Češi v akci: Šafářová končí, Hradecká se Siniakovou si zahrají o titul

Lucie Šafářová se v den svých třicátých narozenin do finále probojovat nedokázala. Na turnaji v Tchaj-Peji se rodačka z Brna nevypořádala se Šuaj Pcheng, se kterou prohrála za necelou hodinu a půl 4:6 2:6. Radost českým fanouškům naopak udělaly Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou, které na stejném podniku postoupily do finále. Barbora Štefková slaví společně s deblovou partnerkou Riko Sawayanagovou titul, když ovládly podnik ITF v Burnie. Na challengeru v Budapešti se zároveň rozjíždí kvalifikace i s českou účastí.

Lucie Šafářová se po vítězství ve čtyřhře na Australian Open představila v sobotu na podniku v Tchaj-peji v semifinále. V boji o finále narazila česká tenistka na Šuaj Pcheng, aktuálně 71. tenistku světa. Ve vzájemných zápasech se lépe dařilo Šafářové, která si v šesti utkáních připsala čtyři výhry.

Úvodní sada prvního semifinále nabídla vskutku zajímavou a pestrou podívanou. Dnes třicetiletá Šafářová nedokázala ve třetím a pátém gemu proměnit celkem sedm brejkbolů a tak v šesté hře přišel trest v podobě ztraceného podání. Rodačka z Brna však rychle zareagovala a okamžitě si vzala servis zpátky. Větší vzruch přišel znovu až v desáté hře, kdy podávala Češka. Ta nejprve odvrátila stav 0:40. To však protihráčku neodradilo, Peng si totiž vybojovala čtvrtý setbol, který tentokrát již využít dokázala. První set tak zamířil na stranu níže postavené hráčky na žebříčku v poměru 6:4.

Další nepříjemná chvíle nastala pro české fanoušky ve čtvrtém gemu druhého setu při podání Lucie Šafářové. Finalistka French Open 2015 ve dvouhře prohrávala 15:40 a ačkoliv první brejkbol dokázala odvrátit, ten druhý po vyhozeném forhendu za základní lajnu už neubránila. V sedmé hře měla Šafářová ještě šanci, v té chvíli si vypracovala při servisu Pcheng brejkbol. Číňanka však v důležité chvíli vytasila dropšot ze základní lajny, kterým tuto hrozbu zažehnala. V následujícím gemu Češka znovu ztratila podáním a tím i celý zápas. Do finále se tak po vítězství 6:4 6:2 probojovala Pcheng, čínská tenistka zde narazí na vítězku utkání Svitolinová/Minellová.

Do finále pětadvacítky v Grenoblu postoupila Markéta Vondroušová, která se vrací k tenisu po více než půlroční pauze. V semifinále jí po prvním setu vzdala další Češka Tereza Smitková. Vondroušová vyhrála letos všechny zápasy, dvanáct ve dvouhře a čtyři ve čtyřhře. Kvalifikantku Vondroušovou čeká ve finále šestá nasazená Ruska Anna Blinkovová, která na turnaji ještě neztratila ani set.

Ve finále patnáctky ve skotském Glasgowě nastoupí zítra Petra Krejsová, která dokázala otočit zápas s Němkou Wachaczykovou. Od stavu 4:6, 5:4 už soupeřka neuhrála ani game. V závěrečném gemu se hrálo čtrnáct míčku, ale dvaadvacetiletá Němka se kanáru neubránila. Osmičku turnaje Petru Krejsovou čeká ve finále nenasazená Holanďanka Bibiane Schoofsová. Krejsová spolu s Rumunkou Andreiovou pak prohrály ve finále čtyřhry s prvním nasazeným párem Raeová, Smithová z Velké Británie 3:6, 2:6.

WTA

Taiwan Open (ženy, 226 750 USD, tvrdý povrch)

LUCIE ŠAFÁŘOVÁ (55.) [WC] - Šuaj Pcheng (CHN, 71.) 4:6 2:6

Hibinová, Čang (JPN, CHN) - HRADECKÁ, SINIAKOVÁ  3:6 4:6

Challenger

Budapešť (muži, 64 000 USD, tvrdý povrch, 1. kolo kvalifikace)

Matthew Kandath (USA) [WC] - PETR MICHNEV (291.) [5]  3:6 3:6

PAVEL NEJEDLÝ (613.) - Jevgenij Karlovskij (RUS, 439.) 3:6 0:6

DAVID POLJAK (680.) - Fabian Marozsan (HUN) [WC] 6:0, 7:5

Caterpillar Burnie International (ženy, 60 000 USD, tvrdý povrch, finále čtyřhry)

Baiová, Wongteanchaiová (AUS/THA) - Sawajanagiová, ŠTEFKOVÁ (JPN/CZE)  6:7(6) 6:4 7:10

Engie Open De L'Isere, Grenoble (ženy, 25 000 USD, tvrdý povrch - hala, semifinále dvouhry)

TEREZA SMITKOVÁ (180.) [4] - MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (395.) [Q]  4:6, skreč Smitková

Aegon GB Pro Series, Glasgow (ženy, 15 000 USD, tvrdý povrch - hala)

Julia Wachaczyková (GER, 368.) [3] - PETRA KREJSOVÁ (424.) [8] 4:6 6:4 6:0

Raeová, Smithová (obě GBR) [1] - Andreiová, KREJSOVÁ (ROU/CZE)  6:3, 6:2

Šarm Aš-Šejch (muži, 15 000 USD, tvrdý povrch, 1. kolo kvalifikace)

Michal Lušovský (-) - Nathan Eshmade (AUS, 1197.) 2:6, 3:6

Rudolf Ščudlík (-) - Šerif Sabry (EGY, 867.) 0:6, 1:6

Jan Zedník 1597.) - Olexij Kolisnyk (UKR, 1162.) 3:6, 7:6(6), 3:6

Martin Trefný (-) - Vladyslav Lobak (UKR, 1865.) 2:6, 1:6

Martin Šimeček (-) - Jurgen Briand (FRA, 1348.)  6:2, 1:6, 0:6