Ocenění Djokovičovy kariéry? Ředitel Australian Open má velké plány, má to ale háček

- Jan Vojkůvka

Ředitel Australian Open Craig Tiley, jenž je zároveň šéfem asociace Tennis Australia, si je moc dobře vědom významu, který má Novak Djokovič pro melbournský grandslam. S deseti tituly je ostatně rekordmanem Australian Open. Nejlepšího tenistu historie by rád v budoucnu také významně ocenil, když by podle něho bylo vhodné, aby se po něm jmenoval některý z dvorců či jiné zařízení v Melbourne Parku.

Úspěšnějšího tenistu Australian Open ještě nepoznalo. Deset titulů na tamním grandslamu je absolutní rekord mezi singlisty nejen v open éře, ale v celé historii tohoto turnaje. Craig Tiley věří, že by se měl Djokovič za své úspěchy ocenit i dalším způsobem.

„Určitě bych byl zastáncem, kdyby se neuvěřitelné úspěchy, kterých Novak Djokovič tady v Austrálii dosáhl, nějakým způsobem ocenily. Například pojmenováním arény,“ podotkl Tiley.

Ke své smůle však nemá on, ani Australian Open, dokonce ani Tennis Australia právo kurty či jiná zařízení v Melbourne Parku pojmenovávat. Toto právo náleží Melbourne Tennis Centre, respektivě vládě státu Victoria, která své prostory pro pořádání Australian Open pronajímá.

„Pojmenování arény není v mé kompetenci a nemůže to rozhodnout ani národní svaz. Narozdíl od Wimbledonu, Roland Garros a US Open nevlastníme areál, ve kterém se hraje,“ poodhalil Tiley. V současnosti se v tenisovém centru jmenují dva stadióny podle australských tenisových legend Rodu Laverovi a Margaret Courtové.

„Naše zařízení vlastní viktoriánská vláda a my si od nich areál pronájímáme. Máme štěstí, že vláda do areálu investuje peníze, nicméně my ho nevlastníme,“ zopakoval ředitel Australian Open, jenž ocenil, že infrastruktura areálu se díky státním penězům a ziskům z pronájmu neustále rozvíjí. Zároveň to ale znamená, že pořadatelé turnaje nemají možnost o věcech v Melbourne Tennis Centre rozhodovat.

Ředitel turnaje zároveň připustil, že by Tennis Australia v budoucnu ráda získala nad areálem větší kontrolu, aby pak měl svaz možnost pořádat tenisové akce v Melbourne Parku častěji.

„V současnosti se nastěhujeme do areálu někdy mezi zářím a prosincem, abychom vše připravili na turnaj, a v polovině února se zase odstěhujeme. Pak se v areálu pořádají koncerty a tak,“ vysvětloval Tiley. „Přáli bychom si, abychom v budoucnu areál vlastnili, protože si myslíme, že bychom mohli mít více kreativity při pořádání více tenisových akcí v průběhu roku,“ dodal.