27. 2. 2017
Zpravodajství ATP

Thiem opět šokuje vražedným plánem. Ale vítězí a sní o Roland Garros

Vloni Dominic Thiem zažil průlomovou sezonu. Díky semifinále Roland Garros pronikl do elitní desítky, ale ve druhé polovině roku se fanoušci podivovali nad jeho nebývale nabitým kalendářem. A nutno poznamenat, že po právu. Třiadvacetiletému Rakušanovi na kurtech chyběly síly a nedosahoval očekávaných výsledků. Letos ze svého turnajového tempa neslevil ani v nejmenším, avšak na jeho hře to již není znát. Po triumfu v Rio de Janeiru je opět postrachem favoritů!

Přitom úvod sezony Thiemovi nevyšel zcela podle představ. Jeho sezónním maximem na tvrdém povrchu zůstává čtvrtfinále. A když se chystal do Ria, tak měl za sebou již dvanáct zápasů na pěti turnajích a hrozil mu výpadek z první desítky.

„Turnajový plán byl opravdu šílený. Je to má chyba. Někdy jsou zde osobní důvody, které vás donutí učinit taková rozhodnutí. Například Paul McNamee je turnajovým ředitelem v Sofii, Richard Krajicek v Rotterdamu a Dominic jim vždy přislíbil účast. Navíc má skvělé vzpomínky na loňský turnaj v Riu, tak chtěl hrát i tam. A Acapulco bude čtvrtý turnaj v řadě. Je to otřesný plán,“ vysvětluje nabitý program svého svěřence trenér Günter Bresnik.

Avšak rakouský tenista je schopen zvládat pro jiné hráče vražedné množství turnajů i díky svému kondičnímu trenérovi. Již rok a půl totiž spolupracuje s Alexem Stoberem, který pomáhal i takovým jménům, jakými jsou Pete Sampras, Andre Agassi či Petra Kvitová. „V listopadu 2015 mi Alex sdělil, že je připraven se mnou spolupracovat. Bylo to jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v mé kariéře. Do té doby jsem spolupracoval s několika kondičními trénéry, ale nepovažoval jsem to za tolik důležité. Ale od chvíle, co je se mnou Alex, cítím rozdíl. Jsem mu velmi vděčný,“ pochvaluje si Thiem.

O rakouském mladíkovi se také šíří zvěsti, že absolvuje až nelidsky tvrdé tréninky. To potvrzoval i Philipp Kohlschreiber, který měl tu čest si s Thiemem zatrénovat na Tenerife. „Během své kariéry jsem toho viděl už hodně, ale Dominikův tréninkový režim je šílený,“ říkal po dvanáctihodinové přípravě. „V 8 ráno jsme začali běhat, poté jsme si dali kafe a pokračovali jsme v tréninku. Měli jsme ještě přestávku na oběd a skončili jsme až v 8 večer,“ potvrzuje Kohlschreiberova slova Bresnik.

A krutá příprava se Thiemovi nyní vrací. Turnajem v Riu prošel bez ztráty setu a opět má skvělou pozici pro útok na přední pozice žebříčku. „Získat titul je nejlepší pocit, jaký můžete mít. Kvůli tomu trénujete. Odehrál jsem zde pět velmi dobrých zápasů, obzvláště v semifinále a ve finále proti vynikajícím hráčům,“ oplýval Rakušan po triumfu spokojeností.

Titul v Riu ale vyžadoval jeden velmi nestandardní krok. Dominic Thiem se totiž přesunul z evropských hal na jeden turnaj na antuku, aby od tohoto týdne zápolil opět na betonech. „Udělal jsem totéž, co vloni, kdy jsem se s tím vypořádal dobře. V Acapulcu je pomalejší tvrdý povrch s vysokým odskokem, což mi vyhovuje. Není jednoduché cestovat a zvládat časový posun, ale nyní mi nechybí sebedůvěra a cítím se skvěle,“ vysvětloval netradiční rozhodnutí.

„Tímto turnajem jsem získal hodně sebedůvěry, kterou se mi snad podaří udržet i v následujících týdnech, kdy budu hrát na tvrdém povrchu. Mým hlavním cílem ale nadále zůstává antuková sezona a samozřejmě Roland Garros, kde jsem vloni odehrál skvělý turnaj. Prohrál jsem tam s Novakem Djokovičem a musím říct, že jsem nikdy neviděl někoho hrát tak dobře, jako jeho,“ odhaluje aktuálně devátý hráč světa své plány.

Že by se mohl již letos dočkat výrazného úspěchu, potvrzují i slova dalších tenisových osobností. „Porazil Zvereva, Simona a další skvělé hráče. Mohu vás ujistit, že Dominic je mnohem lepším hráčem než vloni,“ hlásí Thiemův trenér Bresink. „V budoucnu může být světovou jedničkou,“ dodává legenda Roland Garros Gustavo Kuerten.

Dominic Thiem

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Jablonec nad Nisou Open: Vrbenský i Paulson končí, prohráli s nasazenými favority

Jablonecký podnik ITF s dotací 25 tisíc amerických dolarů měl v pátek na programu čtvrtfinále. Mezi nejlepší čtveřici hráčů se neprobil Michael Vrbenský, jenž prohrál s nejvýše…

Sestry Williamsovy, Heninová a teď Šwiateková. Mladá Polka dosáhla na 30. výhru v řadě

Dominance Igy Šwiatekové v posledních měsících je obdivuhodná. Světová jednička ženské dvouhry ve čtvrtek večer vyhrála 30. zápas v řadě, čímž se stala čtvrtou hráčkou ve 21.…

Útok na turnajové maximum zhatilo zranění. Nešlo to, hlesla Muchová

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Česká šikovnost dlouho slavila proti americkým ránám úspěch. Pak ale Karolínu Muchovou přibrzdilo bolavé levé stehno a následně zcela zastavilo…

Soupeř z něj šílel, starosta gratuloval. Unikát Kolář se naplno představil sportovnímu světu

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Říká se, že každý den na grandslamu je nejlepším dnem v kariéře některého tenisty. Velmi blízko tomuto rčení je čtvrtek Zdeňka Koláře na Roland…

Skromný Zdeněk ohromil Paříž! Ze zápasu si vezmu jen to nejlepší, hlásí Kolář

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Zdeněk Kolář odjíždí z Roland Garros jako nečekaný hrdina! Český tenista svedl ve druhém kole monumentální bitvu s loňským finalistou Stefanosem…

Roland Garros: Kolář potrápil hvězdného Tsitsipase. Plíšková senzačně končí!

Pařížský grandslam Roland Garros pokračoval ve čtvrtek zbývajícími zápasy druhých kol hlavních soutěží dvouhry. Karolína Plíšková nestačila na domácí Leolii Jeanjeanovou a s…

Další články