Role zelenáče je pryč! Menšík exceluje v šachu a poukazuje na velké šance Čechů

- Marek Bartošík

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z VALENCIE – Na únorové kvalifikaci Davis Cupu v Portugalsku byl Jakub Menšík ještě týmovým zelenáčem, o sedm měsíců později už je podstatně zkušenějším tenistou. Na nedávném US Open dokráčel z kvalifikace senzačně až do třetího kola hlavní soutěže a v žebříčku ATP se vyšvihl na 151. místo. Teď chce osmnáctiletý Menšík s partou kolem kapitána Jaroslava Navrátila uspět i v základní skupině slavné týmové soutěže.

Ve středu Španělsko, ve čtvrtek Jižní Korea a v sobotu Srbsko. Takový je hrací plán českého daviscupového výběru v základní skupině C, která se koná ve španělské Valencii. V aréně Pabellón Fuente de San Luis, jejíž kapacita činí 9000 míst, může zasáhnout do bojů i teenager Jakub Menšík.

„Všichni se cítíme dobře: herně, mentálně i fyzicky. V přípravě jsme využili maxima, i když program byl na kurtu i mimo něj náročný. Jsme všichni dobře připravení,“ hlásil v úterý krátce po poledni Menšík.

Jak se vám zatím pozdává prostředí ve Valencii?
Moc se nám tady líbí. Je poznat, že jde o finálový turnaj Davis Cupu. Centrální kurt, všechny šatny a prostory jsou pěkné a moderní, cítíme se tady velice komfortně.

Co soudíte o povrchu?
Tréninkové kurty jsou tady pomalejší než centrální dvorec. Včera i dnes jsem na něm hrál a je hodně rychlý. Myslím, že nám všem bude vyhovovat. Určitě se moc těším a nemůžu se dočkat.

Rychlejší podmínky by vám měly sedět více než domácím Španělům. To je trochu paradox, že?
Je to zajímavé, protože většina Španělů jsou antukáři a mají raději pomalejší povrchy. Oni samozřejmě mají obrovskou kvalitu, ale myslím, že karty hrají pro nás. Díky povrchu se naše šance zvyšují.

Co si myslíte o vyhlídkách českého týmu na postup ze skupiny do čtvrtfinále?
Myslím, že naše šance jsou veliké. Jsme relativně nová krev. Netroufám si říct, že to je nová éra, ale máme velký potenciál a společně můžeme dokázat velké věci. Ať už teď, nebo v budoucnu. Budeme makat.

O kolik se od kvalifikace proti Portugalcům změnila vaše role v týmu?
V Portugalsku jsem byl jako zelenáč na okoukávačku, abych si všechno zažil. Teď je situace odlišnější, můžu nastoupit skoro do každého zápasu. Tím se ale moje mentální rozpoložení nemění, jsme tady jako tým. Všichni jsou skvělí, máme dobrou náladu.

Čím vyplňujete volný čas?
Každý den jsme se kvůli spoustě povinností dostali na hotel až v pozdějších hodinách. Stejně jako v Portugalsku se snažíme odreagovávat u karetních her, kostek nebo šachů.

Jak vám jdou šachy?
Zatím jsem neporažen! Partií sice moc nebylo, ale celkem si věřím. (usmívá se)

V pondělním žebříčku ATP jste se objevil na 151. místě, před rokem jste byl na konci šesté stovky. Jak vnímáte tento progres?
Nedíval jsem se, ale někdo mi o tom psal. Je to určitě pěkný posun a motivace dál. Kdyby mi to někdo řekl minulý rok nebo na začátku letošního, určitě bych to bral všemi deseti.

Máte už předběžný plán do konce sezony?
Po Davis Cupu si dám týden volno a budu trénovat v Prostějově. Pak odjedu na štaci tří nebo čtyř challengerů a uvidím, jak se mi bude dařit, protože pořád bojuju o Next Gen ATP Finals (Menšík je v aktuálním pořadí pro Turnaj mistrů do 21 let čtrnáctý, pozn. red.). Byl by to pěkný závěr sezony, ale kvalifikovat se je náročné, protože tam jsou ještě o tři roky starší borci.


Galerie