Češi v akci: Tři tenisté krok od hlavní soutěže Wimbledonu. Kvitová v Eastbourne končí

- David Soumar

Sítem prvního kola kvalifikace na Wimbledon proklouzla jen pětice Čechů – ta se poprala s další výzvou v podobě zápasů druhého kola. Dál jdou Pavlásek, Štefková a Hlaváčková. Končí Smitková se Šátralem. České barvy se přdstavily i na podniku v Eastbourne. Kvitová do čtvrtfinále neprošla, Plíškové duel se zatím nedohrál.

O hlavní soutěž Wimbledonu už bojují jen dva čeští tenisté. Michalička svůj první zápas v All England Clubu nezvládl a ve druhém kole už musí Jan Šátral a Adam Pavlásek bojovat sami.

Šátral v prvním kole udolal Kickera z Argentiny. Svůj první zápas na trávě dotáhl do vítězného konce už za 48 minut!  Další výzvou pro něj byl Mertens, belgický hráč figurující na 220. místě žebříčku ATP, který v první kole přehrál poměrně snadno Argentince Andreozziho. I nad Šátralem získal první sadu bez větších problémů. Stačil mu k tomu jediný brejk ze třetí hry. Ve druhém setu rodák z Mělníka vedl 4:1, sada ale nakonec dospěla do tiebreaku, kde Čech nevybojoval jediný míč. Do hlavní soutěže ve Wimbledonu se tak Šátral nepodívá a s grandslamem se loučí.

Na Pavláska, který překvapil po výsledku dvakrát 7:5 Laaksonena ze Švýcarska, si brousil zuby King. Hráč z exotického Barbadosu se drží na 265. místě žebříčku a na úvod kvalifikace se pořádně nadřel. Jeho zápas s Chenem se musel rozhodovat až v koncovce super-tiebreaku. Ten King ovládl 10:8. V zápase s Pavláskem mu tak mohly chybět síly. Český tenista za rovnou hodinu zapsal výhru 6:3, 6:4 a pokračuje dál.

Ženy tak úspěšné v prvním kole nebyly, do druhého kola jich neprošla ani polovina. O postup do třetího kola kvalifikace už zabojuje jen Hlaváčková, Smitková.

Barbora Štefková v prvním kole přejela Chorvatku Mrdežovou a čekal ji československý souboj. Do cesty se jí v kvalifikaci postavila Kristína Kučová.  Češka první sadu vyhrála 6:3. Ve druhé sice nedokázala za stavu 5:4 duel doservírovat, ale jednalo se jen o kosmetickou úpravu výsledku.  Štefková je po výhře 6:3 a 7:5 jediný zápas od hlavní soutěže Wimbledonu.

Trio Češek ve středečním porgramu doplnily Andrea Hlaváčková a Tereza Smitková. Obě ve druhém kole narazily na čínské soupeřky – první jmenovaná na Čangovou, druhá na Wangovou. Zatímco Hlaváčková zápas zvládla ve dvou setech, Smitková své soupeřce po bitvě podlehla. Česká bojovnice po hodinové bitvě urvala první set v tiebreaku, následující dva ale ztratila. Do finále kvalifikace se tak – narozdíl od Hlaváčkové, jež oslavila výhru 7:5, 6:1 – nepodívá.

Kvitová v Eastbourne končí

Na programu turnaje v Eastbourne byla ve středu slušná porce zápasů, ne však tak velká jako v úterý. V singlovém turnaji bojovaly jen Karolína Plíšková a Petra Kvitová.

Druhá jemnovaná měla v prvním kole volný los a poprvé se na turnaji představila až proti Babosové z Maďarska. Bitvu zvládla a po úspěchu prahla i proti Kontaové. Po obratu z 2:5 na 7:5 sice urvala první sadu. Následující dvě ale v duelu s domácí hráčkou ztratila, v rozhodujcím setu dokonce nevybojovala jediný gem.

Karolíně Plíškové los do dalšího kola přihrál Japonku Doiovou, která ve třech setech vyřadila Carlu Suárezovou Navarovou. Plíšková nad soupeřkou získala první sadu a vedla 4:3, pak byl ale zápas pro déšť přerušen.

České zastoupení doplňuje deblový zápas dua Peschkeová – Groenefeldová a pár Šafářová – Stosurová. Ten čelil světovým deblovým jedničkám a česko-asutralské duo padlo až v super-tiebreaku 4:10. Do rozhodujícího super-tiebreaku došela i dohrávka duelu mezi Peschkeovou s Groenefeldovou a Klepacové se Srebotnikovou. Výhru 10:6 v něm oslavila Peschkeová s Groenefeldovou.

ATP / WTA

THE CHAMPIONSHIPS, WIMBLEDON (muži, 21 712 000 £, tráva, 2. kolo kvalifikace)

JAN ŠÁTRAL (267.) – Yannick Mertens (BEL, 220.) 4:6, 6:7 (0)

ADAM PAVLÁSEK (117.) – Darian King (265., BAR) 6:3, 6:4

THE CHAMPIONSHIPS, WIMBLEDON (ženy, 21 712 000 £, tráva, 2. kolo kvalifikace)

BARBORA ŠTEFKOVÁ (188.) – Kristína Kučová (SVK, 119.) 6:3, 7:5

TEREZA SMITKOVÁ (225.) –  Kchaj-lin Čang (CHN, 116.) 7:6 (4), 1:6, 2:6

ANDREA HLAVÁČKOVÁ (209.) – Ja-Fan Wang (CHN, 147.) 7:5, 6:1

THE CHAMPIONSHIPS, WIMBLEDON (ženy, 21 712 000 £, tráva, 1. kolo kvalifikace, čtyřhry)

Cepedeová, Pereiraová (PAR/BRA) – Schuursová (NED), VORÁČOVÁ 6:3, 3:6, 3:6

AEGON INTERNATIONAL EASTBOURNE (ženy, 711 778 $, tráva, osmifinále)

PETRA KVITOVÁ (11.) – Johanna Kontaová (GBR, 18.) 7:5, 4:6, 0:6

KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (17.) – Misaki Doiová (JPN, 49.) 6:2, 4:3 přerušeno

AEGON INTERNATIONAL EASTBOURNE (ženy, 711 778 $, tráva, 1. kolo čtyřhry)

Groenefeldová (GER), PESCHKEOVÁ – Klepacová, Srebotniková (obě SLO) 3:6, 6:3, 10:6

ŠAFÁŘOVÁ, Stosurová (AUS) – Hingisová (SUI), Mirzaová (IND) 1:6, 6:2, 4:10