Co to připravili za kurty? Brit se zlobí na ITF, chce více respektu pro hráče

- Jan Vojkůvka

Kurty v americkém Albuquerque a pořadatelé tamní akce pod hlavičkou ITF a USTA jsou pod palbou velké kritiky. Tvrdý povrch, na kterém se tento týden turnaj pořádá, ještě včera neměl vůbec žádný odskok. Jak mají v takových podmínkách tenisté hrát, je skutečně záhadou.

Třiadvacetiletý Finn Bass je tenistou, který se svým sportem prozatím spíš baví. Figuruje až ve druhé tisícovce a nejvýše byl na 756. pozici. Obráží tak malé turnaje ITF a o výdělcích ani nemá cenu hovořit. Je totiž v těžkém mínusu.

I proto se tenisu v posledních letech více věnuje na univerzitě, a teprve až zakončí studium na Baylor University ve Spojených státech, rád by se ještě pokusil na okruhu prosadit.

Přesto si sem tam zajede na nějakou akci pod hlavičkou ITF, pokud mu to nabitý program univerzitního tenisu a studia dovolí...

Když ale tento týden dorazil na patnáctku v americkém Albuquerque, nestačil se divit, jaký povrch ITF pořadatelům schválila. Na sociální sítě umístil sérii videí, na kterých je vidět, že míček se k povrchu doslova lepí a nemá prakticky žádný odskok. Na tento problém se rozhodl upozornit, aby tím zdůraznil, v jakých podmínkách musí hrát mladí tenisté, kteří investují své peníze, aby se třeba jednou dostali do širší světové špičky. Do té totiž vede cesta právě přes takové malé turnaje.

„Dělejte to lépe,“ vyzval nejen ITF, ale i americkou asociaci USTA. „Na turnaji M15 v Albuquerque jsou naprosto nepřijatelné podmínky. Evidentně je vidět, že kurty nejsou v žádném případě hratelné. Absolutně žádný respekt nebo péče o blaho hráčů a o to, kolik peněz utrácíme, abychom hráli na těchto turnajích,“ zlobil se Bass.

V komentářích pod svým příspěvkem pak odhalil, že turnaj není možné pořádat na tréninkových dvorcích, protože jsou hrbolaté a jsou na nich praskliny, což je nebezpečné pro zdraví hráčů. Kvalifikace se sice podle Basse hrála v hale, nicméně hlavní soutěže dvouhry a čtyřhry se mají hrát na těchto nepříliš vhodných kurtech.

Ať už pořadatelé turnaje situaci vyřeší jakkoliv, zůstává otázkou, jak vůbec mohli mít povoleno takový povrch na profesionální turnaj připravit. Ač se jedná o turnaj nejnižší kategorie, vůči tenistům, kteří na vlastní náklady přicestovali do amerického Albuquerque, je to skutečně neuctivé.