Příprava vrcholí. Menšík poprvé trénoval, Pavlásek vzpomíná na vítězný debut proti kapitánovi soupeře

- Jan Vojkůvka, Marek Bartošík

Český daviscupový tým se ve španělské Málaze i v neděli poctivě připravuje na blížící se čtvrtfinále proti Austrálii. Do zápasu, který se bude hrát ve středu, by mohli zasáhnout i Jakub Menšík s Adamem Pavláskem, kterým fungovala souhra během zářijové základní skupiny ve Valencii. Právě Pavlásek je jediným hráčem ze sestavy Jaroslava Navrátila, který už v Davis Cupu dokázal na Australany vyzrát.

Nejzkušenějším hráčem v českém daviscupovém týmu je deblista Adam Pavlásek. Ten jako jediný ze současného kádru také zažil měření sil v mužské týmové soutěži proti Australanům. Hrál proti nim v roce 2015 v Ostravě v rámci prvního kola Světové skupiny.

Na kurt se tehdy vypravil spolu s Jiřím Veselým za stavu 0:2 k sobotní čtyřhře, ve které Češi udolali Sama Grotha a Lleytona Hewitta 1:6, 7:6, 3:6, 7:6 a 6:2. Přestože český tým tehdy prohrál 2:3 na zápasy, pro Pavláska se jedná o krásnou vzpomínku, protože tehdy hrál v Davis Cupu poprvé.

„Můj daviscupový debut byl právě proti Austrálii v Ostravě. Porazili jsme tam současného kapitána Hewitta s Grothem. Vzpomínám na to v dobrém i ve špatném, protože nás porazili. Teď je správná doba jim to vrátit. Rád bych Hewittovi ukázal to samé jako v roce 2015,“ řekl bojovně naladěn.

Moc dobře však ví, že snadné to nebude. Pokud by měla ve středečním čtvrtfinále rozhodovat čtyřhra, na druhé straně kurtu bude stát velmi silný pár Matthew Ebden, Max Purcell. „Ebden, Purcell je tady (v Málaze) jeden z nejlepších párů spolu s Holanďany. Debl bude hodně těžký, ale budu fandit klukům, aby to třeba ukončili už po singlech. To bych byl úplně nejradši,“ dodal s úsměvem.

Menšík se zapojil do tréninku
Zatímco se několik hodin denně svěřenci kapitána Navrátila připravují na čtvrtfinále proti Austrálii, ve volných chvílích relaxují u partie šachů, případně hraním na PlayStationu. Na monotónnost přitom není v Málaze ani pomyšlení. V neděli oživil trénink Jakub Menšík, který doplnil kádr českého týmu v sobotu večer a zapojil se do přípravy.

„Dorazil jsem včera na týmovou večeři, cesta i povinnosti klaply. Zabydlel jsem se a dnes jsem s klukama potrénoval. Povrch se mi zdá stejný jako ve Valencii, je rychlejší, což je mi bližší,“ hodnotil první dojmy osmnáctiletý tenista. „Cítím se tady komfortně. Na turnajích, které jsem odehrál v posledních týdnech, byly spíše pomalejší betony, takže je to pro mě příjemnější změna.“

Na Davis Cupu ve Španělsku zakončí se svými kolegy z reprezentace dlouhou a náročnou sezonu, ve které se snažil najít jakýkoliv prostor k odpočinku, aby se neutavil. „Sezona je strašně dlouhá. Začal jsem ji hned 1. ledna v Bangkoku. Když se ohlédnu, je to moc dlouhá doba, turnajů byla spousta. Některé povedené, některé méně povedené, ale to je tenis. Není to jen o tom, že se celou sezonu daří,“ přemítal nad tím, jak by uplynulý ročník zhodnotil.

„Odpočinek v průběhu sezony je důležitý, s týmem jsme se snažili vybrat turnaje tak, aby mezi ně byl vpasován odpočinek. Počet turnajů i zápasů jsme zvolili nejlépe, jak to šlo. Sezonu hodnotím velice kvalitně,“ dodal vítěz challengeru v Praze a účastník třetího kola US Open.


Galerie