Smůla, Praho, peníze rozhodly! Turnaj mistryň se přesunuje do čínského Šen-čenu

- Petr Sumbal

Čeští fanoušci se nedočkají, na Prahu se nedostalo. Největší esa ženského tenisu se budou utkávat v čínském Šen-čenu, kterému bylo od sezony 2019 na deset let přiděleno pořádání Turnaje mistryň. „Zklamání, ale všechny jsme to čekaly,“ není z tohoto rozhodnutí nadšená Karolína Plíšková.

Kromě Prahy byli v soutěži o pořádání Turnaje mistryň ještě Manchester a Petrohrad. Ti všichni ale mají smůlu. Poté, co letos proběhne naposledy sešlost nejlepších tenistek světa v Singapuru, se dalších deset ročníků odehraje v čínském Šen-čenu.

Ve prospěch Šen-čenu rozhodlo zejména to, že Číňané přislíbili zdvojnásobit prize money, které se vyšplhá na 14 milionů amerických dolarů. V tenisovém areálu, kde se hraje od roku 2013 rovněž turnaj WTA kategorie International, má vyrůst nový stadion s kapacitou 12 000 diváků.

„Deset let je dlouhá doba. Já jsem v hráčské radě a hodně jsme o tom diskutovali, nebylo to rozhodně jednoduché rozhodnutí,“ přiblížila proces výběru Lucie Šafářová. „Jedním z kandidátů byla i Praha, trochu mě u srdce mrzí, že to nebude tam. Ale ta nabídka Číny jak finančně tak stadionem s vlastním jménem... Bude to obrovská akce.“

„Čína vždycky chtěla grandslam, umístit tam Turnaj mistryň je pro nás z tohoto hlediska rozumný krok,“ myslí si Šafářová. To Karolína Plíšková tak realisticky přesun do Číny nevidí: „Zklamání, ale všechny jsme to čekaly. Jsou tam peníze,“ je české jedničce jasné, co o pořadateli hlavně rozhodovalo. „Ale těžko se mi tam bude vracet po tom měsíci, kdy je tam dost turnajů. Singapur je napůl evropský, Čína je ale těžká. Klub asi bude super, ale lidí nejspíš moc nepřijde,“ odhaduje Plíšková.

Šen-čen se stane už desátým městem, které bude Turnaj mistrů hostit. „Je nám velkou ctí oznámit, že dynamické město Šen-čen bylo vybráno za hostitele Turnaje mistryň na celou příští dekádu,“ sdělil ředitel WTA Steve Simon ve svém prohlášení. „Za celou pětačtyřicetiletou historii WTA to bude největší a nejvýznamnější WTA Finals, které tu kdy bylo. Celý turnaj se povznese na ještě vyšší level.“

„Není to pro mě překvapení. Myslela jsem ale, že to může dostat i Petrohrad. V Číně je ale nejvíc peněz a ač na ni všichni nadáváme, tak areály a hotely jsou nádherné. To se nedá s ničím srovnat,“ nachází pozitivní slova na adresu Šen-čenu Barbora Strýcová. „Organizace je sice občas trochu horší, ale proč ne.“

Turnaj mistryň dokázaly v minulosti vyhrát také české tenistky Martina Navrátilová (1978, 1979), Jana Novotná (1997) a Petra Kvitová (2011). Také Šen-čen již jednou oslavoval českou vítězku. Před rokem tamní turnaj WTA ovládla Kateřina Siniaková, která letos dokráčela až do finále.

„Šen-čen je vzrušující a rychle se rozvíjející metropole, která čítá 68 milionů obyvatel,“ vysvětlil prezident WTA Micky Lawler, co také hrálo roli při výběru hostitelského města Turnaje mistryň. „Nová čínská generace tenistů a tenistek jde ve stopách Li Na, domácí fanoušci budou mít jistě komu fandit. Ze zkušeností z China Open, která se tu koná, víme, že i ostatní světové hvězdy tady dostanou velkou podporu.“