Wimbledon: Krejčíková má první výhru z All England Clubu. Dařilo se i Plíškové a Martincové

Druhým dnem pokračoval zatím deštivý Wimbledon 2021. Karolína Plíšková, Tereza Martincová a také Barbora Krejčíková zvládly vstup do turnaje, a zajistily si tak místenku ve druhém kole. Naopak končí Marie Bouzková, jež v dohrávce neotočila duel proti Rusce Věře Zvonarevové. Markéta Vondroušová a Kateřina Siniaková se v Londýně představí až ve středu, pořadatelé totiž jejich zápasy kvůli dešti odložili. Roger Federer byl v prvním kole pouhý set od vyřazení, jeho soupeř Adrian Mannarino ale nakonec napínavý souboj kvůli zranění kolene skrečoval. Serena Williamsová vzdala duel proti Aljaksandře Sasnovičové.

Krejčíková si poradila s talentovanou Tausonovou
Barbora Krejčíková (17.) se vrátila do turnajového dění vítězstvím 6:3 a 6:2 nad osmnáctiletou Dánkou Clarou Tausonovou (93.), a ve Wimbledonu si tak zahraje poprvé v kariéře druhé kolo dvouhry.

Česká tenistka, která nedávno senzačně ovládla grandslamové Roland Garros, odehrála své premiérové utkání v hlavní soutěži Wimbledonu. K úspěšnému vstupu do travnatého grandslamu si pomohla 20 vítěznými údery, zároveň odvrátila všech pět brejkbolů Tausonové. Další soupeřkou Krejčíkové bude zkušená Němka Andrea Petkovicová (130.).

„Hrála jsem dobře, až nad očekávání dobře. Jsem spokojená, byl to dobrý výkon. Nejhorší na mé hře byl servis. Nicméně i když mi nešel servis, našla jsem cestu, jak vyhrát jinak. To je ta nejdůležitější zpráva, že se nezhroutím a dokážu reagovat,“ těšilo Krejčíkovou.

Podrobnější ohlasy Barbory Krejčíkové si můžete přečíst zde.

Martincová si vyšlápla na Riskeovou!
Tereza Martincová (87.) si připsala první výhru v hlavní soutěži Wimbledonu. Šestadvacetiletá Češka v úvodním kole vyzrála na čtvrtfinalistku z posledního ročníku Alison Riskeovou (29.) po sadách 6:2, 4:6, 6:1.

Martincová mezi nejlepšími tenistkami nejslavnějšího turnaje světa startovala podruhé v kariéře, předloni si účast zasloužila po úspěšné kvalifikaci. Proti Riskeové začala skvěle, v úvodním setu odvrátila tři brejkboly, naopak zužitkovala dvě šance na returnu. Do druhé sady jí ale nevyšel nástup, prohrávala 0:4, k zisku sady nepomohl ani brejk z osmé hry. V závěrečném dějství Martincová vedla 2:0, vzápětí odvrátila dva brejkboly v řadě, aby podruhé v setu vzala soupeřce podání. O postup do třetího kola se utká s Nadiou Podoroskou (39.), která hraje teprve třetí turnaj na trávě ve své kariéře.

„Ona ze začátku na své poměry asi nehrála nejlíp, pak se do toho dostala. Já jsem se ve druhém setu stáhla a dotahovala jsem. Ani to ale nevypadalo, že by to bylo extrémně nahoru dolů. Škoda dvou returnů za stavu 4:5. Z druhého setu jsem se ale nehroutila. Věřila jsem svojí hře a věděla jsem, že když budu hrát, co umím nejlíp, tak ve třetím setu prostě vyhraju,“ sdělila Martincová.

Podrobnější ohlasy Terezy Martincové si můžete přečíst zde.

Kar. Plíšková ve Wimbledonu zahájila vítězně
Karolína Plíšková (13.) si poosmé v kariéře zahraje druhé kolo Wimbledonu. Dvojnásobná osmifinalistka turnaje v úvodním zápase na turnaji porazila Slovinku Tamara Zidanšekovou (47.) 7:5, 6:4. Plíšková tak přerušila sérii tří porážek v řadě, v zápase o třetí kolo ji vyzve Donna Vekičová (49.).

„Soupeřka byla na první kolo těžká, věřila si. Odehrála jsem dobrý zápas, cítím se dobře i v tréninku. Od stavu 1:4 jsem hrála celkem slušně. Ve druhém setu už mi přišlo, že mám navrch a můžu si vybírat, co zahrát. Servis byl kromě prvního gemu super, podržel mě v důležitých okamžicích. Cítila jsem, že mám tlak z úderů. Když budu takhle hrát dál, budu spokojená,“ uvedla na tiskové konferenci Plíšková.

