Tříhodinová řež o madridský titul. A že je ženský tenis nudný, rýpla si šampionka

- Jan Vojkůvka

Mutua Madrid Open má za sebou skutečnou tenisovou lahůdku. V sobotním ženském finále svedly Iga Šwiateková s Arynou Sabalenkovou fantastickou bitvu o titul, která se protáhla na tři hodiny a 14 minut. Přestože Sabalenková měla v průběhu třetího setu hned tři mečboly, nakonec se z trofeje raduje Šwiateková, která svou soupeřku udolala 7:5, 4:6, 7:6(7).

„Kdo teď řekne, že je ženský tenis nudný?“ ptala se po utkání unavená Šwiateková s rýpnutím do kritiků, kteří považují ženský tenis za nezáživný. „Gratuluji také Aryně, protože obě jsme dnes předvedly úžasný výkon.“

Sobotní finále bylo reprízou zápasu o titul z roku 2023. Tehdy se z vítězství ve třech setech radovala Sabalenková, která letos toužila po obhajobě a byla jí skutečně blízko. Tak blízko, jak jen člověk může být, měla totiž k dispozici hned tři mečboly. Šwiateková však byla v madridské odvetě tentokrát tou lepší, možná spíš tou šťastnější.

„Nakonec ani nevím, co rozhodlo,“ byla upřímná polská tenistka. „Myslím, že jsme si dnes obě zasloužily vyhrát. Bylo to jen o pár malých bodech v tiebreaku,“ přemítala šampionka.

První set finálového utkání rozhodl brejk Šwiatekové z jedenáctého gemu. Polce se povedlo ve dvanácté hře dopodávat a ujala se vedení 1:0. Ve druhém dějství se ale role obrátily a tentokrát to byla Sabalenková, komu se dařilo drát do vedení na returnu.

Šwiateková sice v průběhu druhé sady dvakrát soupeřku rebrejkla, ale na další úder Sabalenkové už nedostala příležitost reagovat. Běloruska v desáté hře na returnu ukončila prostřední set a poslala souboj o titul do rozhodujícího dějství.

Sabalenkové se povedlo ve třetím setu dostat do vedení 3:1, ale hned v pátém gemu Šwiateková získala ztracené podání zpět na svou stranu. Ve zbytku utkání se už žádná z tenistek na příjmu neprosadila a duel pomaličku dospěl až do rozhodující zkrácené hry, když Sabalenková nevyužila ve dvanáctém gemu na returnu dva mečboly.

Také v tiebreaku se Sabalenková prodrala k jednomu mečbolu, když v dlouhé přetahované vybojovala vedení 7:6. Další tři míčky však šly na konto Šwiatekové, která ve 22 letech vybojovala svůj jubilejní 20. titul na okruhu WTA.

„Měla jsem své příležitosti,“ mrzelo Sabalenkovou. „Neřekla bych, že jsem je nějak propásla nebo promarnila. Byla to od ní prostě neuvěřitelná hra a myslím, že to je lekce, ze které se musím poučit.“

„V takových zápasech je to jen o pár bodech,“ pokračovala. „Když jsem ji ve třetím setu brejkla, měla jsem se víc soustředit na svůj servis, ale zároveň to nebylo tak, že bych jí ho darovala zpátky třeba dvojchybou. Prostě hrála skvělý tenis a rebrejkla mě,“ podotkla Sabalenková, která se od svého triumfu na Australian Open herně hledala, proto z Madridu odjíždí i přes porážku spokojená.

Obě tenistky nemají po finále příliš času na odpočinek. Už příští týden startuje v Římě další antuková tisícovka, na které bude Šwiateková první nasazenou a Sabalenková turnajovou dvojkou.