Na účtu měl posledních pár stovek. Už se opět můžu soustředit na hru, libuje si nejlepší Ind

- Filip Lefenda

Indický tenista Sumit Nagal se v jednom z nedávných rozhovorů rozpovídal o financích v profesionálním tenisu. Zmínil, že pro hráče, kteří nefigurují v elitních patrech žebříčku, může jít o velice nákladný sport. Vítěz čtyř challengerových titulů, jenž je jedničkou své země, před měsícem přiznal, že mu na bankovním účtu zbývá posledních 900 eur.

„Základem je zajistit si rozpočet na trenéra. Pokud ho máte, je dobré mít i kondičního trenéra. Když zbydou peníze, uvažujete o fyzioterapeutovi. Někteří tenisté cestují po světě dokonce s lékaři. Vše záleží na tom, jak velkým rozpočtem disponujete,“ popisoval šestadvacetiletý Nagal v interview pro Times of India.

„Utratit lze v tenise cokoliv. Existují trenéři, kteří vás budou stát týdně dva nebo tři tisíce eur. A stejně tak jsou tací, kteří si vezmou sedm tisíc týdně. Vše se odvíjí od toho, kolik si můžete dovolit utratit. Trenéři nejlepších dvaceti hráčů světa si týdně účtují přes deset tisíc eur,“ poukázal aktuálně 170. singlista žebříčku ATP, jehož maximem je 122. místo.

Coby hráč druhé stovky žebříčku objíždí především challengery, ty letošní v Římě a Tampere ovládl. Občas si zahraje kvalifikaci podniku ATP nebo grandslamu. V říjnu zkusil Nagal štěstí na tisícovce v Šanghaji, do hlavní soutěže ale po porážce s Australanem Savillem neprošel. Přáno mu nebylo ani na probíhající halové pětistovce v Basileji, kde padl rovněž v úvodním kole kvalifikace ve třech setech s Němcem Köpferem.

„Jedna sezona mě ročně stojí 120 až 180 tisíc dolarů (přibližně 2,8 až 4,2 milionu korun),“ přiznal Nagal. Podle dostupných informací letos tenisem dosud vydělal něco málo přes 96 tisíc dolarů.

Během minulého měsíce sdílel Nagal na svých sociálních sítích stav svého bankovního účtu. Zbývalo mu na něm posledních 900 eur. Příspěvek se stal zejména v jeho zemi virálem, což upoutalo pozornost společnosti Gatorade, s níž podepsal sponzorskou smlouvu. Účastník letošního ročníku libereckého challengeru vyinkasoval rovněž finanční podporu domácí tenisové asociace ve výši téměř 6 tisíc eur.

„Nyní se opět můžu soustředit jen na svou hru. Snažím se co nejlépe připravit na nadcházející turnaje a pokusím se úspěšně zakončit sezonu,“ pochvaluje si Nagal, jenž se chce po neúspěších v kvalifikacích vrátit v listopadu zpátky na challengery. V první polovině příštího roku by konečně rád pronikl do první stovky žebříčku.