Ostra Group Open: Nicod si zajistil osmifinálové derby, tři Češi včetně Veselého končí

Na ostravském antukovém challengeru Ostra Group Open by Purposia bylo v úterý na programu hned 16 utkání, z toho 11 v singlu a 5 v deblu. Kvalifikant Jakub Nicod otočil napínavý souboj s Polákem Kaśnikowským. Držitel divoké karty Jan Jermář, kvalifikant Dominik Kellovský i bývalý šampion turnaje Jiří Veselý prohráli v prvním kole shodně 0:2 na sety. Celkem pět českých tenistů naskočilo do soutěže čtyřhry.

Nicod předvedl parádní obrat
Jakub Nicod (351.) navázal na ostravském challengeru na povedenou kvalifikaci a postoupil v Komenského sadech do osmifinále hlavní soutěže. V souboji s Polákem Maksem Kaśnikowským (249.) se nechával devatenáctiletý Čech už po úvodním gemu ošetřovat. Po hladké prohře v prvním setu prohrával Nicod v tom druhém už 2:4, přesto nakonec otočil po více než dvou a půl hodině na konečných 1:6, 7:6(2) a 6:1.

„Bylo to pro mě hrozně těžké utkání, hned na začátku mě začalo bolet přední stehno. Nic příjemného, v prvním setu jsem se s tím špatně srovnával. Ve druhé sadě jsem se už cítil lépe, zvládl jsem několik obtížných momentů a ve třetím setu jsem byl jasně lepší hráč,“ těšilo Nicoda.

Příštím soupeřem někdejší juniorské světové třináctky bude krajan Zdeněk Kolář (225.), jenž ve třetím největším městě republiky obhajuje loňský titul.

Kellovský na kvalifikaci nenavázal
Dominik Kellovský (680.) se rozloučil s ostravským challengerem Ostra Group Open v prvním kole hlavní soutěže. Český kvalifikant nevyzrál na slovenského držitele divoké karty Petera Benjamína Privaru (682.), jemuž podlehl po hodině a 44 minutách dvakrát 4:6.

Oba sety nabídly velmi vyrovnaný průběh, Privara rozhodl o svém úspěchu vždy až brejkem v posledním gemu. Může se tak těšit na osmifinále proti nasazené jedničce Damiru Džumhurovi (145.) z Bosny a Hercegoviny.

„Šancí tam bylo spousty, bohužel zůstaly nevyužity. Soupeř předvedl dobrý výkon, hrál aktivně. Byl jsem lehce zdravotně limitován, včera jsem si v průběhu zápasu poranil stehno. Benjamin to dobře viděl, zahrál dost kraťasů,“ popisoval Kellovský.

Jermář uhrál proti favoritovi čtyři gemy
Jan Jermář (-) se v Ostravě o překvapení nepostaral. Čtyřiadvacetiletý Čech, jenž dosud nikdy nefiguroval na singlovém žebříčku ATP, prohrál při své premiéře v hlavní soutěži challengeru se silně favorizovaným Enricem Dallou Vallem (266.) z Itálie za hodinu a 12 minut 3:6 a 1:6.

Stříbrný medailista z loňské univerziády se prezentoval aktivním pojetím tenisu s častými přechody k síti. I přesto ztratil čtyřikrát svůj servis, zatímco soupeře o něj nepřipravil ani jednou. Po boku Slováka Igora Zelenaye se Jermář představí na antuce v Komenského sadech ještě ve čtyřhře.

„Škoda, že jsem ve druhém setu, na rozdíl od soupeře, nevyužil dva brejkboly. Nicméně i tak jsou to pro mě obrovské zkušenosti. Poprvé jsem hrál hlavní soutěž challengeru a věřím, že mě to tenisově posune dál,“ nechal se slyšet český tenista.

Veselý nenašel formu ani v Ostravě
Jiří Veselý (283.) neukončil své trápení ani na antukovém challengeru v Ostravě, kde obhajoval čtvrtfinále. Šampion z roku 2013 prohrál v prvním kole s pátým nasazeným Francouzem Enzem Couacaudem (217.) po necelé hodině a půl 2:6 a 3:6.

Třicetiletý Čech se nemohl spolehnout na své podání, o které přišel i kvůli deseti dvojchybám celkem čtyřikrát. Sám se dostal k šesti brejkbolům, všechny ale zůstaly neproměněny. Veselý letos prohrál už jedenácté z dvanácti utkání.

Ostra Group Open by Purposia, Ostrava (muži, CZE, 74 825 EUR, antuka)
Damir Džumhur (BIH, 145.) – Nicholas David Ionel (ROU, 314.) 6:3, 6:3
Enrico Dalla Valle (ITA, 266.) – JAN JERMÁŘ (-) 6:3, 6:1
Tristan Lamasine (FRA, 285.) – Jelle Sels (NED, 445.) 3:6, 6:4, 5:7
Maks Kaśnikowski (POL, 249.) – JAKUB NICOD (351.) 6:1, 6:7(2), 1:6
Dimitar Kuzmanov (BUL, 265.) – Gauthier Onclin (BEL, 276.) 5:7, 6:7(4)
Manuel Guinard (FRA, 231.) – Buvaysar Gadamauri (BEL, 529.) 7:5, 7:5
Ťün-sin Ceng (TPE, 251.) – Elias Ymer (SWE, 201.) 4:6, 6:4, 6:3
DOMINIK KELLOVSKÝ (680.) – Peter Benjamín Privara (SVK, 682.) 4:6, 4:6