ITS Cup: 16letá Valentová vyřadila pětku turnaje! Postupuje i v deblu se Smékalovou

Tereza Valentová se na olomouckém ITS Cupu postarala o překvapení. Na turnaji s dotací 60 tisíc amerických dolarů vyřadila v osmifinále dvouhry pátou nasazenou a loňskou finalistku Lindu Gjorčeskou! Ve čtvrtfinále deblu pak uspěla po boku Magdalény Smékalové. Do semifinále čtyřhry prošly rovněž Denisa Hindová s Karolínou Kubáňovou.

Stále teprve šestnáctiletá Valentová nevstupovala do souboje s Gjorčeskou s nejlepšími vyhlídkami. Byla výraznou papírovou outsiderkou, ale opět prokázala, jak obrovský talent v ní dříme. Aktuálně 730. hráčka světa totiž soupeřku, která je o více než 500 pozic v žebříčku výš, porazila bez ztráty setu.

Utkání nabídlo spoustu ztracených podání a v první sadě česká tenistka prohrávala už 2:5 se ztrátou dvou brejků! V tu chvíli se ale nakopla k velkému obratu a skóre ziskem pěti her v řadě (včetně tří brejků) otočila.

Také druhý set nabídl několik zvratů. Valentová vedla 3:1, pak ale v dalším průběhu sady ztratila dvakrát servis a rázem prohrávala 4:5. Gjorčeská ale nedokázala dějství dopodávat, Valentové se povedlo srovnat na 5:5 a dotáhnout souboj do tiebreaku. V něm odvrátila celkem tři setboly a při čtvrtém mečbolu duel zakončila výhrou 13:11.

„Byl to fakt strašně dobrý zápas a hrozně dlouhý, ty nervy teda byly něco,“ smála se Valentová po utkání, pro kterou bylo klíčové, že dokázala změnit v prvním setu taktiku. „Pořád jsem si říkala, že musím něco změnit. Jsem ráda, že jsem zvládla taktiku změnit. Chtěla jsem to zkusit otočit, stát se totiž může všechno. Prostě jsem to zkusila a vyšlo to, což je super,“ říkala radostně.

Ve čtvrtfinále si Valentová zahraje s třetí nasazenou Darjou Semenistou z Lotyšska, které patří 172. místo na žebříčku WTA. I kdyby talentovaná Češka v dalším utkání neuspěla, už nyní má jistotu debutu v sedmé stovce světa. Případné vítězství by ji pak vyneslo dokonce do šesté stovky.

ITS Cup Olomouc Open 2023 by Moneta Money Bank (ženy, CZE, 60 000 USD, antuka)
TEREZA VALENTOVÁ (731.) – Linda Gjorčeská (MKD, 224.) 7:5, 7:6(11)
Eszter Meriová (SVK, 536.) – Marie Benoitová (BEL, 230.) 3:6, 0:6
Darja Semenistá (LAT, 172.) – Anna Gabricová (GER, 1354.) 7:5, 6:2
Lea Boškovičová (CRO, 277.) – Sapfo Sakellaridiová (GRE, 291.) 6:3, 6:2
Leyre Romerová Gormazová (ESP, 190.) – Natalia Siedliská (GER, 524.) 6:0, 6:4
Weronika Falkowská (POL, 283.) – Alexandra Ignatiková (ROU, 245.) 2:6, 6:3, 4:6
Julija Hatoukaová (244.) – Pia Lovričová (SLO, 544.) 6:4, 6:3
Sara Cakarevicová (FRA, 532.) – Rosa Vicensová Masová (ESP, 194.) 6:3, 7:6(1)

LABOUTKOVÁ, ŠEBESTOVÁ – Kulambajevová (KAZ), Semenistá (LAT) 4:6, 2:6
Herazová (COL), Laskutovová (-) – SMÉKALOVÁ, VALENTOVÁ 3:6, 4:6
Sakellaridiová (GRE), Stevensová (NED) – Sofia Rocchettiová, Miriana Tonaová (obě ITA) 6:3, 6:4
Lovričová (SLO), Meriová (SVK) – HINDOVÁ, KUBÁŇOVÁ 3:6, 0:6