Česká Paříž! Valentová napřed porazila krajanku, pak zkompletovala juniorský double

- Jan Vojkůvka

Tereza Valentová bude vzpomínat na letošní pařížský grandslam zajisté hodně dlouho. Sedmnáctiletá hráčka pražské Sparty totiž dokázala zkompletovat double, když napřed vyhrála finále dvouhry nad Laurou Samson, načež uspěla i ve finále čtyřhry po boku Slovenky Renáty Jamrichové.

Paříž viděla v sobotu velké úspěchy talentované české tenistky. Tereza Valentová, které loni na podzim vysněný grandslamový titul v New Yorku těsně unikl, totiž vybojovala double! Vyhrála jak finále dvouhry, tak finále čtyřhry.

Dopolední finále juniorského singlu nabídlo nebývalou podívanou. Na kurt se totiž poprvé v historii postavily hned dvě české tenistky. Valentová čelila o rok mladší krajance a spoluhráčce ze Sparty Lauře Samson, která rozhodně nebyla bez šancí na finálový úspěch. Valentová však byla nakonec tou úspěšnější, když zvítězila 6:3, 7:6(0) a navázala na Lindu Noskovou a Lucii Havlíčkovou, které v Paříži slavily tituly v letech 2021 a 2022.

Valentová v obou setech dokázala jít do vedení a nutila tím Samson dohánět manko brejků. Přestože se to Samson v obou dějstvích dařilo, tak koncovky sad patřily právě o něco zkušenější Valentové. Ta první set ukořistila po brejku v osmém gemu, jenž potvrdila na svém servisu v deváté hře.

Druhý set nabídl o poznání dramatičtější podívanou. Valentová vedla 3:1, Samson však dokázala ztrátu dohnat a skóre srovnala. Situace se opakovala v jedenáctém a dvanáctém gemu, kdy Valentová nedokázala dopodávat zápas a o osudu druhého dějství musel rozhodnout tiebreak. V něm ovšem sedmnáctiletá Češka dominovala a vyhrála 7:0.

„Myslím, že klíčová byla spíš hlava než samotný tenis,“ vyprávěla po utkání šampionka Roland Garros. „Určitě to bylo víc o mentální stránce. Zápas byl totiž opravdu těžký, protože obě patříme do stejného klubu a občas spolu trénujeme,“ připomněla příslušnost obou finalistek k pražské Spartě.

„Myslím, že jsem začala docela dobře a (Laura) byla trochu nervózní. To jsem ale byla i já,“ usmívala se Valentová. „Pak začala hrát trochu lépe, ale pak jsem se zase zlepšila já. Bylo to jako na houpačce, byl to neuvěřitelný zápas. Říkala jsem si ale, že to zvládnu a musím do toho jít. Tak jsem do toho šla a podařilo se mi vyhrát.“

Valentová se po vítězství a tiskové konferenci odebrala ke krátkému odpočinku, aby načerpala další síly také pro deblové finále. Čekání se nakonec protáhlo zhruba na tři hodiny, načež spolu s Renátou Jamrichovou vyrazily na dvorec. Česko-slovenská souhra pak fungovala dokonale.

Valentová s Jamrichovou se ve finále utkaly s Američankami Tyrou Caterinou Grantovou a Ivou Jovicovou, se kterými v bláznivém utkání plném brejků sice hned čtyřikrát prohrály podání, ale na druhou stranu se hned šestkrát prosadily na returnu. Díky tomu se mohly po 64 minutách boje začít radovat z grandslamového titulu po vítězství dvakrát 6:4.

A pro Valentovou se jednalo o radost dvojnásobnou, protože v tu chvíli zkompletovala pařížský double! Poslední českou juniorkou, která vybojovala na grandslamovém turnaji double, byla právě v Paříži v roce 2022 Lucie Havlíčková.


Galerie