25. 4. 2016
Zpravodajství

Sbohem, Bukurešti - vítej, Marbello! Verdasco titulem udělal tečku za rumunským turnajem

Tenisové podniky vznikají a zanikají. Jedna éra končí, aby druhá mohla začít. Něco takového dnes zažili v rumunské Bukurešti, kde po finále mezi Fernandem Verdascem a Lucasem Pouillem udělili poslední zdejší trofej, minimálně na následující dva roky, spíše ale déle.

BRD Nastase-Tiriac Trophy nebo, chcete-li, turnaj ATP World Tour 250 v Bukurešti, bavil místní tenisové fanoušky od roku 1993, kdy sem poprvé nejlepší hráči světa zamířili na tehdejší turnaj ATP World Series. Představil se zde například pozdější vítěz Goran Ivaniševič, slavný chorvatský tenista.

A letos, po dlouhých 23 letech přišla tečka v podobě vítězství Španěla Fernanda Verdasca, rovněž velkého jména tenisového světa, který sice v poslední době odešel z výslunní, ale jak se ukázalo, tak bývalá světová osmička má stále co nabídnout.

Ve finále porazil mladíka z Francie Luca Pouilleho hladce 6:3 a 6:2 a ukončil tím místní turnaj, který se bude stěhovat do španělské Marbelly.

Ohledně stěhování informoval na tiskové konferenci již v průběhu týdne legendární Ilie Nastase, který potvrdil, že Ion Tiriac prodal licenci na konání turnaje španělské Marbelle, která by měla antukový podnik konat rovněž na konci dubna, a to na nejméně dva roky.

Důvody k této změně jsou různé. Od problémů s arénou v Bukurešti po peníze. A jde i o peníze na renovaci místního areálu. To ostatně podotkl i sám Nastase během svého vyjádření před novináři. Dle něho se partner, kterým je Národní banka Rumunska nechce finančně podílet na renovací areálu a Mugur Isarescu, guvernér Národní banky, opustil jeho a Tiriaca ve chvíli, kdy to bylo nejméně vhodné. “Opustil nás po 20 letech a tak je pozdě o něčem diskutovat. Pan Tiriac prodal licenci na dva roky do Marbelly. Nechtěl jsem to ani já, ani pan Tiriac, protože nejvíce na tom tratí děti. Někdo řekl, že Nastase Tiriac Trophy zemřelo příliš mladé, ve 20 letech. A tak to je,” řekl Nastase.

Situace okolo turnaje v Bukurešti je i do budoucna velice nejistá. Isarescu a Národní banka se na renovaci areálu podílet nechtějí, město také ne. “Nevíme kam jít, koho se zeptat. Nevíme, kdo to tu vlastně řídí,” posteskl si Nastase.

 

Startovala tu velká jména

Turnaj v Bukurešti ve své historii přivítal spousty hráčů, kteří v budoucnu patřili a patří mezi výtečné tenisty. Kupříkladu Španěl David Ferrer zde v roce 2002 vyhrál svůj první titul na okruhu ATP a nastartoval tím báječnou kariéru, během níž už nasbíral 26 titulů. O Goranu Ivaniševičovi, jenž tu v roce 1993 triumfoval a o rok později postoupil do finále již byla řeč.

Na titul se tu snažil marně dosáhnout další Španěl, Carlos Moya, který zde byl dvakrát ve finále. Hned třikrát zde triumfoval Francouz Gilles Simon a to v letech 2007, 2008 a 2012. Svého času 20. tenista světa, José Acasuso z Argentiny, tu jednou vyhrál a jednou skončil ve finále.

V Bukurešti se hodně dařilo i českým tenistům. Lukáš Rosol zde v sezoně 2013 slavil triumf na okruhu ATP a o rok později postoupil do finále. V minulé sezoně se pak do finále podíval Jiří Veselý. Ve čtyřhře zde také v roce 2009 triumfoval František Čermák, současný trenér Petry Kvitové.

Od příští sezony se však tyto řady nerozšíří. Sbohem, Bukurešti - vítej, Marbello!

Fernando Verdasco Lucas Pouille

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Return jako z partesu! Asi pomohly zkušenosti z mixu, lebedí si Krejčíková

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Že vytáhlá soupeřka skvěle servíruje, navíc levou rukou? Barbora Krejčíková tenhle fakt vůbec neřešila, ve druhé rundě Australian Open proti…

Italský uragán zase řádil. Proti takové střelkyni jsem ještě nehrála, líčí Martincová

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Aréna Johna Caina je pro české tenistky na letošním Australian Open zkrátka zakletá. Po Petře Kvitové a Kateřině Siniakové neuspěla ve stánku s…

Denní menu, 18.1.2022: Australian Open nabídlo bohatý český den. Rosol na challengeru překvapil nasazenou trojku

Hned šest českých zástupců se představilo v úterý na grandslamovém Australian Open. Někdejší finalistka turnaje Petra Kvitová v prvním kole nenašla recept na Rumunku Soranu…

Australian Open: Vondroušová, Macháč a Bouzková postoupili. Kvitová opět podlehla Cirsteaové

Hned šest českých zástupců bylo v úterý v akci na grandslamovém Australian Open, úspěšnost měli přesně poloviční. Někdejší finalistka turnaje Petra Kvitová v prvním kole nenašla…

Pivo po zápase? Kyrgios netradičně oslavil postup na Australian Open

Nemění se ani s novým rokem. Nick Kyrgios (115.) je zpátky v plné parádě. Na úvod domácího grandslamu neztratil jediný set, po téměř dvou hodinách porazil úspěšného tenistu z…

Lehečka při grandslamové premiéře potrápil Dimitrova: Ve čtvrtém setu jsem byl lepší!

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Ve dvaceti letech si odbyl Jiří Lehečka svou premiéru v hlavní soutěži grandslamového turnaje. Po úspěšně zvládnuté tříkolové kvalifikaci mu…

Další články