Znovu skalp světové dvojky a posun mezi elitu! Loni jsem byla ve třetí stovce, září čerstvá členka Top 10

- Jan Vojkůvka

Je to sezona plná životních úspěchů Karolíny Muchové! Byla poprvé ve finále grandslamu, poprvé se prodrala do finále turnaje WTA 1000 a poprvé pronikne mezi absolutní smetánku ženského tenisu. Vítězstvím 6:7(4), 6:3 a 6:2 nad světovou dvojkou Arynou Sabalenkovou v semifinále turnaje v Cincinnati si totiž zajistila premiérový posun do první světové desítky.

Bylo to pořádné drama, které se ale od své druhé poloviny zcela překlopilo na stranu české tenistky. Muchová první set nedokázala dopodávat, když otočila z 1:4 na 5:4, a ztratila ho v tiebreaku. Jasně ale pocítila, že Sabalenková je opět hratelná.

„Řekla bych, že to bylo podobné jako před pár měsíci v Paříži, mohlo to dopadnout jakkoliv,“ podotkla Muchová. „Byl to ryzí boj. Jsem ráda, že jsem postoupila. Dostat se do prvního finále na tisícovce je skvělý úspěch,“ poznamenala.

Ve druhém a třetím setu navíc Muchová nenabídla soupeřce ani jeden brejkbol. Vyhrála zbytek zápasu 6:3, 6:2 a mohla začít slavit nejen postup do finále, ale také jistý posun na 10. místo světa!

„Loni jsem byla dokonce mimo druhou stovku, takže je to neuvěřitelné,“ zářila česká tenistka, která na začátku září 2022 klesla na 231. místo světa. Do nové sezony pak vstupovala jako 151. hráčka žebříčku. „Vždycky jsem doufala a věřila, že tam nahoře můžu být, ale člověk nikdy neví,“ připustila.

„V minulosti bylo moje zdraví velkým problémem. Vždycky mě to zastavilo. Jsem vážně šťastná, jak to teď je. Do konce života mohu říkat, že jsem byla mezi deseti nejlepšími tenistkami na světě. Je to obrovský milník,“ usmívala se na všechny strany.

V nedělním finále si Karolína Muchová zahraje se světovou sedmičkou Coco Gauffovou. Ta pro změnu ve třech setech pokořila světovou jedničku Igu Šwiatekovou. „Myslím, že jsme spolu ani nikdy netrénovaly,“ přemýšlela Muchová, která bude v prvním vzájemném klání papírovou outsiderkou.

„Skvěle se pohybuje a patří mezi ranařky. Viděla jsem pár jejích výměn s Igou. Bude to velmi, velmi těžké. Ale to je tady každé kolo. Těším se na to,“ řekla bojovně česká tenistka, která prozatím na okruhu WTA vyhrála jeden titul v roce 2019 v Soulu. Věří však, že její zkušenosti z průběhu této sezony ji mohou pomoci se vypořádat i s finálovou překážkou v Cincinnati.

„Už jen ta zkušenost, že jsem hrála finále grandslamu, je skvělá. Díky tomu vím, jak se vypořádat s některými situacemi. Doufám, že mi to zítra pomůže. Pokusím se do zápasu přenést to, co jsem se naučila v Paříži,“ dodala.