Finance v tenise? Je to selhání, chci bojovat za lepší podmínky, prohlásil Djokovič

- Daniel Tichý, Marek Bartošík

Světová jednička Novak Djokovič se v nedávném rozhovoru pro ESPN rozpovídal o finanční situaci na okruhu. Podle něj je nedůstojné, aby se tenisem uživila tak malá část hráčů. Spoluzakladatel Asociace profesionálních tenistů (PTPA), který si tenisem vydělal v přepočtu více než čtyři miliardy korun, tak pokračuje v boji za důstojnější život svých méně úspěšných kolegů.

Žijící legenda a pro některé nejlepší hráč tenisové historie. I tak by se dal stručně popsat vítěz 24 grandslamů Novak Djokovič. I v této sezóně si dokázala světová jednička připsat tři grandslamové tituly ze čtyř.

Šestatřicetiletý Djokovič v nedávném rozhovoru promluvil o tíze uživit se tenisem. „Je selháním našeho sportu, že si méně než 400 hráčů dokáže vydělat na živobytí,“ uvedl rodák z Bělehradu.

Srbskou legendu podpořila i světová sedmička Uns Džábirová. „Přesně, jak řekl Novak. Tenis je třetí nejsledovanější sport na světě a pouze pár hráčů se jím dokáže uživit,” zdůraznila.

Fenomén Djokovič dále zavzpomínal na své nelehké začátky. „Byl jsem v jejich kůži, chápu ten boj. Chápu potíže s placením nákladů. Pokud nemáte podporu federace, což 90 procent hráčů nemá, je to těžké,“ sdělil.

Veleúspěšný tenista srovnal tenisové výdělky s týmovými sporty, jako příklad použil basketbalovou NBA. „Když jste v týmovém sportu, máte garantovaný plat, trenéry a oblečení. Vše je uspořádané. V tenise nejsou jisté zisky, hráči si musí platit trenéry, fyzioterapeuty a také samozřejmě cestování, a to bez jistoty zisku,” vyjmenoval.

„Je pro mě nelogické, že jsme se v tomto směru za posledních dvacet let neposunuli. Pro náš sport je to neúspěch. Teď mám vliv, mám moc a chci bojovat za lepší podmínky,“ odhodlaně doplnil Djokovič.