Australian Open: Nezastavitelná Allertová na grandslamovém maximu! Siniaková končí

- Jakub Slunečko

Denisa Allertová na Australian Open dál pokračuje v neskutečné formě. Česká tenistka opět neztratila ani set a ve druhém kole si poradila s Číňankou Čang Šuaj 6:4 a 7:6(5). Svou krajanku bohužel nenapodobila Kateřina Siniaková, které po slibném začátku podlehla ve třech setech světové čtyřce Elině Svitolinové. Do hry taktéž vstoupili čeští zástupci ve čtyřhře.

Denisa Allertová opět neztratila ani set a na Australian Open si postupem do třetího kola vyrovnala své grandslamové maximum, kterého dosáhla taktéž v Melbourne před dvěma roky.

S Číňankou Šuaj Čang (34. hráčka světového žebříčku) svedla Allertová velice vyrovnanou bitvu. V první sadě si obě tenistky nedokázaly moc úspěšně držet podání, Allertová o něj přišla jako první, ale vždy si ho dokázala bleskově vzít zpět. Nakonec získala rozhodující brejk navíc za klíčového stavu 5:4.

Druhá sada už byla na podání klidnější a set dospěl do tiebreaku. V něm se nejdříve ujala vedení čínská hráčka a vypadalo to, že zápas dotáhne do rozhodujícího třetího setu. To ale Allertová nedopustila. I když prohrávala 1:3 a 2:4, nakonec i díky chybám soupeřky otočila teibreak na 7:5 a postoupila do třetího kola.

„Musím říct, že to byl fakt těžký zápas. Soupeřka je hodně dobrá hráčka a mám z toho úplně skvělý pocit, že jsem to zvládla,“ zářila Allertová po zápase nadšením. „Zase jsem ustála napínavé momenty lépe než soupeřka. Dokonce opět bez ztráty setu, ale už jsem měla namále,“ usmála se česká tenistka, která má i s kvalifikací v Melbourne neskutečnou bilanci 10:0 na vyhrané sety.

Ve třetím kole narazí Allertová na vítězku souboje Magda Linettová – Daria Kastakinová. „Obě hráčky jsou solidní, bude to zase těžký zápas, jako byl teď. Budu se s tím zase muset poprat a třeba to bude opět vítězně,“ řekla Allertová.

Siniaková začala skvěle, skalp favoritky ale nedokonala

Kateřina Siniaková se ve druhém kole postavila těžké výzvě – čtvrté hráčce světa Elině Svitolinové. V prvním setu hrála Siniaková výborně a po jediném brejku celou sadu ovládla poměrem 6:4. Ve druhém setu ale Siniaková hned přišla o podání a favoritka zápasu se dostala do vedení 3:0.

Za stavu 2:5 ze svého pohledu si pak Sinikaová vyžádala přestávku na ošetření, během které dokonce musela odejít do šatny. Po návratu ztratila další gem a druhý set prohrála 2:6. V rozhodující sadě už Svitolinová kráčela jasně za postupem a nakonec Siniakovou porazila 4:6, 6:2 a 6:1.

„Rozhodně jsem neudržela level z prvního setu,“ smutnila Siniaková po zápase. „Je to pro mě velké zklamání. Nasadily jsme hodně vysokou laťku hned od začátku, bylo jasné, že to bude těžké. Ona pak trochu přidala, mně se naopak nedařilo pokračovat v mé hře, proto tak dopadlo,“ vysvětlovala česká tenistka.

Ve dvouhře se Siniaková příště představí na turnaji v Petrohradu, na Australian Open ale bude pokračovat ještě ve čtyřhře. Po boku parťačky Barbory Krejčíkové nejsou semifinalistky French Open 2016 vůbec bez šance. „Singl skončil, tak budu chtít předvést co nejlepší výkon v deblu. Myslím, že na to s Bárou máme, obě do toho dáme maximum.“

Šafářová se Strýcovou hladce do 2. kola deblu

V úvodním zápase soutěže ženské čtyřhry předvedly Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou rychlou záležitost. Češky si poradily s americkým párem Broadyová, Smithová 6:2 a 6:1. Zápas trval pouhých 51 minut. „Chtěla bych s Bárou vyhrát grandslam, určitě by si to zasloužila,“ prohlásila v Melbourne Šafářová.

