29. 6. 2023
Rozhovory

Na tenisovou dovolenou za Ljubičičem! Atmosféra v jeho akademii je unikátní, říká Němeček

Když existují srovnávače pro energie nebo pojištění, proč by nemohla fungovat podobná platforma i pro tenisové akademie? To byla otázka, od které se tenisový nadšenec Stanislav Němeček odrazil, a výsledkem je úspěšný projekt Tennis Academies. Do jeho portfolia se postupně zařadila místa ze všech klíčových oblastí v Evropě, naposledy okouzlující akademie Ivana Ljubičiče na chorvatském ostrově Lošinj. „Atmosféra ostrova Lošinj mě opravdu pohltila. Na rozdíl od většiny akademií zde mají programy nejen pro závodní juniory, ale i pro dospělé klubové hráče, takže jsem si sám mohl vyzkoušet místní tréninkové metody a zúčastnit se amatérského turnaje,“ vyzdvihuje výhody Ljubičičovy akademie Němeček.

Přestože Stanislav Němeček jako aktivní hráč a člen TK Břízky Jablonec nepřekročil regionální úroveň, našel si své místo na výsluní bílého sportu jinou cestou. Dvakrát byl členem organizačního týmu při zápasech České republiky v tehdejším Fed Cupu, za svůj organizátorský vrchol považuje pražský Laver Cup 2017, kdy řídil tým o stovce dobrovolníků.

Při svých cestách na elitní turnaje a do světových akademií se setkal s Rogerem Federerem, Rafaelem Nadalem, Davidem Ferrerem či Björnem Borgem. Svému oblíbenci Juanovi Martínovi del Potrovi věnoval na turnaji ve Stockholmu originální dárek v podobě obrazu s rozfázovaným forhendem populárního Argentince. Na antukové pětistovce v Barceloně byl součástí mediálního týmu a dělal rozsáhlý rozhovor s rakouskou hvězdou Dominicem Thiemem.

Posledního tři a půl roku věnuje své úsilí projektu, který srovnává nabídky vybraných tenisových akademií v Evropě. Pod svými křídly má Němeček a jeho spolupracovníci lokality ve Španělsku, Francii, Itálii, Portugalsku, Chorvatsku, Česku a na Slovensku.

Zavzpomínal byste, jak se rodil projekt Tennis Academies?
Dlouhodobě jsem pracoval v IT sektoru jako projektový manažer, podílel jsem se na vývoji webů a aplikací na míru klientům nejen ze sportovního odvětví. Stále mě to ale táhlo k tenisu. Od setkání s Rafou Nadalem v jeho akademii jsem přemýšlel, jak zkombinovat moji expertízu na vývoj webů s tématem tenisových akademií. Pak jsme dělali s libereckým vývojářským týmem UX Fans projekt na srovnávání energií a pojištění a jednou při cestě do práce mě napadlo, jestli vůbec existuje nějaký kvalitní srovnávač tenisových akademií.

Na co jste přišel?
S kolegou jsme prozkoumali trh a zjistili jsme, že akademií je strašně moc. V Evropě je jich minimálně 250, v Americe dalších 500, ale vyznat se v jednotlivých nabídkách je pro normálního smrtelníka velmi těžké. Říkal jsem si: Pojďme zkrátit cestu za výběrem vhodného programu ve vhodné akademii pro děti i dospělé hráče. To byla myšlenka, do které jsme se pustili.

Kdy jste s projektem začali a kolik lidí se na jeho fungování podílí?
Web jsme spustili před dvěma roky, cesta k tomu ale byla delší. Od prvotní myšlenky do spuštění webu uběhl rok a půl. Jsem rád, že se do projektu zapojili další kolegové z IT a také kamarádi z tenisu. Dnes je nás v týmu pět, každý má svoji roli.

Jak náročné bylo získat pro tento nápad první akademie?
Od začátku jsem to chtěl vzít přes zahraničí a ověřit si, že moje myšlenka bude fungovat. Nebylo lehké akademie přesvědčit, byl to celkem boj. Měli jsme popsané principy projektu a načrtnutou grafiku, ale neměli jsme ještě webové stránky. Nakonec se nám podařilo spojit se čtyřmi akademiemi: dvěma ve Španělsku, jednou ve Francii a jednou na Slovensku. Z nich bych vyzdvihl akademii Juana Carlose Ferrera ve Španělsku, která byla velmi důležitá i pro vyjednávání s dalšími partnery.

Co je pro vás při výběru akademií klíčové?
Naším cílem není vysoký počet akademií, ale abychom měli v každém tenisově významném evropském regionu kvalitní zastoupení. Týká se to především jižní Evropy, kde je trh s tenisovými akademiemi rozvinutější než na severu nebo na východě. Dostali jsme se oproti začátkům do pozice, kdy nás akademie oslovují samy a my máme jasně stanovené podmínky, které musí splnit. Takto nás právě oslovila i akademie Ivana Ljubičiče na chorvatském ostrově Lošinj, kterou jsme měli možnost s kolegou na jaře hned dvakrát navštívit. Je pro nás klíčové poznat všechny partnerské akademie osobně, i proto jsme se rozhodli jít cestou kvality, nikoliv kvantity.

Jaká jsou podle vás specifika a výhody akademie Ivana Ljubičiče?
Umístění na ostrově Lošinj je specifické. Dostanete se tam trajektem, plavba trvá asi půl hodiny. Rozhodně to stojí za to. Atmosféra v Ljubičičově akademii je unikátní, ostrovu Lošinj se přezdívá ostrov vitality. Mají tam celosvětově známé programy pro léčbu dýchací soustavy. Tato destinace je vyhledávaná pro tenis i jakékoliv jiné sportování.

