Zelená, oranžová, modrá... Jaké barvy antuky špiní tenisovým profíkům ponožky?

- Ivo Horký

Antuková sezóna se konečně naplno rozjela! Ženy právě bojují na turnaji v Charlestonu na pomalém povrchu, ovšem pozor: nekloužou se po oranžové cihlové drti, ale po americké zelené verzi antuky. A není to zdaleka jediná výjimka, která je v tenisovém světě k mání!

Pravda, aktuálně pouze charlestonský turnaj WTA Volvo Car Open se hraje na antuce označované dle jejího výrobce Har-Tru. Je o něco rychlejší a kvůli pravidelnějším odskokům prý i spravedlivější než její evropská oranžová "sestřenice". Svoji typickou zelenou barvu získává z rozdrceného čediče, z něhož je vyrobena. V Americe je hojně rozšířená, na jihovýchodě USA tvoří více než polovinu všech rekreačních kurtů!

Samozřejmě zbytek světa si pod pojmem antuka představí něco jiného – klasický oranžový povrch, na kterém se hrají hlavní turnaje na čele s grandslamovým French Open. Je většinou hodně pomalý, dobře se po něm klouže a všem tenistům do jednoho pekelně špiní jejich sněhobílé ponožky.

Ovšem tím antuková barevnost zdaleka nekončí! Velmi vzrušené debaty způsobilo někdejší revoluční rozhodnutí organizátorů turnaje v Madridu hrát podle barvy titulárního sponzora, pojišťovny Mutua, na modré antuce. „Bude to atraktivnější, televizní diváci daleko lépe uvidí žlutý tenisák,“ sliboval i mocný manažer Ion Tiriac, majitel turnaje. Přestože ročník 2012 se na modrém odehrál, "šmoulí" povrch si oblibu hráčů nezískal. Stěžovali si na jeho kluzkost (za což ale sotva mohla barva, jako spíš jeho špatná příprava) a další rok už se zase hrálo na oranžovém.

Nebyl to ale ojedinělý experiment. Mistrovství USA mužů v Houstonu se od roku 2008 hraje ve vínové verzi antuky Har-Tru, mužský challenger v Seville sází na svítivě žlutou. V pařížském areálu Rolanda Garrose před pěti lety obarvili jeden kurt narůžovo, v rámci Ženského dne. Čeho se ještě s antukou dočkáme?

Vynález anglických bratří

Za zakladatele antuky jsou všeobecně považována slavná anglická tenisová dvojčata Ernest a William Renshawovi. Bývalé světové jedničky (Willie vyhrál sedmkrát Wimbledon, Ernest jednou) pravidelně jezdívali na zimu do francouzského Cannes, kde na vlastním travnatém kurtu sami trénovali i dávali tenisové lekce dovolenkářům. Kurt byl ale kvůli prudkému slunci většinou ve velmi špatném stavu, tak bráchy napadlo jej nějak vylepšit. V nedalekém městě Vallauris bylo hrnčířské centrum, tak si odtud vzali vyřazené vadné květináče, rozdrtili je a práškem pak kurt v Cannes vysypali. Výsledkem byli příjemně překvapeni a zrození antuky se tak díky nim datuje od roku 1880.

Víte že...

Slovo antuka pochází z francouzského spojení »en tout cas« znamenající »za všech okolností«, v tomto případě tedy »do každého počasí«.


Galerie