Los Davis Cupu: Češi jsou v nabité skupině, opět vyrazí do Valencie

- Marek Bartošík

AKTUALIZOVÁNO – Český daviscupový tým se dozvěděl jména soupeřů pro skupinovou fázi slavné týmové soutěže, která se uskuteční v termínu 10. až 15. září. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila zavítá po roce opět do Valencie, kde změří v mimořádně našlapané skupině B síly s Austrálií, Francií a domácím Španělskem.

Jako členové druhého koše měli Češi jistotu, že nemůžou narazit na Nizozemsko, USA ani Finsko. Úterní los pro ně přesto dopadl jedním z nejhorších možných způsobů, když vyfasovali tři velmi dobré týmy.

„Ve Valencii to určitě umíme, ale musím říct, že ta skupina je silná,“ řekl v nahrávce pro média Jaroslav Navrátil. „Všichni soupeři jsou velice kvalitní ve dvouhrách i ve čtyřhrách. Myslím, že nás čeká těžký oříšek. Pojedeme tam s tím, že zkušenosti máme a že nemáme co ztratit.“

Australané se můžou spoléhat na světovou desítku Alexe de Minaura a řadu dalších kvalitních a zkušených hráčů. Protinožci postoupili loni až do finále Davis Cupu, přičemž v napínavém čtvrtfinále udolali Českou republiku poměrem 2:1 na zápasy.

Tradičně silní Francouzi mají v elitní stovce žebříčku 10 tenistů, nejlépe z nich je na tom aktuální světová patnáctka Ugo Humbert. A konečně domácí Španělé budou doufat, že je bezprostředně po US Open na rozdíl od loňského ročníku posílí dvojnásobný grandslamový šampion Carlos Alcaraz.

„Australany známe nejlíp, loni nám chybělo pár míčů, abychom je porazili. Francie má taky velice kvalitní a zkušený kádr. A Španělé budou na domácí půdě taky velice silní. Myslím, že nás bude oproti loňsku čekat Alcaraz. Rozdíly v Davis Cupu jsou opravdu malé, to jsme zjistili v minulém roce. Určitě se budeme moc těšit. Aspoň nám vyšla Valencie a nemusíme letět do Číny,“ zmínil kapitán Navrátil.

Čeští tenisté se loni v září představili v základní skupině právě ve Valencii, kde porazili Španělsko, Jižní Koreu i Srbsko shodně 3:0. Letos se do Valencie vrátí a pokusí se znovu postoupit do play-off, jež se uskuteční od 19. do 24. listopadu ve španělské Málaze. Z každé skupiny proniknou do čtvrtfinále dva nejlepší týmy.

Loňskou základní skupinu ve Valencii i play-off v Málaze absolvovali Jiří Lehečka, Tomáš Macháč, Jakub Menšík a Adam Pavlásek. V letošní i loňské kvalifikaci byl členem týmu ještě Vít Kopřiva.

„Kluci se zatím posunují žebříčkem a hrají dobře. Doufám, že budou hrát dobře až do 10. září a že pojedeme v kompletní sestavě. Tým se hodně posunul, kluci nabyli obrovské zkušenosti. Určitě se nepojedeme zúčastnit, ale budeme bojovat o to, abychom se opět dostali mezi osm nejlepších týmů na světě. Hovoří za nás výsledky z loňského i letošního roku,“ dodal Navrátil.

Základní skupiny Davis Cupu 2024
Skupina A (Boloňa): Itálie, Nizozemsko, Belgie, Brazílie
Skupina B (Valencie): Austrálie, ČESKO, Francie, Španělsko
Skupina C (Ču-chaj): Německo, USA, Slovensko, Chile
Skupina D (Manchester): Kanada, Finsko, Velká Británie, Argentina