Sama na chodbě v areálu Australian Open každý den chodí kolem pamětní fotografie, která připomíná její deblový titul z minulého roku s parťačkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou. Ta je kvůli zranění stále mimo hru, Šafářová by tak chtěla na grandslamový titul útočit po boku Strýcové, se kterou už dřív získala třeba bronz na olympiádě v Riu.

Veselý s Jebavým v deblu dohráli

Jiří Veselý s Romanem Jebavým jako jediní čeští zástupci nezvládli vstup do turnaje mužské čtyřhry a po setech 5:7 a 5:7 podlehli švédsko-chorvatské dvojici Robert Lindstedt, Franko Skugor. Český pár si vypracoval na začátku náskok 3:0 a následně byl míček od vedení 4:0.

Pak se ale průběh zápasu otočil a celkem vyrovnanou bitvu pak Lindstedt se Skugorem rozhodli v koncovkách setů. Český pár si za celý zápas nedokázal pomoct ani jedním esem, kdežto soupeři jich nastříleli hned pět. Veselý s Jebavým také předvedli sedm dvojchyb.

„Začali jsme dobře. Za stavu 3:0 a 40:15 jsme prohráli dvě smolné výměny. Pak jsme vedli 4:1, ale potom jsme zahráli špatný gem, oni snížili a chytli se. Od té doby to bylo pořád vyrovnané a my jsme bohužel nezvládli koncovky setů,“ litoval po zápase Jebavý.

Česká dvojice bude letos obhajovat třeba titul z turnaje ATP v Istanbulu. Na grandslamech se Veselému s Jebavým zatím tolik nedaří. Společným maximem zůstává osmifinále z loňského French Open.

Vondroušová s kamarádkou Bellisovou do 2. kola nepostoupily

Do soutěže ženské čtyřhry vstoupila i Markéta Vondroušová, která nastoupila po boku své kamarádky a vrstevnice Cici Bellisové. Česko-americký pár odehrál zápas prvního kola proti dvojici výborných singlistek i deblistek Anastasija Sevastovová, Jekatěrina Alexandrovová.

Proti čtrnáctému nasazenému páru nebyly Vondroušová s Bellisovou daleko od toho, aby se zmocnily prvního setu. S jedním brejkem v kapse za stavu 3:1 měly dva gemboly na 4:1, jenže Sevastovová s Alexandrovovou zabojovaly a stačily si ještě vzít podání zpět. Nakonec předvedly šňůru osmi vyhraných gemů v řadě, která trvala až do stavu 3:0 ve druhém setu.

Následně už se Vondroušová s Bellisovou do zápasu nevrátily a prohrály 3:6 a 2:6.

Sestini Hlaváčková s novou parťačkou grandslamovou premiéru zvládla

Jako první nasazený pár nastupuje do čtyřhry Andrea Sestini Hlaváčková po boku nové partnerky Čan Jung-žan. Dvojice se netají vysokými ambicemi a na Australian Open bude určitě chtít útočit na titul. V úvodním kole turnaje si dnes hladce poradily s čínskou dvojicí Han, Liang 6:3, 6:0. Nasazené jedničky tak postupují do druhého kola, kde je čeká duel s párem Kalašnikovová, Lepčenková.

