Denní menu, 18.6.2018: Češkám se první utkání na trávě nevydařila, Plíškové se odveta nepovedla

- Filip Lefenda, Petr Sumbal

Přední české tenistky budou v pondělí usilovat o první letošní vítězství z travnatého povrchu. Markéta Vondroušová po nezdaru z Hertogenbosche neuspěla ani na Mallorce, kde podlehla Australance Stosurové. Karolína Plíšková s Kateřinou Siniakovou zvolily pro změnu britský Birmingham, obě ale hned první kolo nezvládly. Naopak finále kvalifikace zvládla Kristýna Plíšková. V Popradu odstartovala hlavní soutěž antukového challengeru, zkraje týdne se na něm představilo pět českých deblistů.

11:00

VONDROUŠOVÁ NEUSPĚLA ANI NA MALLORCE: Po nezdaru na turnaji v Hertogenboschi nezaznamenala Markéta Vondroušová (104.) premiérové letošní vítězství na trávě ani na Mallorce. Osmnáctiletá Češka se na tamějším podniku WTA střetla v prvním kole se Samanthou Stosurovou (98.), s níž prohrála 2:6 a 5:7. V prvním dějství ztratila Vondroušová hned čtyřikrát servis, v tom druhém si jej však dlouho držela a vedla už dokonce 5:3. Koncovka setu ale české hráčce vůbec nevyšla, zkušená Australanka čtyřmi gemy v řadě výsledek otočila. – Samantha Stosurová (AUS, 98.) – Markéta Vondroušová (104.) 6:2, 7:5

17:00

PLÍŠKOVÁ NESTAČILA NA NEBEZPEČNOU RYBÁRIKOVOU: Karolína Plíšková (7.) si nepřipíše povedený start travnaté sezóny. Česká jednička dostala do prvního kola v Birminghamu velice silnou soupeřku v podobě Slovenky Magdalény Rybárikové (19.) a prohrála s ní za 64 minut 2:6, 3:6. V první sadě Plíšková rychle nabrala ztrátu 0:4, kterou už nedokázala stáhnout. Ani ve druhém setu Plíšková nedokázala suverénní Rybárikové sebrat podání a dokonce si ani nevypracovala žádný brejkbol. Sama o podání přitom přišla dvakrát, takže pro ni první přípravný turnaj před Wimbledonem končí. – Karolína Plíšková (7.) – Magdaléna Rybáriková (SVK, 19.) 2:6, 3:6

12:30

SINIAKOVÁ NEÚSPĚŠNĚ ZAHÁJILA TRAVNATOU SEZÓNU PROTI MLADENOVICOVÉ: Kateřina Siniaková se s Birminghamem loučí už po prvním kole. Česká tenistka nezvládla svůj první letošní zápas na trávě, když podlehla po třísetové bitvě Francouzce Kristině Mladenovičové po setech 6:1, 2:6, 4:6. Po jasné první sadě už byla na kurtu lepší Mladenovicová, česká tenistka už poté ani jednou nedokázala sebrat své soupeřce podání. Siniakovou ještě v Birminghamu čeká čtyřhra, kde v prvním kole vyzve po boku Barbory Krejčíkové dvojici Karolína Plíšková, Julia Görgesová. – Kateřina Siniaková (40.) – Kristina Mladenovicová (FRA, 56.) 6:1, 2:6, 4:6

Sestini-Hlaváčková se Strýcovou v deblu končí (6:2, 4:6, 7:10)
Českému páru Andrea Sestini Hlaváčková, Barbora Strýcová, se nepovedl vstup do turnaje v Birminghamu. Česká dvojice podlehla v 1. kole rusko-španělskému duu Darja Kasatkinová, Garbine Muguruzaová po setech 6:2, 4:6, 7:10. Po prvním jasném setu pro Češky ten druhý rozhodl pro soupeřky jediný brejk už v první hře. V supertiebreaku měly Kasatkinová s Muguruzaovou od začátku navrch a náskok si udržely až do konce, kdy využily svůj třetí mečbol.

Melicharová s Peschkeovou zvládly v Birminghamu 1. kolo (7:6(3), 6:2)
Květa Peschkeová se svou americkou parťačkou Nicole Melicharovou zvládly na travnatém turnaji v britském Birminghamu 1. kolo, když porazily americko-německý pár Raquel Atawová, Anna-Lena Grönefeldová po setech 7:6(3), 6:2. V první sadě oba páry přišly jednou o podání a rozhodoval tiebreak, ve druhém setu si už česko-americká dvojice podání udržela všechny a dvakrát se jí povedlo soupeřky brejknout.

Nouza se Škochem v Budapešti postoupili (6:4, 7:5)
Český deblový pár Petr Nouza, David Škoch zvládli na ITF turnaji v Budapešti první kolo čtyřhry, když porazili maďarskou dvojici Mark Keki, Mate Voros 6:4, 7:5. Ve druhém setu už sice Češi prohrávali 1:4, ale poté vyhráli pět ze šesti gemů a set úspěšně otočili.