Čím se tato akademie ještě liší od svých konkurentek?
Zaujalo mě, že tam mají programy nejen pro závodní juniory, ale i pro dospělé amatéry a klubové hráče. V jiných akademiích se většinou soustředí na juniorský tenis do osmnácti let, což chápu, ale Ljubičičova akademie je schopna obsloužit širší spektrum hráčů. Pro Čechy a Slováky, kteří jezdí do Chorvatska a jsou na tuto destinaci zvyklí, by to mohla být atraktivní rodinná dovolená.

Můžou se od vás čeští a slovenští zájemci těšit i na nějakou speciální nabídku?
Ano, kromě kompletní obsluhy v rodném jazyce, s čímž se v jiných zahraničních akademiích pochopitelně nesetkáte, jsme pro ně schopní přinést speciální ceny ubytování i tréninkových programů. Do konce tohoto roku u nás mohou čeští i slovenští tenisté počítat se slevou 15 % za trénink a stejně tak 15 % za ubytování. K takové nabídce se aktuálně nikdo jiný na světě nedostane a podle zvolené délky pobytu tak klienti mohou ušetřit až desetitisíce korun. S manažery akademie jsme v každodenním kontaktu a máme mezi sebou přátelské vztahy. Díky svěřené exkluzivitě od akademie Ivana Ljubičiče pro český a slovenský trh se snažíme našim klientům vyjednat nejzajímavější podmínky a nově jsme spustili samostatný web tenisovy-raj.cz, který je kompletně v češtině. Naši tenisté si tak mohou programy objednat z pohodlí domova, bez nutnosti překladače či tlumočníka.

Na ostrově Lošinj jste se setkal i s Ivanem Ljubičičem a vedl jste s ním rozhovor. Bývalý třetí tenista žebříčku se na kurtu vyznačoval herní inteligencí, po ukončení kariéry trénoval Milose Raonice a Rogera Federera. Jak na vás Ljubičič působil?
Od prvního momentu na mě působil až stoickým klidem a zároveň optimisticky. A když kráčí akademií a pozoruje dění na kurtech, jde vidět, že má přirozený respekt. On je šéf a má vše pod kontrolou, zároveň ale vkládá velkou důvěru do trenérského týmu. Jeden z trenérů vychovával Jannika Sinnera, další je v týmu Marina Čiliče. Při rozhovoru s Ljubičičem byl znát jeho rozhled a zkušenosti.

Nespornou výhodou akademie je jistě i blízká pláž, že?
Určitě, je spousta akademií, například v Barceloně a dalších velkých městech, kde se můžete dostat na pláž, ale tady je to malý ostrov. Vedle se nachází vesnice Veli Lošinj a o kousek dál městečko Mali Lošinj. Dýchá tam na vás rodinná, domácí atmosféra, lidi jsou příjemní. To jsem ocenil i při mé návštěvě. Velmi dbají i na aktivní regeneraci a fyzioterapii, za poslední rok tam neměli zraněného hráče. Tenisové i doplňkové služby jsou na perfektní úrovni.

Co byste závěrem vzkázal českým a slovenským tenistům a jejich rodičům?
Myslím, že stojí za to tuto akademii aspoň jednou v životě navštívit. Nemá sice zatím určitě takové jméno jako Rafa Nadal Academy nebo Mouratoglou Tennis Academy, ale kvalita služeb je na skvělé úrovni, navíc doplněná o velmi osobní přístup trenérů v rodinné atmosféře ostrova Lošinj. Budu rád, když se tam při další návštěvě opět potkám s Čechy a Slováky. A Ivan určitě také.

galerie 9 fotografií

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Pomoc obětem devastujících povodní a požárů. Tsitsipas věnoval potřebným krajanům 100 tisíc eur

Řecko má za sebou v posledních týdnech dvě velké katastrofy. Zemi napřed sužovaly velké požáry na severovýchodě, načež po přívalových deštích přišly ničivé záplavy, které si…

Český tenista znovu na Laver Cupu? Lehečka dostal nabídku, nakonec ale nepojede

Jiří Lehečka mohl být prvním českým tenistou od roku 2017, který se představí na prestižním Laver Cupu. Nakonec ale do Vancouveru neodcestuje, přednost dostalo doléčení drobného…

Česká elita míří (hlavně) do Číny. Kde se představí Vondroušová, Muchová či Lehečka?

Tenisová sezona 2023 má před sebou závěrečnou část, která bude po čtyřleté odmlce patřit převážně turnajům v Číně. O důležité body do žebříčku tam bude soutěžit také česká elita v…

Nadal o comebacku: Moje tréninky vypadají nudně, bolesti změnily můj charakter

Už tomu bude více než osm měsíců od posledního zápasu antukového krále Rafaela Nadala. Dvaadvacetinásobný grandslamový vítěz se zotavuje po operaci kyčle a jeho poslední utkání se…

Denní menu, 20.9.2023: Svrčina postupuje na ATP v Ču-chaji, Veselý naopak končí

Jiří Veselý si díky chráněnému žebříčku zahrál letos poprvé v hlavní soutěži turnaje ATP. V čínském Ču-chaji ale nestačil na Jihoafričana Harrise. Dalibor Svrčina naopak využil…

Moneta Pardubice Open: Šest domácích hráčů slaví postup do osmifinále

Pardubický podnik ITF s dotací 25 tisíc amerických dolarů měl ve středu na programu zbylá utkání úvodního kola. V akci bylo na pěti kurtech celkem dvanáct českých tenistů. Postup…

Další články