„Potvrdily jsme role favoritek. Na začátku jsem byla malinko nervozní, ale parťačka mě podržela,“ uvedla po utkání česká tenistka. „Hrála jeden z nejlepších zápasů od té doby, co jsme spolu. Ke konci jsem se cítila mnohem lépe. Bylo příjemné počasí a ideální podmínky na to se do turnaje dostat.“

Rod Laver Arena
Denní část
KATEŘINA SINIAKOVÁ – Elina Svitolinová (UKR) 6:4, 2:6, 1:6
Jana Fettová (CRO) – Caroline Wozniacká (DEN) 6:3, 2:6, 5:7
Rafael Nadal (ESP) – Leonardo Mayer (ARG) 6:3, 6:4, 7:6(4)

João Sousa (POR) – Marin Čilič (CRO) 1:6, 5:7, 2:6
Nick Kyrgios (AUS) – Viktor Troicki (SRB) 7:5, 6:4, 7:6(2)

– Šuaj Čang (CHN) 6:4, 7:6(5)
Petra Martičová (CRO) – Irina-Camelia Beguová (ROU) 6:4, 7:6(3)

Kurt č. 10
Klepačová (SLO), Martínezová Sánchézová (ESP) – Golubicová (SUI), Stojanovičová (SRB) 3:6, 3:6
Fabbiano (ITA), Sela (ISR) – Mirnyi (BLR), Oswald (AUT) 6:7(6), 6:3, 6:7(4)
Bellis (USA), VONDROUŠOVÁ – Alexandrovová (RUS), Sevastovová (LAT) 3:6, 2:6
Kudermetovová (RUS), Sabalenková (BLR) – Cirsteaová (ROU), Haddad Maiová (BRA) 2:6, 2:6

Kurt č. 12
Mariaová (GER), Parmentierová (FRA) – Krajiceková (NED), Kudrjavcevová (RUS) 4:6, 6:1, 3:6
Bouchardová (CAN), Stephensová (USA) – Makarovová, Vesninová (obě RUS) 4:6, 4:6
Nys, Paire (oba FRA) – Gonzalez (MEX), Peralta (CHI) 6:4, 0:6, 6:2
Lučičová Baroniová (CRO), Petkovicová (GER) – Beguová, Niculescuová (obě ROU) 7:6(8), 3:6, 2:6

Kurt č. 13
Polmans, Whittington (oba AUS) – Cabal, Farah (oba COL) 6:7(6), 6:7(4)
Kyle Edmund (GBR) – Denis Istomin (UZB) 6:2, 6:2, 6:4
McIachlan (JPN), Struff (GER) – Kokkinakis, Thompson (oba AUS) 6:4, 6:3
Čan (TPE), SESTINI HLAVÁČKOVÁ – Chan, Liang (obě CHN) 6:3, 6:0

Kurt č. 14
Nikoloz Basilašvili (GEO) – Ruben Bemelmans (BEL) 7:5, 6:1, 6:3
Kičenoková (UKR), Ninomijaová (JPN) – McHaleová, Rogersová (obě USA) 6:7(4), 2:6

Kozlovová (UKR), Putincevová (KAZ) – Olaruová (ROU), Savčuková (UKR) 3:6, 3:6
Atawová (USA), Groenefeldová (GER) – Sharmaová, Woolcocková (obě AUS) 7:6(2), 6:3

Kurt č. 20
Hibinová (JPN), Juraková (CRO) – Mooreová, Perezová (obě AUS) 4:6, 4:6
López, López (oba ESP) – Mergea (ROU), Zimonjič (SRB) 6:2, 6:4
Andujar, Ramos-Viňolas (oba ESP) – Ratiwatana, Ratiwatana (oba THA) 6:4, 6:4
Rodionovová (AUS), Vichljancevová (RUS) – Bondarenková (UKR), Kruničová (SRB) 2:6, 2:6

Kurt č. 22
Delbonis (ARG), Estrella Burgos (DOM) – Marach (AUT), Pavič (CRO) 1:6, 4:6
Gojowczyk, Mayer (oba GER) – Koolhof (NED), Sitak (NZL) 2:6, 1:6
Buzarnescuová (ROU), Irigoyenová (ARG) – Su-wej (TPE), Peng (CHN) 3:6, 5:7
Friedsamová (GER), Van Uytvancková (BEL) – KR. PLÍŠKOVÁ, Vekičová (CRO) 0:5 skreč Friedsamová, Van Uytvancková