Vítězství za dohledu trenéra Sereny. Fruhvirtová na US Open promluvila i o Gauffové

- Johan Čáp

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z NEW YORKU: Byl to neobvyklý pohled. Na jednom z menších kurtů v tenisovém areálu u Corona Parku se proháněla česká tenisová naděje Linda Fruhvirtová, její každý pohyb však pečlivě analyzoval Patrick Mouratoglou, jinak trenér legendy Sereny Wiliamsové. A musel být velmi spokojen. Čtrnáctiletá teniska totiž na úvod juniorského turnaje US Open bez potíží porazila o tři roky starší Francouzku. A to je jen začátek...

V českém mediálním prostředí to byl relativní poprask. Třináctiletá hráčka prohání Samantku Stosurovou? Po zprávě, kterou jako první přinesl loni v květnu Tenisový svět, se začala o rodinu Fruhvirtových poprvé více zajímat i čistě netenisová média. Stejna vlna zájmu následovala i po dubnové baráži Fed Cupu, kdy trénovala Linda s Lucií Šafářovou. Nadějnému sesterskému páru Lindě a Brendě Fruhvirtových se po Lindině prvním Wimbledonu věnoval dokonce v hlavním tématu svého čísla i časopis Respekt.

Vše pak vyvrcholilo po Mistrovství světa hráček do 14 let v Prostějově, které právě díky přispění obou sester ovládla česká ekipa. „Už jsem se z toho zájmu oklepala. Neusínám určitě na vavřínech. Vítězství bylo splněním jednoho z cíle. Hodně mě to nakoplo,“ přiznává čtrnáctiletá Linda.

Ta po utichnutí mediálního zájmu znovu pořádně potrénovala, po juniorském French Open a Wimbledonu se totiž poprvé ukazuje mezinárodnímu publiku i na US Open. „Moc se mi to tu líbí. Byla jsem se podívat i na Stadionu Arthura Ashe, když tam hrál Nadal s Changem a Ósaková s Bencicovou. To byl neskutečný zážitek.“

Linda je v New Yorku se svým otcem Hynkem, který jí jako celou její kariéru poskytuje nezbytný hráčský servis. Krom toho však na Češku dohlíží i trenéři z akademie Patricka Mouratogloua, která se řadí mezi nejšpičkovější svého druhu na světě. Důkazem budiž fakt, že trenér Sereny Williamsové právě v ní vycepoval americký zázrak Cori Gauffovou.

„My se spolu s CoCo známe právě z akademie, je to fajn holka. Je výborná, že tady zvládla odehrát tři zápasy,“ ocenila Fruhvirtová svou konkurentku. Zároveň vyzvedla jeden fakt, který podle ní patnáctileté Američance nesmírně pomáhá. „Na svůj věk je tělesně nesmírně vyvinutá, adaptuje se tak lépe na ženský tenis.“

Otec Fruhvirtové však před turbulentním nástupem Gauffové lehce varuje. „Hrála už na čtvrtém grandslamu v ženách. Může se klidně stát, že motivace u ní nemusí za chvíli být taková, jako třeba u holek z Česka nebo dalších menších federací.“

Na grandslamy totiž divoké karty dostávají jenom hráčky či hráči z pořádajících nebo spřátelených federací. „Mají to v tomto lehčí. I po finanční stránce, protože dostanou prize money jen za start v hlavní soutěži. My máme těžší pozici, ale pocit dostat se na grandslam je potom samozřejmě o to intenzivnější,“ komentuje tento fakt Fruhvirtová.

Ta ve svém úvodním vystoupení na US Open porazila o tři roky starší Francouzku Janicijevicovou, se kterou ještě nedávno dvakrát jasně prohrála. Jaké byly klíče k prolomení bilance? „Výborně jsem začala. Dobře jsem servírovala i returnovala,“ uvedla Fruhvirtová. Jedinou její starostí je její svalové zranění, což prozrazuje i zatejpovaná noha. „Není to ale nic hrozného. Při pohybu na kurtu mě to nebolí, jen když chodím.“

Čtrnáctiletá tenistka se z prvního vítězství radovala pod pečlivým dohledem zmíněného Mouratoglua. „Zápasy tady spolu vždy rozebereme, jsme v neustálém kontaktu,“ prozradil Fruhvirt.

Jeho dcera na Wimbledonu došla v singlu až do osmifinále. Zlepší si v New Yorku kariérní maximum?