15. 7. 2016
Zpravodajství Video

Na Francouze osvědčený recept. Zelený kurt bude zase českou zbraní

K úspěchu je třeba využít všech prostředků. Český tým už poněkolikáté sází v domácím prostředí na osvědčený povrch, který v Třinci podle známé receptury připravil Martin Gross. Ten staví kurty nejenom pro mužský tým, ale také pro ženský výběr při Fed Cupu. Vždy tak dokáže vyhovět všem požadavkům . „Povrch je fantastický, tak jako vždycky,“ pochvaluje si Radek Štěpánek.

Hrát v Třinci na antuce, nebo na tvrdých deskách? To bylo otázka, kterou na jaře řešil kapitán daviscupového týmu Jaroslav Navrátil. Protože poslední venkovní zápas s Francouzi nedopadl na antuce dobře, byla zvolena druhá možnost.

Není se čemu divit – vždyť na tvrdém povrchu pokrytém zeleným nátěrem je český tým až na loňský nezdar dlouhodobě úspěšný. „Kapitán si přál, aby byl povrch stejný, jako měla děvčata na Fed Cupu, nebo o malinko rychlejší,“ odhaluje šéf produkce stavby kurtu Martin Gross.

„Moje úloha je všechno vyměřit a mít jistotu, že povrch bude položen správně,“ pokračuje Gross. „Kurt je složen ze dvou vrstev. První jsou dřevěné desky, na které se poté nanáší speciální nátěr,“ popisuje stavbu povrchu, který by vždy měl co nejvíce odpovídat přání kapitána domácího týmu.

Podle vyjádření hráčů se Martinu Grossovi jeho práce opět povedla na výbornou. Kurt si pochvaluje kromě Radka Štěpánka i Lukáš Rosol, který v třinecké hale zahájí celé čtvrtfinále zápasem proti Jo-Wilfriedu Tsongovi. „Povrch je velice příjemný. Vždycky mi trvalo déle si zvyknout, ale teď jsem se přizpůsobil hned,“ říká Rosol.

Kurt je vždy nejdůležitější součástí práce Martina Grosse, jinak jako šéf produkce musí zvládnout spoustu dalších položek. „Musíme na tenisové utkání připravit celou halu,“ říká uvnitř Werk Arény, kde se Davis Cup hraje vůbec poprvé. V téměř desetileté praxi je to tak pro Grosse úplná novinka.

„Hala je výborně řešená, jenom jsme měli trochu problém všechno do ní napasovat, protože je zatím nejmenší, ve které jsme Davis Cup dělali,“ popisuje. „Jinak jsme tady ale nemuseli měnit prakticky nic. Jenom jsme postavili jednu speciální tribunu, abychom zvětšili kapacitu,“ ukazuje na nové červené sedačky.

V době, kdy dává Tenisovému světu rozhovor, už musí být všechno do puntíku připravené. „Prakticky nic nejde změnit už od prvního oficiálního tréninku, který byl v pondělí v devět hodin ráno,“ říká. I tak se do zbytku týdne příliš nezastaví a řeší veškeré možné potíže a drobné detaily.

„Málokdy mě dokáže něco překvapit. Ale občas se najde věc, se kterou nepočítáte,“ uzavírá právě ve chvíli, když Jiří Veselý symbolicky posílá tvrdé podání jenom pár desítek centimetrů vedle jeho hlavy. Snad to byla pro Martina Grosse tenhle týden poslední nepříjemnost.

Lukáš Rosol Radek Štěpánek

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

WTA Miami: Češky v plné sestavě! Nosková si zahraje o derby, Siniaková může vyzvat světovou jedničku

Nejméně devět českých tenistek se představí v hlavní soutěži prestižního Miami Open, které spadá do kategorie WTA 1000. Velkou premiéru na tisícovce zažije patnáctiletá Brenda…

Česká zlepšení i španělské eskapády. Na světě jsou po dvou týdnech nové žebříčky

Netradičně po dvoutýdenní odmlce došlo v pondělí k aktualizaci žebříčků ATP a WTA. Do popředí toho mužského se po sedmi týdnech znovu vrátil Carlos Alcaraz. Devatenáctiletý Španěl…

Bez ztráty setu. Alcaraz si podmanil Indian Wells a je znovu světovou jedničkou

Turnaj ATP 1000 v Indian Wells ovládl bez ztráty jediného setu Carlos Alcaraz. Devatenáctiletý Španěl přehrál ve finále hladce 6:3 a 6:2 Daniila Medveděva z Ruska, kterému za celé…

Odplata za grandslam! Rybakinová na pátý pokus poprvé vyzrála na Sabalenkovou a ovládla Indian Wells

Vítězkou ženské části prestižního podniku v americkém Indian Wells se stala poprvé v kariéře Jelena Rybakinová. Třiadvacetiletá Kazaška oplatila Aryně Sabalenkové porážku z…

Denní menu, 19.3.2023: Suverénní začátek v Miami! Martincová vyhrála za 73 minut, Muchová ztratila jen dva gemy

Zatímco vrcholí turnaj v Indian Wells, v Miami se v neděli rozehrála kvalifikace další americké tisícovky. Do bojů o hlavní soutěž vstoupily také Karolína Muchová s Terezou…

VIDEO: Jedna výměna za všechna slova. V čem tkví Alcarazova herní genialita?

Dlouhé roky se o něm hovořilo jako o supertalentu, který má před sebou zářnou budoucnost. Ačkoliv je mu teprve 19 let, tato budoucnost se stala jeho současností už v minulé sezoně…

Další články