Denní menu, 8.4.2019: Špatný český den. Smitková s Martincovou prohrály v Luganu, Kolář a Šafránek v Itálii

- Filip Lefenda, Jan Vojkůvka

Letošní antuková premiéra čekala na turnaji ve švýcarském Luganu Terezu Smitkovou. Ta v úvodním kole hlavní soutěže vyzvala favorizovanou Belgičanku Van Uytvanckovou, na kterou však tentokrát nevyzrála. Finále kvalifikace na stejném místě nezvládla Tereza Martincová. Na challengeru v Itálii se představili Václav Šafránek se Zdeňkem Kolářem, oba však končí už v prvním kole.

13:00

ŠAFRÁNEK DVAKRÁT ZTRATIL VEDENÍ:  Václav Šafránek (324.), který se příjemně rozehrál v turecké Antalyi, kde před dvěma týdny získal singlový titul, si svou formu do Itálie nepřivezl. Hned v 1. kole padl po třísetové bitvě s Egypťanem Karimem-Mohamedem Maamounem (463.) 6:4, 6:7(4), 3:6. Český tenista přitom vedl ve druhém setu 4:1 a měl šanci duel doservírovat. O podání však v sedmém gemu přišel, sadu prohrál v tiebreaku a nevyužil ani vedení 3:2 s výhodou brejku v setu třetím. – Karim-Mohamed Maamoun (EGY, 463.) x Václav Šafránek (324.) 4:6, 7:6(4), 6:3

13:30

SMITKOVÁ PŘEKVAPENÍ NEDOTÁHLA:  Tereza Smitková (121.) se do hlavní soutěže ve švýcarském Luganu dostala na poslední chvíli jako náhradnice a nemusela absolvovat nevyzpytatelnou kvalifikaci. Jenže v prvním kole narazila na Belgičanku Alison van Uytvanckovou (52.), která na turnaji plní roli čtvrté nasazené. Proti ní odvedla srdnatý výkon, dokonce ve druhém setu dokázala soupeřce uštědřit nepopulárního kanára. Postoupit se jí ale nepodařilo, když ve třetím setu prohrála dvakrát podání a na returnu se prosadila jen jednou. Česká tenistka končí po výsledku 2:6, 6:0, 4:6. – Tereza Smitková (122.) x Alison Van Uytvancková (BEL, 52.) 2:6, 6:0, 4:6

14:30

KOLÁŘ V ITÁLII PADL: Zdeněk Kolář (219.) měl na challengeru v italské Barlettě skvěle rozehraný zápas prvního kola s Laurynasem Grigelisem (289.) z Litvy, ale nakonec s ním prohrál 6:1, 3:6, 5:7. Po vyhraném prvním setu, ve kterém od stavu 1:1 vyhrál pět gemů v řadě, se už ani jednou nedostal do vedení a v obou dalších setech musel soupeře dotahovat. V obou setech sice ztrátu brejku dokázal stáhnout, ale koncovky patřily shodně Litevci.– Laurinas Grigelis (LTU, 289.) x Zdeněk Kolář (219.) 1:6, 6:3, 7:5

Martincová se v Luganu nekvalifikovala
Velmi blízko byla Tereza Martincová (154.) k postupu do hlavní soutěže ve švýcarském Luganu. Česká tenistka v dramatickém třísetovém utkání prohrála s Maďarkou Rekou-Lucou Janiovou (309.) těsně 6:4, 0:6, 5:7. Na antukovém turnaji WTA se tak do hlavní soutěže nekvalifikovala a doufat už může pouze v postup jako případná šťastná poražená.

Samsung Open, Lugano (ženy, SUI, 250 000 USD, antuka)
TEREZA SMITKOVÁ (122.) – Alison Van Uytvancková (BEL, 52.) 2:6, 6:0, 4:6

TEREZA MARTINCOVÁ (154.) – Reka-Luca Janiová (HUN, 314.) 6:4, 0:6, 5:7

Škamlová (SVK), ZARYCKÁ – Listerová (SWE), VORÁČOVÁ 1:6, 3:6

Open Citta Della Disfida, Barletta (muži, ITA, 46 600 EUR, antuka)
Karim-Mohamed Maamoun (EGY, 463.) – VÁCLAV ŠAFRÁNEK (324.) 4:6, 7:6(4), 6:3
Laurynas Grigelis (LTU, 289.) – ZDENĚK KOLÁŘ (219.) 1:6, 6:3, 7:5