14. 2. 2020
Zpravodajství Zajímavosti

Bojí se jet domů. Kde teď mám být, uvažuje čínský tenista

Epidemie koronaviru je pořádným strašákem a straší zejména čínské obyvatelstvo. Výjimkou není ani Či-čen Čang, 136. tenista světa, který má strach z návratu domů a zvažuje, kde se pro následující měsíce usídlí.

Tenisové se Čangovi v této sezoně nedaří. Vyhrál jen jeden zápas, prohrál jich pět v řadě a naposledy se představil na challengeru v Bengalúru, kde podlehl v úvodním zápase 391. hráči světa Julianu Ocleppovi 1:6, 3:6.

Mnohem víc než tenisové výsledky ho však trápí situace doma v Číně, kde má rodinu, přátele a kam se mu nechce vrátit. „Dnes je to 14 dní od chvíle, co jsem opustil Šanghaj,“ uvedl Čang.

Jeho návrat mu navíc rozmlouvají i rodiče, kteří by raději viděli svého syna v bezpečí. „Kdykoliv mi volají, tak mi říkají, abych se teď nevracel. Chtějí, abych zůstal mimo domov a zůstal v bezpečí,“ podotkl.

Čína, jež je epicentrem nové epidemie koronaviru, kterým onemocnělo už přes 64 tisíc lidí a téměř 1400 jich zemřelo, sice zavedla dost razantní kroky, aby šíření nákazy zamezila, ale každým dnem se potvrzují tisíce nových nakažených.

A do takového prostředí se ani Čangovi moc vracet nechce. „Měl jsem štěstí,“ řekl Číňan. „Opustil jsem svou zemi brzy. Další takové štěstí neměli a uvízli tam. A kvůli viru nyní většina zemí, včetně Indie, neakceptuje žádosti o víza,“ podotkl k těžké situaci, které se však vyhnul odcestováním na turnaj ATP do indického Puné, kde prohrál první kolo kvalifikace.

Problémem však je, že v dalších týdnech netuší, kde se usídlí. V jeho plánech je kvalifikace pro turnaj v Dubaji, utkání Davis Cupu v Rumunsku a poté challenger ve Spojených státech. Co ale bude dál? Strach má i o svého deblového parťáka.

„Mým zájmem je přimět svého deblového parťáka, který je z Číny, aby odcestoval na 14 dní do jiné země a pak se ke mně připojil v Americe,“ podotkl Čang, který si navíc nemůže příliš vyskakovat ani finančně. V této sezoně na prize money obdržel jen 17 tisíc dolarů.

Navíc má problémy i s tím, jakého je původu. „Teď, kamkoliv přijdu, tak když řeknu, že jsem z Číny, musím zároveň říct, že jsem nebyl ve své zemi dva týdny,“ přiznal. „Musel jsem i navštívit turnajového doktora, protože mi nebylo dobře a měl jsem horečku. Když zjistil, že jsem z Číny, byl z toho trochu vystrašený,“ dodal.

Naštěstí se ukázalo, že koronavirem nakažený nebyl...

Zhizhen Zhang

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Překvapení na Slovensku: Bencicová vypadla s hráčkou druhé stovky

Na slovenském turnaji Privatbanka Open 2020 se dosud odehrálo největší překvapení. Během sobotního semifinále dvouhry se rozloučila Belinda Bencicová, která prohrála s třetí…

Exhibice v Berlíně: Kvitová začne ve čtvrtfinále. Češku čeká bývalá světová devítka

Exhibiční turnaj v Berlíně už poznal svůj los. V ženské části se představí také Petra Kvitová, která se o postup do semifinále střetne s někdejší světovou devítkou Andreou…

Trenérské rošády: Kouče mění finalistka French Open. Konec oznámila i bývalá členka TOP 20

Před druhou polovinou července byly oznámeny trenérské změny. Na okruhu WTA se ke tomu kroku rozhodla někdejší semifinalistka wimbledonské dvouhry i čtyřhry Julia Görgesová, která…

FOTO: Zpět na trávu! Na tomto stadionu se Kvitová představí v Berlíně

V pondělí odstartuje v Berlíně exhibiční turnaj, kde se na místním travnatém povrchu představí i Petra Kvitová. Hrát se bude na Steffi Graf Stadionu, kam se profesionální tenis…

Návrat po deseti letech! V Palermu bude hrát aktuální světová dvojka

Pořadatelé tenisového turnaje v italském Palermu potvrdili start Rumunky Simony Halepové, která si zahraje na jihu Itálie poprvé po dlouhých deseti letech. „Věřím, že všichni…

Zruší se turnaje v Číně? Rozhodnutí čínské vlády není konečné, upozorňuje WTA

Rozhodnutí čínské vlády o zákazu konání mezinárodních sportovních akcí může být pro WTA velkým problémem. Pokud by nařízení platilo, zrušila by se podzimní série sedmi turnajů na…

Další články