Marková v Klosters po třísetovém boji vypadává (6:4, 0:6, 4:6)
Johana Marková (678.) má za sebou v švýcarském Klosters dvou a půlhodinovou bitvu, která však není se šťastným koncem. Marková po úspěšné kvalifikaci prohrála v 1. kole s Švýcarkou Joanne Zugerovou (-), která startovala na divokou kartu 6:4, 0:6, 4:6. První set ještě dokázala Marková z 0:3 otočit ve svůj prospěch, druhý set ale vůbec nezvládla a třetí sadu rozhodlo, když se nechala v desáté hře brejknout.

Kr. Plíšková se úspěšně kvalifikovala v Birminghamu (7:6, 6:4)
Kristýna Plíšková (74.) zvládla v birminghamské kvalifikaci roli nasazené čtyřky a vybojovala si místenku v hlavním pavouku dvouhry. Jako poslední se jí ve finále kvalifikace postavila do cesty Conny Perrinová (164.), kterou Plíšková porazila 7:6(2), 6:4. Plíškové většinu zápasu perfektně fungovalo podání, které si jen jednou v samotném začátku prohrála. Poté už ale soupeřce nenabídla ani jediný brejkbol a brejkem v deváté hře druhé sady utkání rozhodla.

Krejsová s Malečkovou v Klostersu v deblu postupují (6:2, 6:7, 11:9)
Český deblový pár Petra Krejsová, Jesika Malečková postoupil ve švýcarském Klostersu do čtvrtfinále, když porazil choravtsko-švýcarské duo Ena Kajevičová, Svenja Ochsnerová po setech 6:2, 6:7(1), 11:9. První set jasně patřil čtvrtým nasazeným Češkám, ve druhém sice dokázaly dohnat ztrátu 1:4, ale padly v tiebreaku. Rozhodující supertiebreak už ale zvládly Češky lépe a postoupily mezi nejlepší osmičku.

Muchová v Ilkley schytala kanára a končí (6:4, 0:6, 6:7)
Karolína Muchová (219.) v britském Ilkley nezvládla druhé kolo kvalifikace, ve kterém prohrála po setech 6:4, 0:6 a 6:7(6) s Abigail Tereovou-Apisahovou (339.) z Papuy-Nové Guiney. Po vyhraném prvním setu Muchová ten druhý vůbec nezvládla a schytala kanára. Ve třetím setu si obě tenistky navzájem dvakrát sebraly podání, a tak musel rozhodnout až tiebreak, ve kterém se vedlo lépe Tereové-Apisahové.

Krejsová prohrála s kvalifikantkou (4:6, 7:6, 1:6)
Dvouhra na turnaji ve městě Klosters pro Petru Krejsovou (341.) skončila. Česká hráčka podlehla na úvod pondělního programu belgické kvalifikantce Greet Minnenové (583.), a sice 4:6, 7:6(5) a 1:6. Krejsová v utkání uhrála jen sedm z celkových čtrnácti gemů při vlastním podání.

Kolodziejová ve Švýcarsku postupuje (6:3, 6:2)
Miriam Kolodziejová (317.) na turnaji ve městě Klosters postoupila do osmifinále. Na úvod si sedmá nasazená hráčka poradila s domácí Arlindou Rushitiovou (681.), jež se do hlavní soutěže prodrala z kvalifikace. Kolodziejová dokázala šestkrát prolomit servis soupeřky – sama své podání ztratila jen dvakrát – a zvítězila tak 6:3 a 6:2.

Pulchartová porazila Williamsovou (6:4, 4:6, 6:3)
Sedmnáctiletá Laetitia Pulchartová (1155.) zahájila turnaj v Kirjat Šmoně úspěšně. Mladá Češka porazila ve třech setech 6:4, 4:6 a 6:3 novozélandskou kvalifikantku Claudii Williamsovou (-) a zahraje si v Izraeli o čtvrtfinále.

Hradecká slaví první singlové vítězství od loňského září (7:6, 6:3)
Na třetí pokus se dočkala! Lucie Hradecká (366.), jež musela vinou zranění předčasně ukončit loňskou sezónu a se zpožděním naskočit i do té letošní, zaznamenala poprvé od září vítězství ve dvouhře. Třiatřicetiletá Češka zdolala na turnaji v Klosters Němku Yanu Mordergerovou (779.) 7:6(3) a 6:3.

Nature Valley Classic, Birmingham (ženy, GBR, 936 128 USD, tráva)
KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ (73.) – Conny Perrinová (SUI, 160.) 7:6(2), 6:4

KATEŘINA SINIAKOVÁ (40.) – Kristina Mladenovicová (FRA, 54.) 6:1, 2:6, 4:6
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (7.) – Magdaléna Rybáriková (SVK, 19.) 2:6, 3:6

Kasatkinová (RUS), Muguruzaová (ESP) – SESTINI HLAVÁČKOVÁ, STRÝCOVÁ 2:6, 6:4, 10:7
Melicharová (USA), PESCHKEOVÁ – Atawová (USA), Grönefeldová (GER) 7:6(3), 6:2

Mallorca Open (ženy, ESP, 250 000 USD, tráva)
Samantha Stosurová (AUS, 103.) – MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (104.) 6:2, 7:5