Češi v akci: Úspěšná kvalifikační neděle pro české barvy

- David Schlegel

Všichni čeští tenisté a tenistky v hlavních soutěžích turnajů tohoto týdne již vypadli, a tak bude naše pozornost zaměřena na kvalifikační boje. Ve hře měly české barvy v sobotu tři ženy ve 2. kole kvalifikace na turnaj WTA v Praze, čtyři čeští tenisté se prali o postup do hlavní soutěže ostravského challengeru a na úrovni kategorie futures hráli čeští tenisté především v Maďarsku. Bilanci měli Češi vynikající. V Praze všechny tři Češky vyhrály a v Ostravě měli muži úspěšnost 75 procent.

Na J&T Banka Prague Open předvedla skutečně brilantní představení Tereza Smitková. Američanku Louisu Chiricovou na centr kurtu zasypala vítěznými údery a chvílemi její hra měla parametry jejího wimbledonského tažení v roce 2014, kdy se dostala až do osmifinále. Smitková rozhodně nepřipomínala tenistku, která před tímto turnajem šestkrát v řadě prohrála. Jeden vyhraný zápas posunul její hru na úplně jinou úroveň. "Všimla jsem si, že Petra Kvitová Chiricovou porazila 6:0, 6:0, ale je to talentovaná americká tenistka a vzhledem k mým výsledkům si myslím, že byla před utkáním favoritkou. Hrálo se mi dneska výborně, jsem se svou hrou moc spokojená," vyprávěla Smitková novinářům po zápase. Rozhovor s Terezou Smitkovou si můžete přečíst  ZDE.

S absolutním přehledem postoupila do finále kvalifikace i svěřenkyně trenérky Jany Novotné Barbora Krejčíková. Ta oplatila loňskou porážku Marii Irigoyenové, se kterou loni vyhrála v deblu tři středně velké turnaje, a porazila jí aktivní hrou plnou vítězných míčů 6:1, 6:0. Teď jí v boji o hlavní soutěž čeká Francouzka Virginie Razzanová, která se proslavila skalpem Sereny Williamsové na French Open v roce 2012.

Asi nejlepší tenis dnešního dne byl k vidění na kurtu číslo 1, kde hrála Andrea Hlaváčková s Viktórií Kužmovou ze Slovenska. Zaplněné hlediště sledovalo útočný tenis, spousta vítězných míčů končila přesně na čarách. V závěrečné sadě české tenistce pomohlo šest dvojchyb Kužmové, ale sedmnáctiletá naděje slovenského tenisu rozhodně nehrála jako 422. hráčka světového žebříčku. Rozhodující bitvu o hlavní soutěž Hlaváčková svede s Oceane Dodinovou z Francie. Více o francouzské tenistce ZDE.

Prvním českým postupujícím dne na challengeru Prosperita Open v Ostravě se stal Jaroslav Pospíšil, který bezpečně porazil Slováka Filipa Horanského 6:4, 6:0 a ve finále kvalifikace ho čeká další Slovák Martin Blaško. Ten měl v dosavadním průběhu kvalifikace zatím hodně štěstí. V 1. kole proti němu podával na vítězství v zápase Tomáš Papík a do druhého kola mu nenastoupil druhý nasazený Belgičan Joris de Loore, který si natáhl břišní sval.

Pospíšila vzápětí napodobil Marek Michalička, který si poradil s Brazilcem Eduardo Dischingerem 6:2, 6:4. Michalička tak pomstil krajana Lukáše Dlouhého, který si proti Brazilci vypracoval dva mečboly, ale předvedl také 21 dvojchyb a nakonec prohrál. Michaličku ve finále kvalifikace čeká Němec Peter Torebko. Svou pouť v kvalifikaci naopak skončil Petr Michnev, který podlehl vysoce favorizovanému Slováku Andreji Martinovi 3:6, 2:6.

Dominik Kellovský po obrovském boji vyřadil Francouze Maxime Hamoua 1:6, 7:5, 6:2. Francouz ve druhém setu za stavu 5:4 podával na vítězství v zápase, ale mladý Čech potvrdil, že má v poslední době dobrou formu. V posledním kole kvalifikace ho ale čeká Slovák Andrej Martin, 127. hráč ATP. Tak vysoko postaveného hráče Kellovský ještě neporazil. Původní zpravodajství z turnaje v Ostravě si můžete přečíst  ZDE.

ATP / WTA

Praha  - J&T Banka Prague Open (426 750 USD, 2. kolo kvalifikace)
TEREZA SMITKOVÁ (159.) - Louisa Chiricová (USA, 121.) 6:3, 6:3
BARBORA KREJČÍKOVÁ (192.) - Maria Irigoyenová (ARG, 251.) 6:1, 6:0
ANDREA HLAVÁČKOVÁ (180.) - Viktória Kužmová (SVK, 422.) 6:7 (5:7), 6:4, 6:2

Challengery

OSTRAVA - Prosperita Open (42 500 eur + H, 2. kolo kvalifikace)
MAREK MICHALIČKA (306.) - Eduardo Dischinger (BRA, 798.) 6:2, 6:4
JAROSLAV POSPÍŠIL (488.) - Filip Horanský (SVK, 319.) 6:4, 6:0
PETR MICHNEV (556.) - Andrej Martin (SVK, 127.) 3:6, 2:6
DOMINIK KELLOVSKÝ (690.) - Maxime Hamou (FRA, 360.) 1:6, 7:5, 6:2

Futures

SZEGED (H2, 10 000 USD, 2. kolo kvalifikace)
PETR HÁJEK (1608.) - Dejan Katič (SRB, 889.) 3:6, 4:6
ONDŘEJ KRSTEV (1467.) - Johannes Haerteis (GER, 779.) 6:7 (5:7), 4:1 skreč H.
PAVEL NEJEDLÝ (780.) - Anatolij Petrenko (UKR, 1730.) 6:4, 6:0
VÍT KOPŘIVA (1012.) - David Szintai (HUN, 1703.) 6:4, 5:7, 1:6

HAMMAMET (TUN16, 10 000 USD, 2. kolo kvalifikace)
DANIEL RABAS (-) - Jurgen Briand (FRA, 1867.) 3:6, 2:6

ANTALYA (TUR17, 10 000 USD, 2. kolo kvalifikace)
DANIEL ORLITA (1756.) - Denis Pisarčuk (RUS, -) 6:1, 6:3

GYOR (HUN, 10 000 USD, 1. kolo kvalfikace)
SABINA MACHALOVÁ (-) - Natalia Bělovová (RUS, 1201.) 4:6, 6:2, 6:3
KAROLÍNA NOVOTNÁ (-) - KRISTÝNA HRABALOVÁ (CZE, 1137.) 4:6, 6:4, 6:1
GABRIELA HORÁČKOVÁ (CZE, 1056.) - Vivien Abrahamová (HUN, -) 6:2, 6:2
NIKOLA TOMANOVÁ (CZE, -) - Kristina Miletičová (SRB, 1146.) 7:6 (7:3), 7:6 (7:4)
VERONIKA VLKOVSKÁ (CZE, 971.) - Laura Svatíková (SVK, -) 6:0, 6:4

HERAKLIÓN (GRE, 10 000 USD, finále kvalifikace)
BARBORA MIKLOVÁ (1276.) - Federica Pratiová (ITA, 1146.) 7:5, 7:5

SANTA MARGHERITA DI PULA (ITA, 10 000 USD, 1. kolo kvalifikace)
ANNA MÁRIA KALAVSKÁ (-) - Sarah Stoerbraucková (ITA, -) 6:2, 2:6, 6:3