3. 3. 2020
Zpravodajství Davis Cup

Souboj přátel, nebo standardní zápas? Tenisté vnímají premiérové derby odlišně

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z BRATISLAVY: Bude to historický souboj. Vůbec poprvé se v Davis Cupu utkají Česká republika a Slovensko, do konce roku 1992 tvořící společný stát. A co si o charakteru duelu myslí zapojení tenisté? Zatímco jedna skupina vyhlíží derby s nadšením, ta druhá ho bere pouze jako další mezistátní měření sil.

V bratislavské AXA aréně to místy působí dojmem, že se na blížící daviscupové klání chystá pouze jeden tým. Češi a Slováci se mezi sebou srdečně zdraví, horlivě debatují, sem tam se i kamarádsky popichují.

„Analyzuji každý tvůj úder,“ culil se slovenský kapitán Dominik Hrbatý během úterních tréninků na Jiřího Veselého.

Nejlepší český tenista neváhal a s úsměvem odpověděl, že úmyslně hraje naprosto odlišně než v ostrém utkání.

Sám Veselý se rozhodně netají, že jsou mu Slováci daleko bližší než ostatní soupeři. „Na turnajích spolu chodíme na večeře. Přátelství tam prostě je. Myslím, že o to hezčí zápas nás čeká,“ přiblížil v rozhovoru pro Tenisový svět.

Mezi účastníky zmíněných česko-slovenských večeří patří mimo jiné i Norbert Gombos. „Jsme skoro jako bratři,“ prohlásil devětadvacetiletý Slovák.

Ve stejném duchu hovořil jeho týmový kolega Andrej Martin, který si přeje, aby byl tenisový souboj obdobou atraktivních zápolení mezi fotbalisty či hokejisty.

„Sám jsem zvědavý, jaké to bude v roli hráče. Zatím jsem derby sledoval jen jako divák,“ uvedl vítěz dvanácti challengerů ve dvouhře.

Ne u každého zapojeného tenisty však střetnutí mezi Českem a Slovenskem vyvolává výjimečné pocity. O poznání střízlivěji uvažoval například Lukáš Rosol.

„Nevnímám to jako speciální. Věřím, že to bude jako v hokeji, kde Slováky většinou porážíme,“ podotkl čtyřiatřicetiletý reprezentant.

Rovněž osmnáctiletý Jonáš Forejtek a elitní slovenský deblista Filip Polášek očekávají pouze normální mezistátní utkání. „Jiné je jen to, že tito soupeři mluví skoro stejně jako my,“ shrnul za oba Forejtek.

Zatímco na charakteru zápasu se jeho protagonisté neshodnou, cíl všech účastníků je jasný – postup do listopadového finále v Madridu. Tam už se česko-slovenské derby neuskuteční. Tedy alespoň letos.

Lukáš Rosol Andrej Martin Jiří Veselý Filip Polášek Norbert Gombos Jonáš Forejtek

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Denní menu, 23.10.2021: Vondroušová vyzve v boji o finále Kontaveitovou. Siniaková si zahraje o titul

Moskevský turnaj WTA pomalu vrcholí. Markéta Vondroušová si zahraje už ve svém pátém letošním semifinále, v němž vyzve ve formě hrající Anett Kontaveitovou z Estonska. Na stejné…

Denní menu, 22.10.2021: Vondroušová je v pátém letošním semifinále, Siniaková si zahraje deblové finále

Markéta Vondroušová porazila na halovém Kremlin Cupu v Moskvě 6:4 a 6:2 domácí Anastasii Pavljučenkovovou a postoupila na akci kategorie WTA 500 bez ztráty setu do semifinále. V…

Vondroušová soupeřku deptala kraťasy. Docela na ni platily, smála se po postupu do semifinále

Markéta Vondroušová na moskevském Kremlin Cupu nadále válí. Po výhře 6:4 a 6:2 nad finalistkou letošního Roland Garros Anastasií Pavljučenkovovou postoupila na halovém podniku…

Zahrajeme si, bude legrace! Belgičan se vrátil po osmi letech, teď má na dosah finále turnaje ATP

Dlouhých osm let chyběl na elitním okruhu Xavier Malisse, který se tento týden účastní čtyřhry na halové akci ATP v Antverpách. Bývalý devatenáctý hráč světa vyhrál během své…

Denní menu, 21.10.2021: Vondroušová postoupila do čtvrtfinále v Moskvě. Siniaková je v deblovém semifinále

Markéta Vondroušová si ve čtvrtek zajistila postup do čtvrtfinále halového podniku VTB Kremlin Cup v Moskvě, když porazila ukrajinskou kvalifikantku Lesju Curenkovou dvakrát 6:3.…

Hlavní starost Vondroušové? Aby mi vypletli rakety! usmívá se moskevská čtvrtfinalistka

Moskevská mise Markéty Vondroušové zatím vychází na jedničku. Stříbrná olympijská medailistka si po světové sedmnáctce Jeleně Rybakinové (6:4 a 6:4) poradila bez větších potíží…

Další články