Utkání se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Bouzková dohrávku proti Zvonarevové nezvládla
Marie Bouzková (52.) na druhé kolo z minulého ročníku Wimbledonu nenaváže. Česká tenistka v úvodním zápase na turnaji prohrála s bývalou světovou dvojkou Věrou Zvonarevovou (96.) 5:7, 4:6. Bouzková ještě v pondělí stáhla manko 1:4 a dva brejky soupeřky, za stavu 5:5 si ale počtvrté v zápase přišla o servis. Dohrávka byla zahájena v páté hře druhého setu, během šesti gemů byl k vidění jediný brejkbol, který Češka za stavu 4:4 nedokázala odvrátit.

Serena W. skrečovala kvůli zranění
Sedminásobná wimbledonská šampionka Serena Williamsová (8.) skrečovala duel prvního kola proti Bělorusce Aljaksandře Sasnovičové (100.), když se na letos nezvykle kluzkém centrálním kurtu zranila. Duel skončil poté, co devětatřicetiletá Američanka ve výměně za stavu 3:3 a 15:15 v bolestech padla na dvorec. Williamsová, která měla v utkání velké potíže s pohybem, se nechala ošetřovat už v pauze po pátém gemu.

Federer postupuje po skreči Mannarina
Osminásobný šampion turnaje Roger Federer (8.) se v prvním kole Wimbledonu pořádně trápil proti Adrianu Mannarinovi (41.), když prohrával 1:2 na sety. Francouzský outsider ale ve čtvrté sadě za stavu 2:4 a 15:0 ze svého pohledu na returnu během výměny podklouzl a poranil si koleno. Ačkoliv ještě dohrál čtvrtý set, nakonec zápas po jediném odehraném fiftýnu v pátém setu skrečoval. Duel tak skončil po dvou hodinách a 44 minutách poměrem 6:4, 6:7(3), 3:6 a 6:2 pro švýcarského favorita.

Devětatřicetiletý Federer se v utkání trápil v mezihře, když napáchal hned 45 nevynucených chyb (pouze tři z nich byly dvojchyby). Kromě toho zahrál 54 vítězných úderů, z toho 16 es.

Clara Tausonová (DEN, 93.) –⁠ BARBORA KREJČÍKOVÁ (17.) 3:6, 2:6
KATEŘINA SINIAKOVÁ (64.) –⁠ Ja-fan Wang (CHN, 123.) odloženo na 30.6.
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (42.) –⁠ Anett Kontaveitová (EST, 25.) odloženo na 30.6.

Vybrané zápasy 1. kola dvouhry
Denis Shapovalov (CAN, 12.)
– Philipp Kohlschreiber (GER, 115.) 6:4, 4:6, 6:3, 5:7, 6:4
Tallon Griekspoor (NED, 124.) – Alexander Zverev (GER, 6.) 3:6, 4:6, 1:6
Diego Schwartzman (ARG, 11.) – Benoit Paire (FRA, 46.) 6:3, 6:4, 6:0
Sebastian Korda (USA, 50.) – Alex de Minaur (AUS, 15.) 6:3, 6:4, 6:7(5), 7:6(5)
Ashleigh Bartyová (AUS, 1.) – Carla Suárezová Navarrová (ESP, 138.) 6:1, 6:7(1), 6:1
Kiki Bertensová (NED, 21.) – Marta Kosťuková (UKR, 70.) 3:6, 4:6
Roger Federer (SUI, 8.) – Adrian Mannarino (FRA, 41.) 6:4, 6:7(3), 3:6, 6:2 skreč Mannarino
Angelique Kerberová (GER, 28.) – Nina Stojanovičová (SRB, 86.) 6:4, 6:3
Jan-Lennard Struff (GER, 45.) – Daniil Medveděv (RUS, 2.) 4:6, 1:6, 6:4, 6:7(3)
Aljaksandra Sasnovičová (BLR, 100.) – Serena Williamsová (USA, 8.) 3:3 skreč Williamsová
Nick Kyrgios (AUS, 60.) – Ugo Humbert (FRA, 25.) 6:4, 4:6, 3:6, 6:1, 3:3x dohrávka 30.6.
Fernando Verdasco (ESP, 106.) – Grigor Dimitrov (BUL, 21.) odloženo na 30.6.
Sam Querrey (USA, 54.) – Pablo Carreňo Busta (ESP, 13.) odloženo na 30.6.

Kompletní program výsledky úvodního hracího dne Wimbledonu naleznete na webu turnaje