21. 1. 2019
Zpravodajství Grandslam

Hra čísel: Trůn je volný! Královnou může být Kvitová i Plíšková

Pozná ženský tenis v pondělí novou světovou jedničku? Po osmifinálových soubojích na Australian Open začíná být tato skutečnost stále jistější. Po vyřazení Simony Halepové zůstaly ve hře hned čtyři tenistky, jež mohou proniknout do čela žebříčku. Hned polovina z nich je přitom české národnosti!

Když Simona Halepová prohrála třísetový duel se Serenou Williamsovou 1:6, 6:4, 4:6, přišla o pořádnou porci bodů za loňské melbournské finále. V aktualizovaném pořadí má jen 5582 bodů. A hned čtyři tenistky ji mohou z trůnu sesadit.

Naomi Ósakaová, Petra Kvitová, Elina Svitolinová a Karolína Plíšková.

Tenistky, jež mohou po Australian Open proniknout na ženský tenisový trůn.

Aby byla situace přehlednější, podívejme se napřed na aktuální pořadí světového žebříčku po započtení všech osmifinálových výsledků.

1. Simona Halepová (ROU) 5582
2. Naomi Ósakaová (JPN) 5460 bude hrát čtvrtfinále
3. Petra Kvitová (CZE) 5420 bude hrát čtvrtfinále
4. Sloane Stephensová (USA) 5307
5. Angelique Kerberová (GER) 4965
6. Elina Svitolinová (UKR) 4940 bude hrát čtvrtfinále
7. Karolína Plíšková (CZE) 4750 bude hrát čtvrtfinále
8. Kiki Bertensová (NED) 4430
---
11. Serena Williamsová (USA) 3406 bude hrát čtvrtfinále
14. Ashleigh Bartyová (AUS) 3285 bude hrát čtvrtfinále
26. Danielle Collinsová (USA) 1729 bude hrát čtvrtfinále
32. Anastasija Pavljučenkovová (RUS) 1520 bude hrát čtvrtfinále

Scénářů, jak se může boj o post světové jedničky vyvinout, je mnoho. Včetně toho, že zůstane na trůnu Simona Halepová. A to v případě, že by Kvitová, Ósakaová a Plíšková vypadly ve čtvrtfinále a Svitolinová v semifinále.

Co potřebují jednotlivé tenistky?

Začněme s Petrou Kvitovou. Ta v aktualizovaném pořadí pronikne do čela žebříčku už v případě vítězství nad Ashleigh Bartyovou ve čtvrtfinále. Jistotu samozřejmě dává pouze titul, ale už případný postup do finále, do něhož by nepostoupily Ósakaová, Plíšková a Svitolinová, by Petře také stačil k premiérovému posunu na první místo.

Svitolinová s Ósakaovou se utkají už ve čtvrtfinále. Vítězka tohoto duelu pak potká v semifinále lepší z dvojice Plíšková/Williamsová. Pokud by se Ósakaová dostala do semifinále a tam narazila na Williamsovou, s níž by prohrála, i tak by figurovala v aktualizovaném pořadí na prvním místě. A zůstala by, pokud by se do finále nedostala Kvitová.

Plíšková se může dostat do čela světového žebříčku v případě postupu do finále, pokud Ósakaová a Kvitová vypadnou ve čtvrtfinále. V opačném případě musí získat premiérový grandslamový titul.

A nakonec je tu Ukrajinka Svitolinová. Pokud by porazila ve čtvrtfinále Ósakaovou a v semifinále přehrála buď Plíškovou nebo Williamsovou, mohla by proniknout do čela žebříčku v případě, že Kvitová nepostoupí do finále. Jinak musí získat trofej.

Podívejme se ještě přehledněji na počet bodů všech čtyř tenistek za postup do semifinále, finále a v případě zisku titulu:

Jméno SF F W
N. Ósakaová 5810 6330 7030
P. Kvitová 5770 6290 6990
E. Svitolinová 5290 5810 6510
K. Plíšková 5100 5620 6320

 

Čeká nás skutečně zajímavý druhý grandslamový týden.

Petra Kvitová Karolína Plíšková Elina Svitolinová Naomi Osakaová

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Klíčové prohlášení guvernéra státu New York! Dostanou pořadatelé US Open zelenou?

Naděje na uspořádání US Open v původním termínu i lokaci je opět o něco větší! Guvernér státu New York totiž prohlásil, že se sportovní události mohou uskutečnit, pokud budou bez…

Plíšková vyhlíží soutěžní zápasy. Na LiveScore Cup se vyloženě těším, hlásí

Již ve středu se v Praze na Štvanici rozběhne tenisový turnaj LiveScore Cup 2020. Největší hvězdou startovního pole je Karolína Plíšková, kterou čeká první soutěžní duel od konce…

Před pěti lety: Šafářová na French Open udolala Šarapovovou. Skalpy jedniček přerušila Serena

Pro Lucii Šafářovou se jednalo o nejlepší grandslamový turnaj ve dvouhře. Během French Open 2015 skolila tři bývalé světové jedničky, bez ztráty setu dokráčela až do finále. Na…

LiveScore Cup 2020: Hrát bude Kar. Plíšková, začíná se ve středu

Od středy do soboty se na Štvanici uskuteční LiveScore Cup 2020. Během čtyř dnů se na turnaji představí šest elitních českých tenistek, které budou hrát ve dvou skupinách.…

Thiem svolává pod Hahnenkamm tenisovou špičku na exhibiční turnaj

Dominic Thiem je po Novaku Djokovičovi dalším tenistou, který uspořádá exhibiční turnaj. Rakouská jednička přivítá tenisové kolegy na akci s názvem “Thiem’s 7” v alpském…

Projekt grandslamu v poušti nejspíš padá. Pořadatelé US Open chtějí vypravit pro tenisty charterové lety

Pořadatelé US Open zůstávají nadále pozitivní s ohledem na uskutečnění grandslamového turnaje v plánovaném termínu od 31. srpna. Informaci potvrdila Stacey Allasterová v rozhovoru…

Další články