou. Čtvrtou turnajovou soupeřkou české tenistky byla skvěle hrající Španělka Paula Badosaová, která pod pěti kruhy skolila třeba grandslamovou šampionku Igu Šwiatekovou.

Třiadvacetiletá Badosaová vstoupila do zápasu výborně, Vondroušovou brejkla a ujala se vedení 3:1. Hrála rychle a dařilo se jí ukončovat výměny. Vondroušová se naopak prala se svým podáním. Od stavu 1:3 ale Vondroušová začala bojovat a i útočné míče soupeřky dokázala vracet. Získala pět her v řadě, když soupeřku demoralizovala vynikající obranou a následně dokázala i přejít do útoku. Badosaová postupně uvadala a po prvním setu sklopila hlavu a zavolala si lékařku. Nakonec zápas vzdala.

„V tom vedru je fakt těžké cokoliv vymyslet. Už jenom běhat je strašné, natož vymýšlet něco ve hře. Ale myslím, že od stavu 1:3 jsem hrála, co jsem potřebovala. Tam jsem trošku věděla, že když ji budu nahánět, ona nebude moct. Pak jsem si všimla, že ji bolí nohy. Ukazovala to i trenérovi. A tak jsem si říkala, že musím hrát každý míč. Je mi samozřejmě líto, že to skrečovala, takhle nechce vyhrát nikdo. Na druhou stranu je to pro mě dobré, že si odpočinu,“ hodnotila postup mezi čtyři nejlepší hráčky turnaje Vondroušová.

Celý rozhovor s Markétou Vondroušovou.

Ve čtvrtfinále čtyřhry nastoupily Krejčíková se Siniakovou proti Bartyové se Sandersovou a od začátku tahaly za kratší konec. Siniaková ztratila za stavu 1:2 čistou hrou servis a Češkám se vůbec nedařil return. Ve druhém setu za stavu 3:3 čelila Siniaková na servisu dalším dvěma brejkbolům, ale světová singlová jednička Bartyová ve druhé polovině zápasu odešla a v klíčových chvílích chybovala. Za stavu 4:5 Bartyová začala na servisu dvěma přímými body ze servisu, ale Češky pak vyhrály čtyři míčky v řadě, když klíčový setbol proměnila Krejčíková skvělým forhendem po čáře a poslala duel do supertiebreaku.

V tom si vypracovaly turnajové jedničky náskok 8:4. Bartyová se Sandersovou se následně dotáhly na rozdíl bodu, Krejčíková ale poté duel dopodávala.

„Byl to hrozně těžký zápas. Australanky nastoupily famózně, ze začátku nás úplně přejely, ale my jsme spolu držely, navzájem jsme se podporovaly a nakonec jejich slabá chvilka přišla. Nám se povedlo ji využít a vyhrály jsme,“ pochvalovala si po utkání Siniaková.

„I když se nám nepovedl první set, tak jsme hrály, bojovaly a podržely jsme si servisy. Pak jsme brejkly nejtěžší hráčku, kterou jsme mohly brejknout. To nám hodně pomohlo a je to hodně srazilo. Bylo super, že jsme brzy vedly v tiebreaku a držely jsme se od nich dál. Pak se musím pochválit, že jsem zápas dobře zakončila dvěma dobrými servisy. Katka u prvního dala dobrý volej a Bartyová zkazila, u druhého zkazila soupeřka return. Bylo to pro nás velké vítězství a podle toho vypadala i oslava,“ hodnotila spokojená Krejčíková.

O finále si trojnásobné grandslamové vítězky zahrají proti Veronice Kuděrmetovové a Jeleně Vesninové z Ruska.

Celý rozhovor s Barborou Krejčíkovou a Kateřinou Siniakovou.

Zápasy středečního programu LOH

Čtvrtfinále dvouhry žen
Paula Badosaová (ESP, 29.) – MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (42.) 3:6 skreč
Camila Giorgiová (ITA, 61.) – Elina Svitolinová (UKR, 6.) 4:6, 4:6
Anastasija Pavljučenkovová (RUS, 18.) – Belinda Bencicová (SUI, 12.) 0:6, 6:3, 3:6

Novak Djokovič (SRB, 1.) – Alejandro Davidovich Fokina (ESP, 34.) 6:3, 6:1
Alexander Zverev (GER, 5.) – Nikoloz Basilašvili (GEO, 41.) 6:4, 7:6(5)
Jérémy Chardy (FRA, 68.) – Liam Broady (GBR, 143.) 7:6(3), 4:6, 6:1

Čtvrtfinále čtyřhry žen
KREJČÍKOVÁ, SINIAKOVÁ – Bartyová, Sandersová (obě AUS) 3:6, 6:4, 10:7
Kuděrmetovová, Vesninová (obě RUS) – L. Kičenoková, N. Kičenoková (obě UKR) 6:2, 6:1
Pigossiová, Stefaniová (obě BRA) – Matteková-Sandsová, Pegulaová (obě USA) 1:6, 6:3, 10:6
Perezová, Stosurová (obě AUS) – Bencicová, Golubicová (obě SUI) 4:6, 4:6

Čtvrtfinále čtyřhry mužů
Daniell, Venus (oba NZL) – Cabal, Farah (oba COL) 6:3, 3:6, 10:7
Čilič, Dodig (oba CRO) – A. Murray, Salisbury (oba GBR) 4:6, 7:6(2), 10:7
Mektič, Pavič (oba CRO) – McLachlan, Nišikori (oba JPN) 6:3, 6:3
Krajicek, Sandgren (oba USA) – Struff, A. Zverev (oba GER) 6:3, 7:6(4)

1. kolo smíšené čtyřhry
Mladenovicová, Mahut (oba FRA) – Vesninová, Karacev (oba RUS) 4:6, 2:6
Dabrowská, Auger-Aliassime (oba CAN) – Sakkariová, Tsitsipas (oba GRE) 3:6, 4:6
Bartyová, Peers (oba AUS) – Podoroská, Zeballos (oba ARG) 6:1, 7:6(3)
Juraková, Dodig (oba CRO) – Pavljučenkovová, Rubljov (oba RUS) 7:5, 4:6, 9:11
Ferrová, Herbert (oba FRA) – Šwiateková, Kubot (oba POL) 3:6, 6:7(3)
Stojanovičová, Djokovič (oba SRB) – Stefaniová, Melo (oba BRA) 6:3, 6:4
Švedovová, Golubjov (oba KAZ) – Šibaharaová, McLachlan (oba JPN) 3:6, 6:7(3)
Matteková-Sandsová, Ram (oba USA) – Siegemundová, Krawietz (oba GER) 4:6, 7:5, 8:10