Čtvrtfinále potvrzeno! Obrovský úspěch, jásá kapitán Navrátil. Koho nasadí na Srby?

- Marek Bartošík

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z VALENCIE – Co bylo po výhrách nad Španělskem a Jižní Koreou velmi pravděpodobné, se v pátek změnilo v jistotu. Český daviscupový tým si zahraje poprvé od roku 2016 čtvrtfinále slavné týmové soutěže! Rozhodující krok pro český postup ze základní skupiny ve Valencii učinil poněkud paradoxně Srb Laslo Djere, který zvítězil nad Španělem Albertem Ramosem Viňolasem.

„Jsem velice rád hlavně za kluky, protože je to mladý tým. Odjížděli jsme sem s tím, že se pokusíme udělat nějaký výsledek. A porazili jsme Španělsko i Koreu 3:0, což je obrovský úspěch,“ reagoval na potvrzení postupu kapitán Jaroslav Navrátil.

„Tým teď šlape a myslím, že má obrovskou budoucnost. Nemáme co ztratit, postoupili jsme. A jestli to bude z prvního nebo druhého místa, je nám jedno. Bude jenom na nás, jak se s tím popereme v Málaze,“ prohlásil šéf české lavičky.

Ještě před misí v Málaze čeká na partu kolem Jiřího Lehečky sobotní duel se Srby, za které by měl nastoupit i nejlepší tenista planety Novak Djokovič. Kromě Lehečky půjde do akce také osmnáctiletý Jakub Menšík, jenž si poprvé vyzkouší dvouhru v Davis Cupu.

„Do zápasu jdeme s pokorou, ale zároveň ho jdeme vyhrát. Kluci jsou nahoře a věří si. Jirka Lehečka už letos hrál s Alcarazem, teď si to vyzkouší proti Djokovičovi. Kuba Menšík bude mít premiéru, zaslouží si to,“ uvedl Navrátil, který nechá odpočívat unaveného hrdinu Tomáše Macháče.

Ozdobou česko-srbského duelu by mělo být premiérové měření sil mezi týmovými jedničkami Djokovičem a Lehečkou. Tenisté spolu už vícekrát trénovali, ostrý mač je ale zcela něco jiného.

„Jirka se hlavně nesmí bát toho, že na druhé straně stojí Djokovič. Když si to uvědomí, bude to horší. Musí hrát agresivní tenis a dobře servírovat. A povrch, který tady je, tomu nahrává. Myslím, že tady se rozdíly zužují,“ analyzoval Navrátil.

Český tým už na fenomenálního Djokoviče, jenž do Valencie přicestoval teprve před dvěma dny, v aréně Pabellón Fuente de San Luis narazil. A z vyjádření všech přítomných lze pozorovat, že srbský matador si svým jednáním získává značnou úctu.

„Přijel sem reprezentovat Srbsko po takovém úspěchu na US Open, takže to není stoprocentní, ale dvousetprocentní profík. Když jsem viděl jeho tréninky, věnoval se i čtyřhře. Chová se normálně, dokonce chválil celý český tým, že máme perspektivní hráče a zkušeného kapitána, což mě potěšilo, a také Pavla Koláře, výborného fyzioterapeuta. Ale teď bude hrát proti nám a bude nás chtít porazit,“ zmínil Navrátil.

Djokovič se dobře zná i s profesorem Kolářem, který je s českým daviscupovým týmem ve Valencii. O drobnou epizodu z tréninku srbské hvězdy se podělil mluvčí českého týmu Karel Tejkal.

„S Pavlem Kolářem jsme šli kolem tréninkových kurtů. Djokovič uviděl Pavla, dohrál výměnu a šel ho přes celý kurt pozdravit. Objal se s ním, zeptal se ho, jak se má a Pavel mu pogratuloval. Řekl hodně štěstí a šel pokračovat v tréninku. Je to taková drobnost, ale co řekl na tiskovce, platí i v soukromí, kde nebyly žádné kamery,“ prozradil na závěr Tejkal.