Předseda ČOV Kejval: Všechny sporty se dívají na tenis!

- Radek Štohl

Znovu po roce měl příležitost pozvat české tenisové mistryně světa do 14 let. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval k nim nyní přizval i jejich chlapecké protějšky, kteří v Prostějově poprvé v historii ovládli soutěž družstev v této kategorii. „Tenisový svaz graduje práci s mládeží, nic nepodceňuje!“ oceňuje Kejval dlouhodobě úspěšný projekt.

České tenistky do 14 let vloni zvítězily už pošesté, letos přidaly sedmý triumf. V roce 2022 slavily i o dva roky starší parťačky, které se staly mistryněmi Evropy. „Minulý rok nás to dojalo,“ přiznává 55letý rodák z Prahy.

Úspěšné tažení českých mladých tenistů není náhoda. Potvrdilo se to i letos, kdy v Prostějově triumfovala obě naše družstva do 14 let. Trio chlapců Tomáš Krejčí (TK Sparta Praha), Jakub Kusý (TK Sparta Praha) a Filip Ladman (I. ČLTK Praha) dovedl k titulu kapitán Jiří Kulich, trojici dívek Sára Oliveriusová (LTK Liberec), Lucie Slaměníková (TK Precheza Přerov) a Jana Kovačková (TK Sparta Praha) šéfovala Petra Cetkovská.

„V některých sportech se občas objeví hvězdička, pak je generační pauza. O tenisu to ale dlouhodobě neplatí!“ zdůrazňuje Kejval. „Je to klíčový sport, o které se české sportovní prostředí opírá,“ vyzdvihuje sílu bílého sportu.

Český tenis zažívá v posledních letech skvělé časy, k úspěchům dívek se postupně přidávají i chlapci. Právě od tenisu se inspirují trenéři z ostatních profesí.

„Synonymem úspěchu se stalo tenisové prostředí. Všechny sporty se dívají na tenis. Ukazuje se, že je to díky dobré struktuře a strategii,“ všímá si.

Už příští rok se pořádají Letní olympijské hry v Paříží, konkrétně budou zahájeny za 344 dní. Češi by pod pěti kruhy opět rádi uspěli.

„Na poslední olympiádě jsme udělali dvě medaile – zlatou a stříbrnou,“ zmínil triumf v ženské čtyřhře v podání Barbory Krejčíkové a Kateřiny Siniakové a finálovou účast ve dvouhře Markéty Vondroušové. „Doufám, že v Paříží zopakujeme úspěch, který jsme měli,“ přeje si předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.